instagram اینستاگرام
021 2264 8270

تاثیر داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی

تاثیر داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی

 

یکی از علل اختلال در فراگیری مهارت های زبانی، ابتلا به کم شنوایی و یا ناشنوایی می باشد. در واقع حس شنوایی مهمترین اساس برای کسب طبیعی زبان و بکارگیری قواعد زبانی برای انتقال اندیشه خود در ساختارهای زبانی مناسب و درک معانی گفتارها می باشد. ابتلا به عارضه کم شنوایی  ناشی از عوامل مادرزادی یا اکتسابی می باشد. حال ما قصد داریم درباره تاثیر داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی افراد که در زیر شاخه عوامل اکتسابی قرار می گیرند صحبت کنیم. به دنبال مصرف این داروها که برای درمان عفونت ها و التهابات تجویز می شود ما شاهد بروز اختلالات شنوایی در فرد خواهیم بود.

وجود علایم اختلالات شنوایی مانند تکرار گفتار اطرافیان،وزوز گوش،سرگیجه و غیره باعث مراجعه افراد به متخصص شنوایی می شود. اودیولوژیست پس از بررسی و  انجام تست هایی بر اساس وضعیت موجود بیمار وسایل کم شنوایی و یا داروهایی را در جهت بهبود یا درمان تجویز می نماید. 

اثرات داروهای اتوتوکسیک یا سم زا

تاثیر داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به میزان دوز و حساسیت فرد نسبت به داروهای اتوتوکسیک دارد. از علائمی که بعد از مصرف این دارو هشدار دهنده می باشد و فورا باید به پزشک مراجعه کنید می توان به : وزوز گوش، عدم تعادل و افت شنوایی، حالت تهوع،سرگیجه،، استفراغ و غیره اشاره کرد. 

 

تاثیر داروهای اتوتوکسیک بر سیستم شنوایی

۱) آسیب به سیستم شنوایی

۲) اختلال در سیستم دهلیز(تعادلی)

 

نشانه های بیماری در سیستم شنوایی :

صدای وزوز در گوش یکی از اولین علائم به وجود آمدن اختلال در سیستم شنوایی فرد می باشد. البته بسته به نوع و میزان مصرف داروهای اتوتوکسیک میزان وزوز در گوش نیز متفاوت است.

نشانه های بیماری در سیستم دهلیزی :

فرد با سردردهایی با شدت متوسط دست و پنجه نرم می کند و طول مدت این سردرد ها دو روز می باشد. اگر شدت یابد با حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و عدم تعادل همراه است.

 

انواع مختلف داروهای اتوتوکسیک

آمینوگلیکوزیدها 

آمینوگلیکوزیدها از نوع آنتی بیوتیک هستند.از آنها برای درمان انواع عفونت ها تجویز می شود. اتوتوکسیک هابرای گوش و سیستم شنوایی سم محسوب می شود.دی هیدرواسترپتومایسین،استرپتومایسین،آمیکاسین،کانامایسین،توبرامایسین وجنتامایسین از انواع آنتی بیوتیک هایی هستند که در این گروه قرارمی گیرند. اثراین گروه بر شنوایی فرد به طوریست که با تخریب سلول های عصبِ شنوایی موجب افت شنوایی در فرکانس های بالا می شوند.

همچنین با مصرف طولانی مدت این دارو فرد در شنیدن اصوات با فرکانس پایین نیز دچار مشکل می شود.استرپتومایسین و جنتامایسین اثر مخربی بر سیستم تعادل و سایر آنها باعث سمی شدن قسمت حلزونی سیستم شنوایی افراد خواهد شد.

داروهای شیمی درمانی

داروهایی مانند نیتروژن موستارد، سیس پلاتینوم، فلوروراسیل و بلئومایسین خاصیت اتوتوکسیستی دارند.با مصرف این داروها افراد علائمی مانند درد،وزوز و کم شنوایی ( در هر دو گوش) را تجربه خواهد کرد. متاسفانه در اغلب موارد این علائم غیرقابل برگشت نیز می باشند. نکته حائز اهمیت اینکه این نوع از کم شنوایی در هر دو گوش رخ خواهد داد.

داروهای ضد مالاریا

آسیب های وارد شده از این نوع داروها در قسمت پیچ پایه حلزون می باشد. این اختلال نیز در هر دو گوش اتفاق می افتد و اما از نوع برشگت پذیر می باشد. در شنیدن اصوات با فرکانس های بالا اختلال به وجود می آورد. داروهایی نظیر کینین و کلوروکین جزء این دسته می باشند و خاصیت اتوتوکسیستی دارند.

داروهای موضعی

پلی میکسین و پروپیلن گلیکول که برای درمان عفونت گوش میانی نیز تجویز می شود از این دسته هستند. باعث تخریب سول های مویی سیستم شنوایی می شوند.

داروهای ضد التهاب

 برای دردهای ناشی از التهاب و همچنین کاهش آنها تجویز می شوند. داروهایی نظیر ژلوفن، ناپروکسن، ایبوپروفن و آسپرین از این نوع هستند. مصرف این دسته از داروها در بازه زمانی طولانی و البته دوز مصرفی بالا باعث ایجاد وزوز در ناحیه گوش می شود.

 

موارد مصرفی بعضی از اتوتوکسیک ها :

برای درمان عفونت های ادراری و روده ایی از جنتامایسین استفاده می شود.

برای درمان عفونت های ادراری، گوارشی، زخم ها، اورام پستان، مننژیت، تراکئوبرونشیت و پنومونی از دی هیدرواسترپتومایسین استفاده می شود.

برای درمان سل، تب مالت، اندوکاردیت از استرپتومایسین استفاده می شود.

از نئومایسین در اعمال جراحی و کاهش میکروب روده ها استفاده می شود.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: