instagram اینستاگرام
021 2264 8270

باتری سمعک

باتری سمعک

منبع تغذیه سمعک ها برای کار کردن باتری است . باتوجه به اینکه اندازه سمعک ها متفاوت است لذا باتری هایی که مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت هستند. به صورت کلی بر اساس اندازه چهار نوع باتری وجود دارد که شامل :

باتری شماره ۱۰

باتری شماره ۳۱۲

باتری شماره ۱۳

باتری شماره ۶۷۵

معمولا در سمعک های داخل گوشی (IIC,CIC) و سمعک های پشت گوشی از نوع (RIC) از باتری ۱۰ استفاده می شود. هر چه اندازه سمعک بزرگتر شود باتری که مورد استفاده قرار میگیرد بزرگتر است. برای سمعک های داخل گوشی از نوع (ITC) و سمعک های پشت گوشی (RIC ) از باتری شماره ۳۱۲ استفاده می شود. باتری شماره ۱۳ برای سمعک های داخل گوشی (ITC) و سمعک های پشت گوشی (BTE) مناسب هستند و در سمعک های سوپر پاور (مخصوص کم شنوایی های عمیق ) از باتری شماره ۶۷۵ استفاده می شود.

رنگ باتری ها

برای شناسایی بهتر باتری ها علاوه بر اندازه و شماره، هر کدام از چهار نوع باتری موجود در بازار معمولا با برچسب های رنگی مشخص می شوند. به این شرح که :

باتری شماره ۱۰ زرد رنگ

باتری شماره ۳۱۲ قهوه ای رنگ

باتری شماره ۱۳ نارنجی رنگ

باتری شماره ۶۷۵ آبی رنگ

عمر باتری ها

باتری ها رایج در بازار از نوع روی­_هوا (zinc-air) هستند به این معنی که با وارد شدن هوا به داخل باتری،  فعال می شود. همانطوریکه گفته شد باتری ها دارای برچسب های رنگی هستند که مانع ورود هوا به داخل باتری می شود لذا فقط تنها زمانی که میخواهید باتری سمعک را عوض کنید باید برچسب را بردارید. توصیه می شود که بعد از برداشتن برچسب باتری، به مدت یک دقیقه صبر کنید تا باتری به صورت کامل فعال شود سپس آن را داخل سمعک قرار دهید.

نکته مهم : چنانچه برچسب باتری برداشته شود حتی اگر فورا اقدام به گذاشتن مجدد برچسب بر روی باتری شود دیگر تاثیری نخواهد داشت و  باتری شروع به فعالیت کرده و بعد از مدت زمان عمر باتری تخلیه می شود.

 

 • باتری حاوی مواد شیمایی است و برای سلامتی ضرر دارد ، باتری ها را از دسترس کودکان دور نگهدارید و در صورت بلعیده شدن، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

باتوجه به میزان استفاده از سمعک و همچنین فناوری و قدرتی که سمعک دارد عمر باتری ها متفاوت خواهد بود ولی به صورت تقریبی میتوان عمر باتری ها را به صورت زیر تخمین زد :

باتری شماره ۱۰ ……………………………..۵-۷ روز

باتری شماره ۳۱۲ ………………………….۷-۱۰ روز

باتری شماره ۱۳ ………………………….۱۰-۱۵ روز

باتری شماره ۶۷۵ …………………………۱۵-۲۰ روز

۲ سال باتری رایگان

از خدمات و تسهیلاتی که در کلینیک سمعک تهران صفیر به مراجعینی که سمعک خریداری کرده اند ارائه باتری به اندازه ۲ سال به صورت رایگان برای تمام انواع سمعک هاست. با توجه به اینکه میزان عمر باتری ها برای سمعک های مختلف متفاوت هست لذا بسته های پیشنهادی ما به نحوی قرار گرفته اند که به اندازه دو سال تمام نیاز به باتری افراد را مرتفع نمایند. با توجه به اینکه هر حلقه باتری شامل ۶ عدد باتری است لذا بر اساس شماره باتری به شرح زیر باتری به صورت رایگان ارائه خواهد شد:

باتری شماره ۱۰…………………..۲۰-۲۵ حلقه

باتری شماره ۳۱۲ ………………..۱۵-۱۷ حلقه

باتری شماره ۱۳ ………………….۱۰-۱۵ حلقه

باتری شماره ۶۷۵…………………۱۰-۱۵ حلقه

برندهای باتری سمعک

از آنجاییکه سمعک های وسایل بسیار ظریفی هستند استفاده از برندهای معتبر باتری بر کیفیت صدا و طول عمر قطعات آن کمک شایانی میکند همچنین استفاده از باتری های ناشناخته و نامناسب باعث خرابی سمعک خواهد شد. با توجه به اینکه باتری های مختلفی در بازار ایران وجود دارد اما چند نوع باتری به صورت شناخته تر وجود دارد که دارای عملکرد مناسبی هستند و توصیه برا استفاده از این برند ها وجود دارد. برندهای باتری سمعک که مورد تایید هستند :

باتری مارک ریواک              (Rayovac)

باتری مارک زیمنس              (Siemens)

باتری مارک دوراسل             (Duracell)

باتری مارک زنی پاور           (zenipower)

افزایش طول عمر باتری

از نکاتی که باید حین خرید باتری در نظر گرفت تاریخ انقضاء آنهاست. معمولا با توجه برند های مختلف باتری، بین ۲ تا ۴ سال بعد از تولید باتری ها حتی اگر مورد استفاده قرار نگیرند تخلیه شده و بلا استفاده خواهند ماند لذا بهتر است از باتری هایی استفاده شود که مدت زمان زیادی از تولید آنها نگذشته باشد. عواملی که می تواند به بهبود عملکرد و افزایش طول عمر باتری کمک کند به صورت خلاصه به این شرح است:

باز گذاشتن در سمعک، زمانیکه از سمعک استفاده نمی شود

دور نگهداشتن باتری از اشیاء فلزی و وسایل الکترونیکی

باز نکردن برچسب باتری تا قبل از استفاده از سمعک

نگهداری در جای خشک و خنک

ضربه نخوردن باتری

تستر باتری رایگان

برای آگاهی از وضعیت و باقیمانده عمر باتری می توان از وسایلی به نام تستر (Battery tester) استفاده کرد. در این وسیله با نشان دادن باقی مانده انرژی باتری توسط خطوط رنگی که روی صفحه تستر وجود دارد می توان علاوه بر تشخیص باتری نو از باتری کهنه، میزان تقریبی عمر باتری را تخمین زد و بر این اساس در صورت لزوم مبادرت به تعویض باتری نمود.

در صورت خرید سمعک از کلینیک سمعک تهران صفیر یک عدد تستر باتری به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

سمعک های بدون باتری یا قابل شارژ

بسیاری از سمعک های موجود در بازار از باتری استفاده میکنند با این حال اخیرا سمعک های از برندهای معتبر دنیا ساخته شده اند که بدون باتری کار می کنند. برای استفاده از این سمعک ها بجای استفاده از باتری، آنها را شارژ کرده و تا یک زمان معینی قابل استفاده می باشد برای استفاده مجدد، آنها را در جعبه مخصوص شارژ قرار داده و سمعک ها به صورت اتوماتیک شارژ می شوند. وجه تمایز این سمعک ها با دیگر سمعک ها، هزینه بالاتر و همچنین نیاز به شارژ روزانه است وگرنه عملکرد آنها تفاوتی باهم ندارند. از مهمترین کمپانی هایی که این سمعک ها را دارند به شرکت زیمنس آلمان می توان اشاره کرد. اسم این سمعک ها   pure Charge از نوع Nx می باشند.

محل تهیه باتری سمعک

باتری های سمعک را از کلینیک های معتبر شنوایی شناسی تهیه کنید. باتری سمعک ها را از محل های غیر مجاز و بدون آگاهی از تاریخ انقضاء نخرید. بخاطر تفاوت ولتاژی که بین این باتری ها و سایر باتری هم اندازه مانند باتری ساعت وجود دارد در صورت استفاده از این باتری ها به سمعک آسیب وارد خواهد شد. لذا توصیه میشود از باتری ساعت به هیچ وجه استفاده نشود.

در کلینیک شنوایی و سمعک تهران صفیر تمامی باتری تمام سمعک موجود است. در صورت نیاز میتوانید به صورت حضوری و یا حتی غیر حضوری باتری مورد نظر را درخواست و با استفاده از پیک دریافت نمایید.

خدمات کلینیک شنوایی و تجویز سمعک تهران صفیر:

کلینیک شنوایی و تجویز سمعک تهران صفیر، تحت مدیریت مستقیم جناب آقای دکتر ایوب ولدبیگی متخصص شنوایی، تعادل و تجویز سمعک، یکی از بهترین مراکز شنوایی شناسی و تجویز سمعک در شمال تهران می باشد. خدماتی که در این مرکز برای افرادی که سمعک دریافت می کنند به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • گارانتی بین المللی بی قید و شرط سمعک ها به مدت (۲ سال)
 • خدمات تنظیم پس از فروش سمعک ها  به مدت (۵ سال)
 • تنظیم رایگان تمام سمعک های تجویزی  به مدت (۵ سال)
 • خدمات پس از فروش تمام سمعک ها به مدت (۸ سال)
 • ارزیابی پایه و تخصصی شنوایی برای  تجویز سمعک 
 • امکان استفاده ۱۰ روزه از سمعک به صورت آزمایشی 
 • مشاوره تخصصی سمعک برای انواع کم شنوایی ها
 • ارائه باتری تمام سمعک های تجویزی به مدت ۲ سال 
 • ارائه یک عدد تستر باتری برای سمعک های تجویزی 
 • ارائه مدارک لازم برای بیمه همه سمعک های تجویزی 
 • ضمانت بهترین کیفیت صدا با استفاده از بهترین سمعک 
 • همکاری با تمامی بیمه هایی که تعرفه خرید سمعک دارند 
 • بهترین و عادلانه ترین قیمت سمعک موجود در بازار 
 • مشاوره و همکاری با پزشک گوش و حلق و بینی برای تایید بیمه 
 • امکان اقساطی کردن هزینه سمعک با توجه به شرایط افراد 
 • امکان تهیه برخی سمعک ها در همان روز مراجعه 
 • امکان تجویز سمعک در منزل برای شهروندان تهرانی 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *