instagram اینستاگرام
021 2264 8270

قیمت سمعک

قیمت سمعک

سمعک وسیله ای است که از سه جزء اصلی میکروفون (دریافت کننده صدا)، برد سمعک (پردازشگر گفتار) و رسیور (بلندگو) تشکیل شده است.  آنچه که قیمت و ارزش سمعک را مشخص می کند هسته اصلی سمعک یعنی پردازشگر گفتار می باشد. با توجه به تکنولوژی به کار رفته در ساخت این پردازشگرها قیمت واقعی سمعک تعیین می شود.

مانند هر تکنولوژی دیگری، سمعک هم در گذر زمان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.  به طوریکه یک سیر تدریجی از تکنولوژی های اولیه و پایه  بنام آنالوگ به سمت تکنولوژی های بهتر به نام های قابل برنامه ریزی ، دیجیتال، هوشمند و هوشمند وایرلس داشته است. به طور کلی هرچه تکنولوژی سمعک پیشرفته تر باشد قیمت سمعک هم بیشتر می شود. با توجه به اینکه سمعک ها دارای مدارها و سیستم های پردازشی مختلف هستند.

 لیست قیمت سمعک ها به صورت حدودی با توجه به تکنولوژی به کار رفته در سمعک: جدول (1).

تکنولوژی سمعک قیمت به تومان
آنالوگ800000
دیجیتال1200000
هوشمند2000000
هوشمند وایرلس3000000

ارتباط  بین اندازه سمعک و قیمت

در ابتدا لازم است  توضیحات مختصری در ارتباط با نوع سمعک ها و قیمت ها داده شود. به صورت کلی قیمت اصلی سمعک را تکنولوژی به کار رفته در آن تعیین میکند. مهم است بدانیم هرچند به صورت کلی، هرچه اندازه سمعک کوچکتر شود قیمت بیشتر می شود درست است اما الزاما هر سمعکی که کوچکتر باشد به این معنی نیست که قیمتش از سایر سمعک های که اندازه بزرگتری دارند گرانتر باشد. چرا که همانطور که ذکر شد در درجه اول تکنولوژی بکار رفته در سمعک تعیین کننده ارزش و قیمت سمعک است.

باید خاطر نشان کرد در بین کمپانی هایی که سازنده سمعک هستند هم تفاوت هایی وجود دارد. قیمت هر برند سمعک از یک شرکت با شرکت دیگر متفاوت است.  مقصود از تکنولوژی سمعک پردازش های مختلفی است که روی صدا برای بهبود کیفیت آن انجام می شود. هر چی تکنواوژی بالاتر و مطابق با پیشرفت های اخیر در زمینه سمعک باشد  قیمت آن هم افزایش پیدا می کند.

تکنولوژی و قیمت سمعک

برخی از مهمترین تکنولوژی هایی که در سمعک ها استفاده می شود به صورت خلاصه شامل:

 • 1- پردازش دیجیتال سیگنال
 • 2- پردازش هوشمند سیگنال صوتی
 • 3- مدار حذف صوت سمعک (حذف فیدبک)
 • 4- مدار کاهنده نویز
 • 5- تمرکز بر روی سیگنال های گفتاری
 • 6- تمرکز شنوایی در یک جهت خاص (دایرکشنالتی)
 • 7- شنوایی 360 درجه
 • 8- آگهی شنوایی فضایی
 • 9- شنوایی دوگوشی
 • 10- افزایش وضوح گفتار خود شخص
 • 11- برنامه کنترل وزوز گوش (تینیتوس)
 •  12- تکنولوژی ضد آب
 • 13- وایرلس بودن
 • 14- ارتباط با گوشی های موبایل با سیستم آندروید و آیفون
 • 15- ارتباط با تلویزیون
 • 16-تعداد کانال و باندهای فرکانسی
 • 17-دیجیتال فرا هوشمند
 • 18- تنظیم از طرق موبایل توسط فرد استفاده کننده
 • 19- رصد کردن محیط و تنظیم اتوماتیک خروجی سمعک بر اساس آن
 • 20- کنترل از طریق اینترنت و ….می باشند.

مواردی چون، علایق شخصی افراد، وضعیت ادیولوژیکی و پزشکی هم نقش بسزایی در انتخاب سمعک دارد. عواملی چون میزان کم شنوایی و نوع کم شنوایی، وجود عفونت در سیستم انتقالی دستگاه شنوایی را حتما باید برای انتخاب سمعک در نظر گرفت.

توصیه اینجانب به عنوان دکترای تخصصی ارزیابی شنوایی، تعادل و تجویز سمعک  برای انتخاب سمعک این است که، از سمعک هایی که ادیولوژیست شما، با درنظرگرفتن تمام جوانب کار، تجربه و میزان رضایت مندی افرادی که سابقه استفاده از سمعک را دارند و ….به شما توصیه می کند، سمعک را انتخاب کنید و اصرار بر استفاده از یک مدل خاص نکنید.

جدول (2 ) : لیست قیمت سمعک ها بر اساس کمپانی سازنده 

شرکت سازنده سمعکحداقل قیمت به تومانحداکثر قیمت به تومان
زیمنس (آلمان)240000012000000
اتیکن (دانمارک)280000010000000
استارکی (آمریکا)230000010000000
فوناک (سوئیس)16000007800000
یونیترون (کانادا)12000009000000
اینترتون (دانمارک)12000007000000
ویدکس (دانمارک)19000009500000

 

قیمت سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی به سمعک های اطلاق می شوند که داخل گوش قرار میگیرند و قابل دیده شدن نیستند.  برای ساخت این سمعک ها، ابتدا از گوش فرد قالب اولیه گرفته می شود و سمعک داخل این قالب قرار میگیرد. پس از ساخته شدن این سمعک ها ، تنها خود همان شخص می تواند از سمعک استفاده کند. این سمعک ها در افراد مختلف بر اساس اندازه و حجم کانال گوش آنها ساخته می شود.

امکان دیده شدن سمعک در افراد بزرگسال و در کسانیکه کانال بزرگتری دارند کمتر است. در کودکان و کساییکه کانال کوچکتری دارند مانند خانم ها، مهارت ادیولوژیست می تواند بسیار کمک کننده باشد. از نظر علمی این گونه سمعک ها که در ابتدای مجرای و کانال گوش قرار میگیرند را سمعک های CIC: Complete In the Canal می نامند.

سمعک های داخل گوشی واقعی: (IIC)

اخیرا سمعک های وجود دارند که قبلا امکان ساخته شدن آنها وجود نداشت. از آنجاییکه این سمعک ها بعد از خم دوم طبیعی گوش قرار میگیرند قابل دید نمی باشند. این سمعک ها ، سمعک های نامرئی واقعی هستند.  اسم این نوع سمعک ها IIC: Invisible In the Canal است. بر اساس آنچه ذکر گردید قیمت سمعک های نامرئی با توجه به تکنولوژی بکار رفته در آنها و همچنین اینکه از چه برندی استفاده شود متغیر خواهد بود.

 لیست قیمت سمعک های نامرئی شرکت های کشورهای مختلف: جدول (3)

برند سمعکحداقل قیمت به تومان
زیمنس (آلمان)3200000
اتیکن (دانمارک)2800000
استارکی (امریکا)2000000
فوناک (سوئیس)1800000
یونیترون (کانادا)1850000
اینترتون (دانمارک)1300000
ویدکس (دانمارک)1900000

 

قیمت سمعک زیمنس

شرکت زیمنس یکی از سرآمدترین کمپانی ها در ساخت سمعک است که فعالیت خود را از سال 1878 میلادی یعنی بالغ بر 140 سال پیش شروع کرده است. محصولات این شرکت در بیش از 120 کشور دنیا عرضه می شود. شرکت زیمنس سه سال پیش اسم شرکت خود را به  Sivantos  تغییر داد. این شرکت محصولات خود در زمینه سمعک را با عنوان signia  وارد بازار کرده است.

از ویژگی بارز سمعک های سیگنیا (زیمنس) علاوه بر افزایش وضوح گفتار بویژه در محیط های شلوغ، استفاده از بالاترین تکنولوژی برای طبیعی بودن صدای خود فرد است. همچنین در کنار کیفیت منحصر بفرد صدا، استحکام قطعات و طول عمر آنهاست. با مراقبت های پایه و ساده امکان استفاده از این سمعک به بیش از یک دهه وجود دارد.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های زیمنس، از 240000 تا 1200000تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک اتیکون

شرکت اتیکون توسط یک مرد دانمارکی به نام Hans Demant، با هدف کمک به همسر ناشنوای خود در سال 1903 میلادی راه اندازی شد. در حال حاضر این شرکت یکی از قویترین شرکت های تولید سمعک در جهان است. استراتژی این شرکت استفاده از آخرین دست آوردهای مهندسی در ساخت محصولات خود است. به همین جهت پیشرفت های بسیار زیادی در حیطه شنوایی بهتر در محیط های نویزی و بویژه هنگام صحبت کردن چندنفره multiple talkers  بدست آورده اند. شاید بتوان گفت سمعک های این شرکت در زمینه شناسایی گفتار در نویز همهمه و در محیط های شلوغ، که دغدغه اصلی افراد کم شنوا است برطرف کرده است.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های اتیکن،  از 280000 تا 1300000تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک استارکی

شرکت استارکی توسط شخصی به نام William Austin  در سال 1967 در آمریکا تاسیس شد. این شرکت با گروه R&D  قوی ای که دارد در بسیاری از حوزه های شنوایی پیشرفت های چشمگیری داشته است. از مهمترین ویژگی های محصولات این کمپانی، استفاده از آخرین تکنولوژی در زمینه حذف فیدیک (صوت سمعک) و همچنین جزو اولین کمپانی هایی است که از پوشش نانو برای مقاومت در برابر آب و رطوبت در قطعات سمعک استفاده کرده است. این شرکت تلاش زیادی در زمینه ساخت سمعک های کاملا نامرئی نموده است و تا حد زیادی توانسته است نسبت به بقیه شرکت ها در این زمینه موفق عمل کند از نمونه های این سمعک ها  SoundLens است.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های استارکی، از 230000 تا 1050000تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک فوناک

این شرکت با بیش از 70 سال سابقه تحقیق و جستجو در ارتباط با وسایل کم شنوایی و سمعک در سال 1947 میلادی در Switzerland (سوئیس) تاسیس گردید. این کمپانی عنوان کرده است که رسالت دارد که راهکارهای مناسبی برای افرادی که مشکل شنوایی دارند ارائه کند به طوریکه سبک زندگی اجتماعی و روانی آنها را تغییر دهد. این شرکت در بیش از 100 کشور دنیا نمایندگی فعال دارد. این کمپانی در زمینه Binaural Voice Stream Technology یعنی استفاده از تکنولوژی دو گوشی برای وضوح بیشتر گفتار سرآمد است. این تکنولوژی باعث گفتار بهتر در شرایط باد می شود همچنین گفتار 360 درجه یعنی آگاهی از وجود صدا در تمام محیط اطراف با تمرکز بر روی اصوات گفتاری را فراهم می­کند.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های فوناک، از 160000 تا 1250000تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک یونیترون

در سال 2014 این کمپانی بزرگ کانادایی 50 همین سال تاسیس خود را جشن گرفت. شرکت یونیترون که در سال 1964 میلادی شروع به کار کرد الان یکی از بزرگترین تولیدکننده های سمعک در دنیا محسوب می شود به طوریکه محصولات خود را به بیش از 70 کشور دنیا صادر می کند. از موضات مهمی که این شرکت به آن پرداخته است تلاش برای کوچکتر درست کردن آنهاست به همین دلیل این کمپانی در سال 2017 با استفاده متفکران خود موفق به تولید کوچکترین سمعک دنیا و دریافت جایزه بهترین طراحی در این زمینه شده است.

از ویژگی های منحصربفرد این کمپانی ساخت سمعک هایی با پلتفرم Era است که این تکنولوژی بر طبیعی بودن صدا شهرت دارد. محصولاتی که با این پلتفرم ساخته می شوند شامل سمعک های Quantum, Moxi, Max و  Shine Rev است.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های یونیترون، از 180000 تا 1000000تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک اینترتون

شرکت اینترتون در سال 1962 در آلمان تاسیس شد و امروزه به عنوان یکی از شاخه های بزرگ GN در کشور دانمارک مشغول به فعالیت است. شرکتی که به وسیله راه حل های صوتی هوشمند به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که شنوایی بهتری داشته باشید.

یکی از دست آورهای بزرگ این کمپانی استفاده از تکنولوژی soundscape است به این معنی که برای درک بهتر اصوات محیطی همراه با اصوات گفتاری از تلفیق فرکانس های پایین  برای دریافت صداهای محیطی اطراف و فرکانس های بالا برای وضوح بیشتر اصوات گفتاری استفاده می­کند. صدای سمعک های گروه اینترتون دارای قدرت بالایی هستند و برای کساییکه افت شنوایی زیادی دارند مناسب می باشند.

با توجه به مدل های مختلف،قیمت سمعک های اینترتون، از 120000 تا 7000000 تومان برآورد می شود.

قیمت سمعک ویدکس

این شرکت دانمارکی در سال 1954 میلادی تاسیس گردید در حال حاضر با بکار گیری بیش از 4000 پرسنل در تمام دنیا و ارسال محصولات به بیش از 100 کشور، یکی دیگر از بزرگترین تولیدکنندگان سمعک دنیا محسوب می شود. از اهداف شرکت بیان شده است که بهترین سمعک و بهترین خدمات پس از فروش را برای استفاده کنندگان  فراهم می آورد.

این کمپانی در تکنولوژی های زیادی سرآمد است ازجمله آنها طراحی و ساخت کوچکترین سمعک های کاملا نامرئی داخل گوشی، برنامه های ویژه برای درمان و پوشش وزوز گوش و همچنین جز اولین کمپانی هایست که ارائه دهنده سمعک های RITE رسیور در داخل گوش می باشد.

با توجه به مدل های مختلف، قیمت سمعک های ویدکس، از 190000 تا 9500000 تومان برآورد می شود.

  

ملاحظاتی قبل از خرید سمعک

افرادی که  پس از ارزیابی های اولیه ادیولوژیست و پزشک متخصص نیاز به استفاده از سمعک برای آنها مبرم شده است باید در نظر داشته باشند که علی رغم اینکه سمعک یک وسیله کمک شنوایی است و به فرد کمک شایانی میکند اما ممکن است برای فرد هم گاها مضر باشد .

مصداق گفته فوق ذکر، این مطلب علمی و اساسی است که افراد کم شنوایی به واسطه اختلال در سیستم شنوایی نسبت به افراد طبیعی حساستر و یا به عبارتی بیشتر در معرض خطر، نسبت به اصوات بلند هستند لذا تجویز مناسب سمعک با روش هایی که باعث می شود سمعک به صورت بهینه به فرد در شنیدن صدا و گفتار کمک کند به مراتب حیاتی تر از برند و نوع سمعک است.

لذا توصیه می شود حتما سمعک را مراکز معتبر و کلینیک هایی شنوایی شناسی و تحت نظر متخصص شنوایی و تجویز سمعک، خریداری نمایند. بی شک ادیولوژیست بهترین فرد برای انجام این کار است. اما همچنین مواردی که باید حتما قبل از خرید سمعک در نظر گرفت شامل موارد زیر است که به صورت مختصر ذکر می شوند :

 • نوع تکنولوژی به کار رفته در سمعک
 • ضدآب بودن اجزاء داخلی و خارجی سمعک
 • وایرلس بودن  سمعک
 • توانایی ارتباط بی سیم یا با سیم با اکسسوری های سمعک ها
 • دسترسی به تنظیم کردن سمعک از طریق موبایل
 • نوع باتری و میزان عمر آن برای استفاده بهتر
 • دوام و محکم بودن سمعک
 • ظاهر سمعک و تناسب با رنگ پوست و مو
 • در نظر گرفتن شرایط کاری و شغلی برای انتخاب سمعک
 • تفاوت انتخاب سمعک در افراد مختلف و نیز سنین مختلف
 • گارانتی سمعک و خدمات پس از فروش آنها
 • خدمات پس از فروش سمعک

خدمات کلینیک شنوایی و تجویز سمعک تهران صفیر:

کلینیک شنوایی و تجویز سمعک تهران صفیر، تحت مدیریت مستقیم جناب آقای دکتر ایوب ولدبیگی متخصص شنوایی، تعادل و تجویز سمعک، یکی از بهترین مراکز شنوایی شناسی و تجویز سمعک در شمال تهران می باشد. خدماتی که در این مرکز برای افرادی که سمعک دریافت می کنند به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • گارانتی بین المللی بی قید و شرط سمعک ها به مدت (2 سال)
 • خدمات تنظیم پس از فروش سمعک ها  به مدت (5 سال)
 • تنظیم رایگان تمام سمعک های تجویزی  به مدت (5 سال)
 • خدمات پس از فروش تمام سمعک ها به مدت (8 سال)
 • ارزیابی پایه و تخصصی شنوایی برای  تجویز سمعک 
 • امکان استفاده 10 روزه از سمعک به صورت آزمایشی 
 • مشاوره تخصصی سمعک برای انواع کم شنوایی ها
 • ارائه باتری تمام سمعک های تجویزی به مدت 2 سال 
 • ارائه یک عدد تستر باتری برای سمعک های تجویزی 
 • ارائه مدارک لازم برای بیمه همه سمعک های تجویزی 
 • ضمانت بهترین کیفیت صدا با استفاده از بهترین سمعک 
 • همکاری با تمامی بیمه هایی که تعرفه خرید سمعک دارند 
 • بهترین و عادلانه ترین قیمت سمعک موجود در بازار 
 • مشاوره و همکاری با پزشک گوش و حلق و بینی برای تایید بیمه 
 • امکان اقساطی کردن هزینه سمعک با توجه به شرایط افراد 
 • امکان تهیه برخی سمعک ها در همان روز مراجعه 
 • امکان تجویز سمعک در منزل برای شهروندان تهرانی 

یک پاسخ به “قیمت سمعک”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *