instagram اینستاگرام
021 2264 8270

سمعک برای سالمند

سمعک برای سالمند

بهترین سمعک برای سالمند و یا سالمندان سمعک هایی از نوع هوشمند یا سمعک های پشت گوشی دیجیتال هستند. البته این نوع از سمعک ها در صورت داشتن تنظیمات لازم و قابلیت های کاربردی برای این گروه از افراد مناسب می باشند. سمعک هایی که از نوع هوشمند هستند بسیار گران قیمت تر می باشند. بنابراین بهتر است به جای تهیه کردن یک سمعک برای یک گوش، دو سمعک کم هزینه تر برای شنوایی هر دو گوش خریداری کنید. دلیل این امر این است که استفاده از یک سمعک باعث می شود که یکی از گوش ها فعالیت نکرده و پس از یک مدت به طور کل از فعالیت باز ایستد. همچنین ارتباطی بین هر دو گوش برقرارنشود. از دیگر کیفیاتی که میتواند سمعک ها برای افراد سالمند داشته باشند: درمان وزوز گوش و جهت یابی است.

یکی از ضروریات بشر به خصوص در دوران سالمندی خوب شنیدن است. چرا که در این دوران ارتباط با دیگران برای رفع نیازها، بیش از پیش با اهمیت و ضروری می باشد. عدم شنوایی باعث می شود سالمند احساس ناتوانی و ضعف را تجربه کرده و دچار افسردگی و انزوا شود. انزوا، دوری از جمع و صحبت نکردن باعث بروز بیماری های روحی و آلزایمر یا دمانس خواهد شد. زمانی که فرد با دیگران کمتر ارتباط برقرار می کند گوش فرد کم کارتر می شود. وقتی که گوش کم کارتر شود سیگنال های صوتی کمتری به مغز انسان می رسد و همین امر موجب ابتلا به بیماری فراموشی خواهد شد. به همین دلیل به افراد سالمند نیز توصیه می شود که به محض دیده شدن علائم کم شنوایی در خود به متخصصین شنوایی شناس مراجعه کنند.

مناسب ترین نوع سمعک برای سالمند

پس از معاینه گوش و انجام تست های لازم برای تشخیص نوع و میزان کم شنوایی افراد سالمند ،مناسب ترین سمعک تجویز خواهد شد. با توجه به شرایط خاص افراد سالمند مانند زیاد شدن رطوبت و  ترشحات داخل گوش آنها، توصیه می شود از سمعک های کوچک و داخل گوشی استفاده نشود. بنابراین مناسب ترین نوع سمعک سمعک هایی از نوع هوشمند و دیجیتال است.

الزام استفاده از سمعک برای سالمند

یکی از دلایل لزوم استفاده از سمعک برای افراد سالمند ابتلا به عارضه پیرگوشی می باشد. افراد در سنینی بین ۶۰ تا ۷۰ سالگی دچار اختلالات شنوایی می شوند. این اختلالات شامل گرفتگی در گوش، کم شنوایی، وزوز گوش و غیره می باشد.

افراد سالمند به علت مسائلی نظیر اختلالات عروقی، ابتلا به فشارخون، مشکلات عصبی و غیره که با افزایش سن اتفاق می افتد به مرور زمان دچار عارضه پیرگوشی می شوند. همه این عوامل ذکر شده باعث می شود که دستگاه شنوایی افراد مثل سابق عملکرد درست نداشته و سیستم شنوایی کار خود را (دریافت اصوات و پرداخت آنها) بدرستی انجام ندهد.

لازم به ذکر است که افراد مبتلا به انواع پیرگوشی حتماً به متخصص شنوایی‌شناس (ادیولوژیست) مراجعه کرده تا نوع و میزان عارضه آنها مشخص شود. همچنین نسبت به تجویز سمعک متناسب با عارضه، متخصص شنوایی‌شناس اقدام کند.

مشکلات کم شنوایی در سالمندان

متاسفانه ابتلا به کم شنوایی در سالمندان پیامدهایی مانند قطع ارتباط با دیگران (مشکلات ارتباطی)، عدم وجود اعتماد بنفس، افسردگی یا دمانس، زودرنجی، حساسیت و غیره را موجب می شود. در واقع احساس می کنند که از طرف افراد دیگر جدی گرفته نمی شوند و برای آنها کم اهمیت شده اند. بسیاری از افراد سالمند نمی پذیرند که بدن آنها در بسیاری از مسائل مانند سال های قبل توانایی ندارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در کشور سنگاپور افراد سالمندی که دچار افت شنوایی می شوند دو تا سه برابر بیشتر از دیگران به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. به همین علت بکاربردن سمعک از طرف سالمندان می تواند کمک شایانی به افراد کند. اما متاسفانه استفاده از این وسیله مانند استفاده از عینک هنوز به خوبی در میان افراد جامعه جا نیوفتاده است. افراد سالمندی که از وسیله کمک شنوایی یا سمعک برای بهبود یا شنوایی خود استفاده می کنند کمتر دچار افسردگی می شوند. همچنین اعتماد به نفس بیشتری دارند. چرا که در ارتباط برقرارکردن با دیگران دچار مشکلات متعدد نخواهند شد.

بسیاری از تحقیقات انجام شده نشان دهنده این امر است که استفاده از وسیله کم شنوایی (سمعک) احتمال ابتلا به دمانس یا افسردگی را کاهش می دهد. بنابراین لازم است که اطرافیان، فرد سالمند را نسبت به این موضوع آگاه کرده و او را به استفاده از سمعک تشویق کنند. سمعک سالمند می تواند کیفیت وسطح آسایش سالمندان را بالاتر ببرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *