instagram اینستاگرام
021 2264 8270

انتخاب و تنظیم سمعک

انتخاب و تنظیم سمعک

اولین و شاید مهمترین تصمیم در رابطه با کم شنوایان و سمعک این است، که یک کلینیسین یا بیمار، سمعک را برای بهبود کم شنوایی انتخاب کنند. حال سمعک ممکن است، یکی از انواع CIC ، ITC ، ITE ، BTE یا بدنی باشد، که البته انتخاب و تنظیم سمعک باید مناسب بیمار باشد. در انتخاب سمعک ها مزیت های زیر همیشه مدنظر است.

آسانی در جاگذاری، آسانی در کنترل دستکاری ها، قابلیت دیدن

میزان بهره، حساسیت به نویز باد، جهت داری

قابلیت اعتماد، سازگاری تلفن، تنظیمات قابل انعطاف،

سهولت در تمیز کردن، اجتناب از انسداد و بازخورد

این مسائل در هر بیمار با بیمار دیگر بسیار متفاوت خواهد بود. همچنین براساس نیازهای فردی هر بیمار، ویژگی های اختصاصی مثل volume control  ، switch ، telecoil ، ورودی صوتی مستقیم و میکروفن دایرکشنال در نظر گرفته می شود. در مرحله بعدی بایستی برنامه پردازش سیگنال مناسب برای نیازهای بیمار باید انتخاب شود. محدود کننده تراکمی اگر بتواند،  یک حداکثر خروجی در حد بالا فراهم  کند، فرم بهتری نسبت به محدود کننده برش قله است.

خصوصیات سمعک باید در انتخاب و تنظیم سمعک مدنظر قرار داده شود.

برای بیشتر بیماران علاوه بر محدودکننده تراکمی، یک نسبت تراکمی پایین که رنج وسیعی از سطح ورودی را فعال می‌کند، مناسب است. اگر نسبت تراکمی پایین تنها یا چند کاناله یا با فعالیت سریع یا آرام باشد، فریت هایی را به وجود می آورد. چند کاناله های تراکمی فریت های بیشتری را برای بیماران با کم شنوایی با شیب قابل توجه فراهم می کنند. ساختار چند کاناله با دیگر مشخصه ها مثل سرکوب نویز تطبیقی و سرکوب بازخورد سازگار است.

برای بیمارانی که سمعک هایشان را در محیط های بیشتری استفاده می کنند، و کسانی که به تقویت سرتاسری رنج وسیعی از فرکانس ها نیازمندند، فریت های سرکوب نویز تطبیقی ایده ال است. این حالت در سمعک های چند حافظه ی وجود دارد. و به دلیل تنوع پاسخ ها، بیمار میل بیشتری به استفاده از سمعک دارد. برای بیمارانی که نقص شنوایی شدید تا عمیق دارند، و برای بیمارانی که درفرکانس های پایین کم شنوایی دارند؛ یا در فرکانس های بالا دچار افت شدید می شوند، برنامه های کنترل بازخورد یا کاهش برنامه ها مفید ترند.

هر برنامه پردازش سیگنال باید متناسب با نیازهای بیمار تنظیم شود. و این تنظیمت بایستی با یک قید تجویزی مناسب انجام شود. قابلیت انعطاف یکی از ویژگی سمعک هاست، که  برآوردن اهداف بیمار و تنظیم سمعک به آن وابسته است. سمعک های  CIC ،  ITC ، ITE ، BTE ، عینکی یا بدنی برای انتخاب وجود داند. با اینکه سمعک های بدنی و یا عینکی در بازار وجود دارند، ولی از آنها به ندرت استفاده می شود.

نکات مهم که در هنگام انتخاب نوع سمعک

برخی از ویژگی های هر سمعک بسیار مهم هستند، و بایستی در هنگام انتخاب و تنظیم سمعک ها این ویژگی ها در نظر گرفته شود.

سهولت در جاگذاری و برداشتن

سمعک های CIC ، ITC و ITE آسانترین سمعک ها برای برداشتن و گذاشتن هستند. برای بعضی بیماران، ممکن است، جاگذاری سمعک های ITE با heli x-lock ، نسبت به سمعک های ITC یا CIC یا سمعک های BTE با نداشتن heli x-lock در قالب سخت تر باشد. اگر بیمار مشکل بینایی، جهت یابی یا پیدا کردن و کار کردن با اشیاء کوچک داشته باشد، جاگذاری سمعک های CIC برایش دشوار می شود. برداشتن سمعک های CIC معمولا راحت است؛چون یک گره برداشتن دارند.

سهولت در جایگذاری سمعک

آسانی در استفاده و دستکاری کنترل

یکی از نکات مهم در انتخاب و تنظیم سمعک ها نحوه استفاده و کنترل سمعک است. برای استفاده کننده سمعک CIC دستکاری کنترل سخت است، چراکه سمعک در داخل گوش قرار دارد، و یا حتی به طور کامل در داخل کانال قرار گرفته است. تنظیم بهره هنگامی که یک میله قابل انعطاف به V.C وصل باشد، آسانتر خواهد بود؛ اما این کار از زیبایی سمعک های CIC می کاهد. در سمعک های بدنی، عینکی و BTE  کنترل ها در اداره کردن به دلیل بزرگتر بودن آسانتر و راحتر هستند.

افزونه on-Gaps عموما برای افزایش بلندی و سهولت دراستفاده از V.C برای سمعک های ITE ، ITC سفارش داده می‌شود. و یا در برخی از سمعک های گران قیمت برای ظاهرشان این افزونه درخواست می شود. V.C  های چرخنده نسبت به Toggle-switch برای کنترل کردن آسان تر هستند. این ویژگی مورد تایید بیماران و حتی استفاده کنندگان جدید سمعک ها می باشد. به طور مشابه Toggle – switch هایی که دو وضعیت fix شده دارند، سردرگمی کمتری نسبت به آنهایی  که عقب گرد به وضعیت مرکزی دارند، ایجاد می کنند. اگر کنترل اتوماتیک بهره با متراکم کننده برای بیمار کافی باشد، دستکاری V.C ها ، انجام نمی شود. remote control می تواند، یک وسیله فرعی با ارزش در بیمارانی که عمل دستی روی سمعک موجب رنجش آنها می شود، باشد.

قابلیت دیدن

سمعک های CIC در این مورد ایده ال ترین گزینه می باشند.

بهره بالا و حداکثر خروجی

میکروفن اضافی سمعک از رسیور است. میکروفن بزرگتر می تواند، Gain بدون بازخورد داشته باشد. هر چه رسیور و باتری بزرگتر باشد، سمعک بزرگتر می شود. در نتیجه می تواند OSPL 90 بزرگتر مخصوصاً برای فرکانس های پایین داشته باشد.

حساس نبودن به نویز باد

تکان ها و تلاطم سر و لاله گوش بیشترین  نویز باد را ایجاد می کنند. سمعک های CIC، نویز باد را نسبت به سایر سمعک ها کمتر دریافت می کنند. چون میکروفن آنها جلوتر از قسمت های ایجاد تلاطم از لاله و سر قرار گرفته است. همچنین میکروفن های  CIC از جریان مستقیم باد محافظت می کنند. سمعک های عینکی و BTE با تلاطمی که بوسیله لاله ایجاد می شود ، بسیارتحت تاثیر قرار می گیرند .

فعالیت  دایرکشنالیتی

سمعک های بزرگ  BTE و ITE شامل یک میکروفن دایرکشنال هستند،  که می تواند به بهترین نحو صداهایی که از اطراف و پشت سر می آیند را خفه کنند. سمعک های عینکی میکروفن های چند منظوره دارند، که از عملکردبالایی برخوردار هستند. اما این میکروفن ها خیلی محدود شده و برای مطالعات تحقیقاتی می باشند، و هنوز قابلیت تجاری ندارند.

قابلیت اعتماد

به دلیل وجود رطوبت در کانال گوش، رسیور اغلب سمعک هایی که در کانال گوش قرار داده می شوند، (فارغ از نوع رسیور مثل CIC، ITC و ITE ) طول عمر محدودی دارند.

سازگاری با تلفن

سمعک ها قابلیت دریافت هر گونه صدای آکوستیکی یا سیگنال مغناطیسی که از دستگاه تلفن می آید، را دارند. در سمعک های عینکی و BTE، حالت تلکویل به راحتی انتخاب و استفاده می شود. در سمعک های بدنی قسمتی که در بدن پوشیده می شود، باید نزدیک دستگاه تلفن قرار گیرد، و این امر باعث سخت و پیچیده شدن استفاده از سمعک های بدنی می شود.

در سمعک های ITE و ITC افزودن کلید انتخاب،افزایش ازدحام در صفحه ایجاد می کند، و کنترل ها بصورت چشمگیری مشکل خواهند شد. در حالی که اگر سمعک یک ریموت کنترلی داشته باشد، این مشکلات حذف می شوند، و بهره برداری از دستگاه افزایش می یابد. اما بسیاری از بیماران فکر می کنند، استفاده از ریموت کنترلی راحت نیست. در تعدادی از سمعک های CIC و بعضی ازITC  ها، تلفن می تواند، خیلی ساده روی گوش قرار داده شود؛ و سپس سمعک سیگنال آکوستیکی را تقویت می کند. درصورتی که نوسانات نزدیکی با تلفن، نوسانات بازخورد ایجاد نکند،  بیمار می تواند حالت تلکویل را انتخاب کند.

تنظیمات قابل انعطاف

سمعک های دیجیتالی قابلت برنامه ریزی دارند، و قابلیت تغییر تنظیمات آنها بالا است. اما در سمعک هایی که قابلیت برنامه ریزی ندارند، هرچقدر سایز سمعک کوچکتر باشد، میزان تغییر تنظیمات هم کمتر می شود. چراکه جای کمی برای کنترل هایی که در سمعک نصب شوند، وجود دارد.

سهولت در تمیز کردن

سمعک های ITE ، ITC و CIC چون کاملا تمیز نمی شوند، برای بیماران با عفونت مزمن گوش، مناسب نیستند. برای این افراد سمعک های BTE و یا عینکی مفید ترهستند؛ مخصوصا اگر با تهویه بزرگتر به کار گرفته شوند. در این نوع سمعک ها شستشوی earmold و یا tube ممکن است.

جلوگیری از انسداد و بازخورد

در بیمارانی که شنوایی تقریبا نرمال در فرکانس های پایین همراه با یک کم شنوایی شدید در فرکانس های بالا دارند، تنظیم satisfactorily  مشکل تر و آستانه های فرکانس پایین برای کاهش انسداد به یک تهویه بزرگ نیاز دارند. اما در فرکانس های بالا بهره مورد نیاز است که باعث نوسانات بازخورد می شود. اگر فاصله vent از مجرای خروج تا میکروفن در داخل افزایش یابد، این محدودیت های کشاکش کمتر می شوند. بنابراین در سمعک های بزرگتر نسبت به سمعک های کوچکتر راحت تر می توان، برای تسویه کردن اقدام کرد.

قیمت سمعک

سمعک های CIC از سایر انواع سمعک ها هزینه بیشتری دارند. ساخت این سمعک ها خیلی گران تمام می شود،  چراکه تنظیم کردن ترکیبات آنها در آزمایشگاه بیشتر است، و میزان ارجاع (بازگشت) بالاتری دارند.

سایز باتری

یک سمعک کوچک نمی تواند با یک باتری بزرگ تغذیه شود. هنگامی که سایز باتری کاهش می یابد، کار دستی با سمعک برای بعضی بیماران مشکل می شود، و عمر باتری کاهش می یابد.

انتخاب ظاهر سمعک 

پارامترهای اکتروآکوستیکی مثل بهره، پاسخ فرکانسی، میزان فشردگی و تعداد کانال ها این امکان را فراهم می کنند، که چندین مدل سمعک با ظاهر مناسب برای بیمار طراحی شود. 

ویژگی های اختصاصی سمعک

یک گام مهم در انتخاب بهترین سمعک این است، که مشکل هایی از سمعک که حل آنها می تواند، باعث افزایش بهره برای بیمار شوند، شناسایی شوند.

۱٫ Volume Control  

تنوعات متراکم سازی در سمعک ها نیاز بیمار برای کنترل صدا را کاهش می دهد. بعضی از بیماران کم شنوایی ترجیح می دهند، که به طور دستی صدی سمعک را کنترل نکنند. ازطرفی جابجا شدن تصادفی کنترل صدای سمعک باعث بروز مشکلاتی در هنگام ورود یا خروج هوا برای بیمار می شود. اگر سمعک ها یک کنترل اتوماتیک داشته باشند، دیگر نیازی نیست که کاربر صدا را کنترل کند. اما متاسفانه هیچ راه مؤثری برای پیش بینی اینکه کدام بیماران احتمالا به یک کنترل نیاز دارند، وجود ندارد. یک راه مطمئن برای بیماران سفارش یک کنترل دستی است، که می تواند به صورت الکترونیکی قفل شود.

کنترل صدا در سمعک

۲٫ Tele Coil

برای افراد با کم شنوایی Profound  یا Sever ویژگی تلکویل ضروری می باشد. همچنین برای کمک به یک فرد با کم شنوایی متوسط هم می توان از تلکویل استفاده کرد. به طور معمول یک فرد با کم شنوایی Mild می تواند، به صورت معقولانه و بدون استفاده از سمعک از تلفن استفاده کند. درک کاهش نویز و طنین، هنگامی که تلکویل در اتاق با حلقه سیم پیچ فعال است، برای افراد با هر میزان نقص شنوایی میسر است. 

یکی از معایبی که تلکویل ایجاد می کند، سایز سمعک است،مخصوصا وقتی چندیدن ویژگی مثل کنترل صدا، دکمه های خاموش و روشن و .. باهم وجود داشته باشند. علاوه بر سایز،افزایش ازدحام دکمه ها نیز برای بیمار مشکل آفرین می شود. اغلب افراد با کم شنوایی profound یا sever در سمعک هایشان تلکویل دارند،  اما افراد با کم شنوایی mild ندارند.

۳٫ ورودی مستقیم صدا

ورودی مستقیم صدا از کارکترهای پراهمیت در انتخاب و تنظیم سمعک ها است، که برای افرادی با ویژگی های زیر مفید است.

   * افرادی که از سیستم انتقال بی سیم استفاده می کند، و این سیستم به صورت الکتریکی به سمعک وصل شده است. بزرگسالان نیز به خوبی بچه ها می توانند، از سیستم بی سیم بهره ببرند.

    * افرادی که از میکروفن دایرکشنال hand – held که با یک کابل به سمعک وصل شده، استفاده می کنند. افرادی که کم شنوایی perfound یا sever دارند، اغلب ترجیح می دهند، که از این وسیله استفاده کنند. افزایش نسبت سیگنال به نویز بسیار مفید و مهم است. این میکروفن ها می توانند، هنگامی که روی سر قرار گرفته اند، دایرکشنالی فوقانی را فراهم کنند. و اغلب می توانند نزدیک منبع نگه داشته شوند.

   * افرادی که در محیط نویزی و طنین دار تلویزیون تماشا می کنند. برای این افراد یک میکروفن نزدیک تلویزیون قرار داده می شود، یا یک دو شاخه به تلویزیون وصل می شود، خروجی صدا می تواند با یک کابل به سمعک وصل شود. این کار یک افزایش قابل توجه در نسبت سیگنال به نویز و کاهشی قابل توجه در طنین ایجاد می کند.

 ۴٫ میکروفن دایر کشنال

میکروفن های دایرکشنال به صورت قابل توجهی نسبت سیگنال به نویز را تقویت می کنند. سمعک های دایرکشنال می توانند به گونه ای سفارش داده شوند، که با میکروفن دایرکشنال تنظیم شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: