instagram اینستاگرام
021 2264 8270

مدیریت کم شنوایی در سالمندان

مدیریت کم شنوایی در سالمندان

مدیریت کم شنوایی در سالمندان

در همین ابتدا باید بگوییم که تعداد سالمندانی که دچار کم‌شنوایی می‌شوند؛ زیاد است. و این تعداد رو به پیشرفت است. Kochkin از محققین آمریکا گفته است، که نزدیک به ۳۱٫۵ میلیون نفر در آمریکا به اختلال کم‌شنوایی مبتلا شده‌اند. و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵ تعداد این افراد به ۴۱ میلیون نفر افزایش یابد. طبق تحقیقات و آزمایشات، ثابت شده است، که شیوع کم‌شنوایی در سالمندان و بزرگسالان بیشتر است. و این میزان در حدود ۳۵ درصد و حتی بالاتر تخمین زده شده است. و بخاطر همین مدیریت کم شنوایی در سالمندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

Cruickshanks وهمکارانش، در سال‌های اخیر تحقیقاتی بر روی بزرگسالان در رابطه با کم‌شنوایی انجام داده‌اند. در نتیجه این تحقیقات اینطور آمده است، که میزان شیوع کم‌شنوایی در بین بزرگسالان بیشتر از ۶۵٫۸ سال ۴۵ درصد می‌باشد. همچنین اینطور گزارش شده است، که بیش از نیمی از سالمندانی که بین سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۴ متولد شده‌اند(Baby Boomer)؛ دچار اختلالات کم‌شنوایی می‌باشند. اما این میزان بین سالمندانی که با همان سن در سال ۱۹۹۰ بوده‌اند، ۲۰ درصد بوده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد، که Baby Boomer هانسبت به نسل قبل از خود با سرعت بیشتری شنوایی شان را از دست می‌دهند.

در آمریکا تقریبا ۱۲۲ میلیارد در سال برای کم‌شنوایی هایی که درمان نشده‌اند صرف می‌شود. در حالی که هزینه‌های مالیات فدرال تحقق نیافته برای جامعه ۱۸ میلیارد دلار است. با اینکه هزینه‌های کم‌شنوایی های درمان نشده بسیار زیاد است و باید این هزینه کاهش یابد. تعداد بزرگسالانی که برای مدیریت کم شنوایی به مساعدت نیاز دارند، خیلی زیاد است. مسئولیت پیشگیری، تشخیص، ارزیابی ودرمان کم شنوایی ومشکلات وابسته آن برعهده ادیولوژیست ها است. و آنها باید در حیطه های صلاحیت، آموزش و تجربه به فعالیت بپردازند. و برترین رفاه فردی را برای بیمار به وجود بیاورند.

کم شنوایی در سالمندان

افزایش تولید سرومن و همچنین تحلیل پوست مجرای شنوایی خارجی ازجمله تغییراتی است؛ که با بالا رفتن سن در سیستم شنوایی خارجی به وجود می آید. خیلی کم پیش می آید که این تغییرات کم شنوایی دائمی به وجود آورند؛ ولی حتما بر آزمایشات و درمان تاثیرگذار می باشند. سخت شدن پرده تیمپان، تحلیل عضلات گوش میانی، سفت شدن مفاصل استخوانچه ای، تغییراتی در گوش میانی هستند؛ که به ندرت برای افراد ایجاد می شود. اما تغییراتی که بصورت معمول با افزایش سن رخ می دهد، تغییر در عملکرد گوش داخلی است. که بر شنوایی و توانایی پردازش گفتار تاثیر می گذارد، و افراد را نیازمند توانبخشی در این حیطه می کند.

علائم و نشانه های پیرگوشی یا کم شنوایی در سنین بالا متفاوت می باشند. در بیشتر سالمندان، کم شنوایی بصورت تدریجی رخ می دهد؛ و در طول مدت ۱۵ تا ۲۰ سال قبل از نیاز به اقدام اصلاحی ، پیشرفت کرده است. کم شنوایی که با افزایش سن و طی این پروسه شکل می گیرد، به طور معمول دائمی، دوطرفه و حسی عصبی است. با توجه به گزارشات می توان گفت، که مردان در ابتدا توانایی شنیدن فرکانس های بالا راازدست می دهند؛ و زنان برعکس مردان، در فرکانس های پایین دچار کم شنوایی می شوند.

اثرات عدم مدیریت کم شنوایی در سالمندان

اثرات کم شنوایی ایجاد شده در بزرگسالان به صورت فیلتری روی سیگنال های ورودی شنوایی اعمال می شود. و این وضعیت تاثیر واضحی در درک گفتار رومزه دارد. کم‌شنوایی در فرکانس های بالای شیب‌دار، برای بزرگسالان مشکلات تشخیص و تمایز بین واج‌ها را ایجاد می‌کند. در نتیجه این مشکل، نامفهوم شدن کلی کلمات پیش می آید. و این مشکل باگذشت زمان،به دلیل تحلیل فیزیولوژیک طبیعی کل سیستم شنوایی،افزایش می‌یابد. در همان حال که فرد دچار این مشکلات شده است، اینطور بیان می کند، که می تواند بشنود اما نمی تواند پیام های گفتاری را درک کند. چند عامل که در ادامه بیان شده است؛ در ایجاد کم شنوایی وابسته به سن موثر هستند.

* فاکتورهای بیولوژیکی و ژنتیکی

* قرارگیری درمعرض نویز

* برخورد با عوامل اتوتوکسیک

* برخی وضعیت های پزشکی

همچنین مورادی مثل

** آتروفی ارگان کورتی

** استریاوسکولاریس

** کاهش نورون های حلزونی

** کاهش عروق خونی

** تحلیل سایرساختارها

باعث به وجود آمدن کم شنوایی در اشکال و با درجات مختلف می شود. برخی افراد درطول زندگی شان بر اثر علل ژنتیکی به کم شنوایی مبتلا می شوند. این درحالی است که قرارگیری طولانی مدت درمعرض نویزهای محیطی، کاری وتفریحی ممکن است؛ برای سایر افرادکم شنوایی به وجود آورد. تمایز گفتار ضعیف به خصوص درحضور نویز زمینه از علائم معمول این کم شنوایی است. علاوه براین برخی افراد ممکن است؛ در اثر بیماری‌ها یا اختلالات گوش، ترومای گوش و یا مصرف داروهای اتوتوکسیک دچار آسیب شنوایی شوند. صرف نظر از اینکه چرا تغییرات گوش داخلی به وجود آمده، این تغییرات ممکن است کم شنوایی دائمی، که با روش های دارویی و جراحی برگشت پذیر نیست، برای افراد پیش آورد.

اثرات کم شنوایی در سالمندان

 

تاثیر عوامل غیرشنیداری بر کم شنوایی

علاوه بر عوامل ژنتیکی یا بیولوژیکی، عوامل غیرشنیداری (مثل سن، جنسیت، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، خصوصیات فردی) مواردی هستند، که روی اثرفردی کم شنوایی تاثیرمی گذارند. بطور بالقوه کیفیت زندگی افراد با کم شنوایی رابطه مستقیم دارد. چرا که کم شنوایی می تواند باعث  به وجود آمدن مشکلات ارتباطی شود، و مشکلات ارتباطی بر کیفیت زندگی اثرگذار است. کم شنوایی به خصوص هنگامی که عمیق و شدید باشد؛ تاثیرمخرب و وسیعی روی سلامت جسمی، آسایش عاطفی وروانی، حدت ذهنی ارتباط اجتماعی، روابط خانوادگی، عزت نفس و روی عملکرد کاری یا استخدام افراد دارد.

مدیریت موفق کم شنوایی 

استفاده از سمعک، تجهیزات قابل کاشت در گوش، و وسایل کمک شنیداری و همچنین شرکت در برنامه های توانبخشی (AR) کم شنوایی را تا حد زیادی بهبود می بخشد. و در نتیجه اثرات منفی کم شنوایی در زندگی روزمره کم می شود؛ و کیفیت سطح زندگی پایین نمی آید. برای افراد کم شنوا، خودکفایی در زندگی روزمره تا حد زیادی به مدیریت موفق کم شنوایی آنها بستگی دارد. برای برقراری ارتباط آسان، موثر و کارآمد با دیگران، برنامه های AR ویژه بزرگسالان به کمک آنها میآید.

برنامه های AR در مدیریت کم شنوایی سالمندان و بزرگسالان

برنامه های AR به طور معمول شامل تشخیص وارزیابی مشکلات شنوایی، غربالگری بینایی، مشاوره وارجاع می باشد. شرکت کنندگان درطول این‌ها اطلاعاتی درمورد کم‌شنوایی و روش‌های درمانی دارویی،جراحی ویا درمان‌های پروتزی برای رفع مشکلات شنوایی کسب می‌کنند. در این برنامه ها، ارزیابی بیمار و گزارش های کاملی در مورد او تهیه می شود؛ این روند به کاربران سمعک های حسی کمک می کند، که بتوانند به طور موثر و مطلوب از سمعک ها استفاده کنند. همچنین باعث افزایش مهارت های ارتباطی می شوند؛ و کمک می‌شود که برنامه ی مستقلی توسط خود فرد برای مدیریت کم شنوایی به وجود آید. در زیر بخشی از برنامه های AR را برای راهنمایی بیشتر شما آورده ایم.

* اطلاعاتی درمورد دست یابی واستفاده ازوسایل کمک شنیداری علاوه برسمعک

* آموزش گفتارخوانی وتربیت شنوایی به منظور حداکثر استفاده از باقیمانده شنوایی

* اطلاعاتی درمورد پروتزهای قابل کاشت

* اطلاعات درمورد حقوق

* قانونی برای دست یابی به ارتباط که درقانون مربوط به امریکایی های دارای معلولیت تضمین شده است

* اطلاعاتی درمورد چگونگی دست یابی به گروه های حمایتی جامعه

شما می توانید این برنامه ها را در دانشگاه ها، بیمارستان ها، مراکز اجتماعی و یا مراکز خصوصی بیابید. برنامه های AR فرصتی فراهم می کنند، که بزرگسالان یا اعضای خانواده آنها بتوانند: 

      با سایرافراد دارای کم شنوایی و اعضای خانواده آن ها دیدار کنند.

      روش های خاص خودشان برای پیشبرد شرایط دشوار را به اشتراک بگذارند.

      احساس حمایت و برابری در افراد کم شنوا ایجاد شود.

همچنین افراد می‌توانند بااستفاده از کتاب‌ها و اینترنت اطلاعات مفیدی درباره خدمات ومحصوصلات موجود جمع‌آوری کنند. در صورتی که افراد بتوانند اطلاعات خوبی در مورد کم شنوایی کسب کنند، قادر خواهند بود که مدیریت خوبی در رابطه با کنترل کم شنوایی شان داشته باشند.

مدیریت کم شنوایی در سالمندان

 

مشکلات رایج کم شنوایی مثل وزوز گوش سالمندان

مشکلات دیگر بزرگسالان و سالمندان مثل وزوز گوش و اختلال تعادل ممکن است، حداقل در بخشی از پروسه مدیریت ادیولوژیک اتفاق بیفتد. در آمریکا شواهد نشان می دهد، که ۸ تا ۲۰ درصد از سالمندان دچار وزوز گوش هستند. و احتمال گزارش این مشکل برای بزرگسالان ۴۰ تا ۷۰ ساله بیشتر است. هرچند بیشتر این افراد گزارش هایی مثل زنگ زدن، همهمه و صداهایی در حین فعالیت های روزانه می دهند؛ که خوشبختانه اختلالی در روند زندگی آنها ایجاد نمی کند. اما در حدود ۱ تا ۲ درصد از این جمعیت از شدت وزوز گوششان شاکی هستند؛ و می گویند که این وزوز و شدت آن، آنها را ناتوان کرده است.

بنابراین میلیون ها بزرگسال و سالمند به دنبال راه حل هایی برای درمان و تسکین این علائم هستند. و می خواهند که تاثیرات این علائم بر زندگی روزمره شان کاهش یابد. همچنین بتوانند احساس اضطراب و افسردگی خود را کنترل کنند؛ و با کمتر شدن این علائم خوابی راحت در شب را تجربه کنند. علاوه بر وزوز، اختلال تعادل و سرگیجه نیز از جمله علائمی هستند؛ که بزرگسالان دارای کم شنوایی به آن دچار می شوند. حدود یک سوم از سالمندان ۶۰ سال و بالاتر دارای بیماری dizziness هستند. شیوع این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود، و در زنان نیز بیشتر از مردان دیده می شود. مشکلات dizziness حاد و مزمن به اختلالات لابیرنتیت، بیماری منیر، تروما، اختلالات نورولوژیک، قرارگیری در معرض عوامل اتوتوکسیک واختلالات روانی مربوط است. سقوط، ترس از سقوط و ایجاد محدودیت درفعالیت های روزانه از آثار dizziness و اختلالات تعادلی می باشد.

مشکلات ناشی از کم شنوایی

 

اهمیت مدیریت کم شنوایی در سالمندان

با اینکه مشکلات شنوایی برای بیشتر افراد بزرگسال و سالمند به وجود می آید؛ اما تعداد کمی از آنها برای مدیریت آن اقدامی انجام می دهند. به عنوان مثال، تقویت کننده یکی از مرسوم ترین روش ها برای مدیریت کم شنوایی است. اما تنها کمتر ۲۰ درصد از بزرگسالانی که این ابزار برای آنها مفید است؛ آن را خریداری می کنند.

جالب توجه است، سالها طول می کشد؛ که افراد بزرگسال بعد از متوجه شدن اولین علائم کم شنوایی به ادیولوژیست مراجعه کنند. بخاطر همین بیشتر آنها مجبورند که در همان اولین مراجعه سمعک خریداری کنند؛ چراکه میزان کم شنوایی آنها به شدت افزایش یافته است. متاسفانه در حدود یک پنجم از سمعک های خریداری شده، استفاده نمی شوند. و باید گفت، که مسائل توانبخشی مثل آموزش ارتباطی،مشاوره و شرکت درگروه‌های خودیاری بسیارکم مورد استقبال این افراد قرار می‌گیرد. به دلیل ناهمگونی جمعیت آسیب دیده از لحاظ شنوایی، درمان مشکلات آنها کمی پیچیده می شود. بنابراین تعجب آور نیست، که درگزارشات بسیار زیادی از محققان بین ارزیابی آبجکتیو کم‌شنوایی وخودارزیابی معلولیت کم‌شنوایی، تطابق وجود ندارد.

درجه کم شنوایی، سن، جنسیت، وضعیت اقتصادی-اجتماعی، ویژگی های شخصیتی ووضعیت شغلی فرد از عواملی هستند؛ که هرکدام به تنهایی یا به صورت ترکیبی روی چگونگی کم‌شنوایی فرد، اثر می گذارند. مثلا اثرات اجتماعی کم شنوایی در زنان و مردان متفاوت است. یعنی زنان کم شنوا در صلاحیت و مقبولیت بیشتری از طرف اجتماع قرار می گیرند. و به همین دلیل اثرات منفی کم شنوایی در مردان افزایش می یابد. هنگامی که فرد بزرگسال یا سالمند به کم شنوایی دچار می شود؛ فعالیت های روزمره وی به طور مستقیم تحت تاثیر کم شنوایی قرار می گیرد. 

نتایج تحقیقات محققان در زمینه کم شنوایی سالمندان و اهمیت مدیریت آن

اخیرا پژوهشی بر روی Baby Boomers (بزرگسالان ۴۰ تا ۵۹ ساله) انجام شده است. نتایج این پژوهش، مشاهدات زیر را ارائه داده است.

  • ۴۶% آنها می گویند که بیش ترین مشکل شان درخانه است.
  • ۴۴% آنها می گویند که کم شنوایی باعث مشکل دروضعیت های اجتماعی آنهاشده است.
  • ۳۵% آنها می گویند که آنها درشنیدن وفهم مکالمات تلفنی مشکل دارند.
  • ۲۴% آنها می گویند که کم شنوایی باعث شده که آنها احساس کنند که درست نمی فهمند.
  • ۹% آنها می گویند که کم شنوایی باعث احساس انزوای اجتماعی درآنها شده است.

اگر بخواهیم به بررسی این نتایج بپردازیم، می توان به راحتی به این مطالب پی برد؛ که افراد ناشنوا در صورت متوجه نشدن درست کلمات، می خواهند که حرفمان را تکرار کنیم. درنتیجه این درخواست ممکن است، مکالمه و به دنبال آن تعاملات اجتماعی قطع شود. و روابط اجتماعی فرد به چالش کشیده شود. 

Arlinger و نظریه منزوی شدن افراد کم شنوا

به عقیده Arlinger احتمال منزوی شدن فرد کم شنوا وجود دارد؛ چرا که برای برقراری ارتباط موفق با او در هنگام صحبت کردن باید کلمات به صورت شمرده بیان شود، و همچنین از نشانه های بینایی برای فهم راحت موضوع استفاده کرد. به همین دلیل برخی از افرادکم شنوا از فعالیت های روزمره و باارزش کناره گیری می کنند؛ و پس از مدتی تحریکات ذهنی آنها نیز کاهش می یابد.

تحقیقات Hallberg در رابطه با انکار کم شنوایی سالمندان

Hallberg در مطالعه ای که بر روی اثرات کم شنوایی بر روی خانواده انجام داد، به این نتیجه رسید؛ که برخی از افراد کم شنوا برای حفظ حالت عادی روابط خانوادگی، شدت کم شنوایی خود را انکار می کنند. و به همین دلیل به مراقبت بیشتری از طرف خانواده نیاز دارند. در کم شنوایان ممکن است احساس وابستگی زیادی به دیگران پیش آید؛ و همین احساس وابستگی، در نظر آنها مقام اجتماعی شان را کم کند. بنابراین فرد که نمی خواهد برای او احساس وابستگی بیش از حد پیش آید، و منزلت اجتماعی اش آسیب ببیند، کم شنوایی خود را انکار می کند، و از تقویت کننده استفاده نمی کند. و حتی پیش می آید، که مخاطبین ارتباطی فرد کم شنوا از تلاش برای برقرای تعامل با او خسته می شوند.

Morgan و Jones و تاثیر کم شنوایی در روابط افراد

در نتایج تحقیقات Morgan و Jones آمده است، که برخی از بزرگسالان دلیل ازدواج ناموفق خود را کم شنوایی ذکر کرده اند. اثرات کم شنوایی درمان نشده را نیز نباید نادیده گرفت. در مقایسه بزرگسالانی که از سمعک استفاده می کنند، با بزرگسالانی که از تقویت کننده و یا سمعک استفاده نکرده اند، این نتیجه گرفته شده است؛ که بزرگسالان درمان نشده بسیار بیشتر در معرض افسردگی، اضطراب، نگرانی، عصابانیت و پارانویا قرار می گیرند. هرچند بیشتر این علائم از لحاظ بالینی به سطح اهمیت بالایی نمی رسند، ولی کاملا مشخص است، که عکس العمل های منفی می تواند، عملکرد روزمره، سودمندی و روابط بین فردی راتحت تاثیر قرار دهد. 

مقایسه زنان و مردان کم شنوا توسط Garestecki و Erler و روابط بین آنها

Garestecki و Erler در مطالعات خود به این نتایج رسیدند، که زنان کم شنوای درمان نشده نسبت به زنان و مردانی که از سمعک و تقویت کننده استفاده می کنند، و حتی نسبت به مردانی که کم شنوایی خود را درمان نکرده اند؛ از سازگاری فردی ضعیف تری در رابطه با کم شنوایی برخوردارند. جالب است که افراد بسیار زیادی گفته اند، هنگامی که مخاطب آنها از سمعک و تقویت کننده استفاده می کند، روابط آنها و وضعیت عاطفی شان بهبود می یابد. و احساس ناامیدی، عصبانیت و آزردگی مخاطب آنها کاهش می یابد.

اهمیت مسائل مالی در مبحث کم شنوایی و اثرات مدیریت کم شنوایی در سالمندان

در نهایت باید مسائل مالی را نیز درنظر گرفت. قبلا گفته شد، که طبق تحقیقات Kochkin سالیانه ۱۲۲ میلیارد دلار از درآمدها در آمریکا صرف کم شنوایی های درمان نشده می شود. با توجه به درجه کم شنوایی میزان این هزینه هامتفاوت است. برای بزرگسالان با کم‌شنوایی ملایم حدود ۱۰۰۰ دلار درسال و برای افراد با کم‌شنوایی عمیق ۱۲۰۰۰ دلار افزایش می یابد. لذا استفاده ازسمعک وتقویت کننده و درمان کم‌شنوایی برای افراد والبته برای دولت بسیار پراهمیت می‌باشد. فواید استفاده از سمعک،تقویت کننده،کاشت حلزون وشرکت در برنامه‌های توانبخشی با توجه به موراد زیر ارزیابی می شود.

     بهبود ارتباط

     کاهش اثرات عاطفی منفی

     قابلیت افزایش درآمد

     بهبود روابط بین فردی

      کاهش برگشت دادن سمعک افزایش کیفیت زندگی

با توجه به این فواید، آموزش عمومی دررابطه با خدمات و تجهیزات موجود اهمیت ویژه ای می یابد. همچنین احساس نیاز می شود، که ارزیابی ها و روش های درمانی به طور پیوسته ترویج شود. و برای هر فرد خدمات ویژه ای فراهم گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: