instagram اینستاگرام
021 2264 8270

علت سرگیجه چیست و میزان ارتباط آن با گوش چقدر است

علت سرگیجه چیست

در این مقاله به بررسی پاسخ به این سوال که علت سرگیجه چیست ؟ می پردازیم که به دلایل مختلفی مانند وارد شدن ضربه به گوش، ویروس و افزایش فشار خون ممکن است تعادل در گوش داخلی به هم بریزد. همین امر موجب می شود سرگیجه هایی با منشاء شنوایی ایجاد شود. اغلب افراد در زمان سرگیجه تصور می کنند دچار افت فشار ناشی از ضعف فیزیکی شده اند. اما لازم است بدانید که حدود ۸۰ درصد از سرگیجه ها در افراد منشاء شنوایی دارند. شایع ترین سرگیجه ها “سرگیجه های خوش خیم وضعیتی” نام دارند. به عبارتی دیگر اکثر سرگیجه ها ریشه در بیماری های شنوایی (گوش داخلی) دارند. علت بروز این عارضه بر اثر جابه جایی کریستال های کلیسمی واقع در سیستم تعادل گوش می باشد و در زمانی که افراد به هر سمتی (بالا، پایین، چپ و راست) سر خود را تکان می دهند دچار سرگیجه می شوند.

 

علت سرگیجه چیست

گوش داخلی از دو جزء تشکیل شده است. جزء حلزونی شکل گوش که هنگام شنیدن در گیر می شود و جزء دهلیز گوش که به حفظ تعادل در بدن کمک می کند. اگر بخش تعادلی گوش بیمار شود فرد مبتلا دچار عدم تعادل و سرگیجه خواهد شد و چنانچه ببخش شنوایی دچاار اختلال شود فرد مبتلا به مشکلات شنوایی می شود.

در سایت تهران صفیر با انواع سمعک از جمله سمعک فوناک بیشتر آشنا شوید.

تشخیص منشاء و علت سرگیجه چیست

سرگیجه و عدم تعادل در افراد می تواند علت های مختلف داشته باشد. بنابراین اولین گام  در پاسخ به سوال علت سرگیجه چیست ؟ این است که با  مراجعه به متخصص شنوایی و یا مغز و اعصاب برای ارزیابی و معاینات بالینی می باشد. بعد از این مرحله تست های شنوایی و تعادل انجام می شود. آزمایش تعادل که «ویدیونیستاگموگرافی» یا «VNG» نام دارد از سوی پزشک درخواست می شود و اودیولوژیست یا شنوایی سنج آن را انجام می دهد. علت این آزمایش ارزیابی سیستم تعادلی بدن و همچنین اطمینان از عملکرد درست آن می باشد. آزمایشات دیگری هم مانند: تست عملکرد مغز، گردن، رگ های خونی، هورمون و قلب برای تشخیص علت بروز سرگیجه وجود دارند.

سرگیجه با منشاء شنوایی

عرضه هایی مانند اختلال در عروق حلزونی گوش، حملات ویروسی و فشار درون گوش داخلی ممکن است باعث عدم تعادل در سیستم تعادلی بدن شوند. مثل عارضه منیر یا همان هیدروپس آندولنف که به علت اختلال در باز جذب مایع درون آن، فشار ایجاد شده و سیستم تعدلی فرد را به هم می ریزد. در برخی بیماری های کم شنوایی ارثی نیز سیستم تعادلی درگیر می شود.

سرگیجه های خوش خیم وضعیتی

شایع ترین سرگیجه ها، سرگیجه های خوش خیم وضعیتی هستند. این نوع از سرگیجه بیشتر در سنین ۵۰ سال به بالا و یا ناشی از ضعف بدنی که در دورانی خاص مثل بارداری در زنان اتفاق می افتد. که البته درمان دارویی ندارد و پزشک با آموزش برخی از روش های حرکتی در جهت از بین بردن آن به درمان بیمار کمک می کند. لازم به ذکر است که این اختلال در زنان به علت اختلال در سطح هورمون ها و ضعف عمومی بدن می باشد. برای برطرف کردن آن می توان از ویتامین ها D استفاده کرد.

علت سرگیجه چیست و اقدامات لازم در زمان بروز آن

  1. نترسید و سعی کنید خونسرد باشید.
  2. اگر در حالت راه رفتن هستید بایستید و سپس به جایی تکیه دهید و یا بنشینید! تا خطر افتادن شما را تهدید نکند!
  3. معمولاً افراد چشم های خود را در مواجه با سرگیجه می بندند سعی کنید این کار را نکنید و با خیره شدن به یک نقطه باعث کاهش ایجاد سرگیجه و علت سرگیجه و عدم تعادل شوید.
  4. اگر همراه با سرگیجه دچار علائم دیگری مانند کاهش بینایی، سردرد و یا بی حسی در اندام های خود هستید حتماً در اسرع وقت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.
  5. و اگر سرگیجه همراه با صدای وزوز و افت شنوایی در سیستم شنوایی است حتماً به متخصص شنوایی سنج و یا متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.
  6. برای ممانعت از بروز بیماری های مسافرتی که معمولاً با سرگیجه بروز می کنند قبل از مسافرت از داروهای آرام بخش استفاده کنید.
  7. عدم تجویز و استفاده از داروهای ضد سرگیجه باعث طولانی تر شدن دوره درمان خواهد شد.

مشخصات انواع برندهای سمعک نامریی را ما در سایت تهران صفیر قرار داده ایم؛ درادامه می خواهیم درباره سمعک زیمنس ببیشتر بدانیم.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *