instagram اینستاگرام
021 2264 8270

توده گوش | کلستئاتوم یا کیست گوش میانی

توده گوش

از تجمع سلول ها در کنار هم کیست به وجود می آید. کیست یا Cyst یک محفظه بسته با محتویاتی شامل هوا، مایعات و مواد نیمه جامد که می تواند به صورت خود یا به وسیله جراحی درمان شود. علت آن می تواند مادرزادی یا پاتولوژیک باشد. غده خوش خیم گوش یا کلستئاتوم توده گوش هم از تجمع سلول های پوستی گوش تشکیل می شود. در واقع کلستئاتوم (Cholesteatoma) به رشد بی رویه،غیر طبیعی و غیر سرطانی سلول های پوست در قسمت گوش میانی و پشت پرده گوش می گویند. علت به وجود آمدن آن علاوه بر مادرزادی بودن به علت عفونت های پی در پی در بخش میانی گوش نیز می باشد.

کلستئاتوم گوش همان توده گوش خوش خیم  است که از انباشته شدن سلول های مرده بر روی هم بوجود می آید. این سول های مرده رفته رفته زیاد می شوند و تشکیل یک توده می دهند که در نهایت به استخوانچه های گوش صدمه می رسانند. در نتیجه باعث عدم تعادل، افت عملکرد ماهیچه و افت شنوایی می شود.

دلایل کلستئاتوم یا توده گوش

عفونت گوش

دلیل عمده این بیماری عفونت گوش است. بعد از عمل جراحی، آلرژی و یا حساسیت قسمت شیپور استاش تضعیف شده و باعث بوجود آمدن یک فضای خالی پشت گوش می شود. همین امرموجب می شود که پرده گوش به سمت این محفظه خالی کشیده شده و مکان مناسبی برای تجمع سلول های مرده به وجود بیاید.

اختلال در استاش

شیپور استاش قسمتی است که باعث اتصال گوش به بینی می شود و زمانی که اختلالی در آن بوجود بیاید صماخ گوش نمی تواند تغییرات فشار هوا را تحمل کند. همین امر باعث می شود که پرده گوش پایین بریزد و در نهایت سلول های پوستی مرده انباشت و تشکیل توده گوش یا کلستئاتوم (Cholesteatoma) را بدهند.

علائم کلستئاتوم یا توده گوش

دانستنی های سمعک اتیکن

مادرزادی

به ندرت به دلایل مادرزادی فرد دچار توده گوش خوش خیم  می شود. اما در موارد نادر به این صورت است که پوشش گوش فرد در بازه زمانی رشد او در استخوانش گیر کرده و تشکیل کیست می دهد.

نکته مهم تر اینکه کودکان و نوزادانی که مکرراً دچار عفونت گوش می شوند در دوران نوجوانی قطعاً دچار این بیماری خواهند شد.

علائم کلستئاتوم یا توده گوش

در ابتدا خفیف می باشند اما با حجیم تر شدن توده گوش نشانه های بیشتری تبیین می شود.

  1. وزوز در گوش
  2. درد در ناحیه گوش
  3. ترشحات همراه با بوی بد
  4. ناحیه راست و یا چپ گوش تضعیف می شود.
  5. افت شنوایی در گوش چپ یا راست
  6. احساس پر شدگی گوش
  7. سرگیجه
  8. احساس منگی
  9. عفونت در گوش میانی

اگر فرد زمان زیادی به این بیماری مبتلا باشد ولی اقدامی در جهت درمان انجام ندهد این توده گوش به بخش های دیگر سرایت می کند و باعث عدم تعادل در فرد می شود. در نتیجه باعث عفونت گووش میانی و حتی مننژیت می شود.

تشخیص بیماری

گام اول مراجعه به مراکز شنوایی سنجی می باشد. متخصص شنوایی توسط وسیله ایی به نام اتوسکوپ داخل گوش بیمار را معاینه کرده و اقدامات لازم را انجام میدهد. اتوسکوپ دارای یک لامپ در قسمت بالایی خود است که متخصص به وسیله آن می بیند که داخل گوش فرد توده و یا کیستس وجود دارد یا نه! و برای اطمینان مواردی همچون سی تی اسکن و ام آر آی را انجام خواهد داد.

از طریق سی تی اسکن که توسط اشعه عکس هایی گرفته می شود تشخیص خواهد داد که آیا کلستئاتوم تا استخوانچه های گوش پیشروی کرده است یا خیر! که اگر پیشروی کرده باشد باعث مشکلات شنوایی و عدم تعادل در فرد خواهد شد.

از طریق ام آر آی چنانچه سی تی اسکن موردی را نشان داده باشد تصویر واضح تری ارائه می شود که آیا تجمع پوستی صورت گرفته است یا نه!

درمان توده گوش

تنها راه درمان برای این بیماری جراحی می باشد. نه دارویی برای این بیماری وجود دارد و نه به طور طبیعی از بین می رود. بعد از تشخیص وجود این کیست متخصص آنتی بیوتیک و قطره مخصوص گوش را تجویز می کند تا التهاب فروکش نماید. همچنین ترشحات گوش نیز تخلیه شود. جراحی ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد و بیمار تحت بیهوشی کامل می باشد. در طول جراحی کیست بر داشته می شود و قسمتهای آسیب دیده گوش نیز ترمیم می شود. در صورت شکسته شدن استخوانچه گوش باشد یک عمل دیگر بر روی گوش انجام شود تا استخوان ها نیز ترمیم شوند.

عوارض توده گوش

اگر این عارضه درمان نشود شرایط مساعدی را برای رشد و نمو قارج و باکتری ایجاد  می کند و این عفونت، التهاب و ترشحات را به همراه دارد. همچنین با رشد مداوم باعث تخریب استخوانهای اطراف خود می شود. همچنین اگر باعث شکستن استخوان ها شود این امکان وجود دارد که فرد ناشنوا شود.

پیشگیری از توده گوش

از کلستئاتوم مادر زادی نمی توان پیشگیری کرد. ولی شما با آگاهی از این نوع بیماری و در صورت مشاهده آن می توانید فوراً به مراکز شنوایی سنجی و متخصص گوش، حلق و بینی در جهت درمان آن اقدام نمایید.

 

در سایت تهران صفیر برای آشنایی بیشتر با انواع سمعک و برندهای گوناگون، مقالات جامعی نوشته شده است. به عنوان مثال می توانید مقاله سمعک استارکی را مطالعه نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *