instagram اینستاگرام
021 2264 8270
سمعک نامرئی

بر اساس مستندات علمی، به سمعکی سمعک نامرئی گفته می شود که به صورت کامل درون مجرای گوش قرار گیرد. در این شرایط باید در تمام زوایا، وقتی به گوش فرد نگاه می کنیم هیچ چیزی درون مجرای گوش دیده نشود. سمعک ها بر اساس آناتومی گوش هر فرد ساخته می شوند و در واقع منحصربفرد هستند. لذا ممکن است یک سمعک نامرئی برای یک شخص در صورت گذاشته شدن داخل مجرای گوش فرد دیگری دیده شود.

این سمعک ها معمولا بر اساس شکل طبیعی مجرای گوش که به شکل حرف انگلیسی “S” خوابیده می باشد بعد از خم دوم قرار میگیرند. این سمعک ها به فاصله نزدیکی از پرده گوش قرار می گیرند و برای افرادی که نمیخواهند به هیچ وجه سمعک آنها پیدا باشد مناسب است. تبحر و مهارت ادیولوژیست در قالبگیری و همچنین اندازه مجرای نقش بسزایی در ساخت سمعک های نامرئی ایفا می کند.

انواع سمعک نامرئی داخل گوشی

سمعک ها به صورت کلی به دو دسته پشت گوشی و داخل گوشی دسته بندی می شوند. سمعک نامرئی جزوء سمعک های داخل گوشی دسته بندی می شوند. در ادامه انواع سمعک های داخل گوشی ذکر می گردند. این سمعک ها بر اساس جایگاه قرارگیری درون صدفه و مجرای گوش اسم گذاری می شوند.

در ادامه هر کدام از این سمعک ها از بزرگترین سمعک های که درون لاله و مجرا قرار میگیرند تا کوچکترین سمعک های که در داخلی ترین قسمت مجرای گوش قرار میگیرند و قابل رویت نیستند ذکر می شود.

سمعک نامرئی مدل ITE

سمعک های داخل گوشی ITE: In the ear، به سمعک های گفته می شوند که قسمت صدفه یا گودی لاله گوش را علاوه بر مجرای گوش پر می کنند. سمعک نامرئی از نمای کنار و حتی جلو قابل دیده شدن می باشند. این مدل سمعک ها هم بر حسب اینکه چه مقدار از حجم لاله گوش را پر کرده باشند تقسیم بندی می شوند.

به این ترتیب اگر همه ی بخش های صدفه گوش خارجی (گودی لاله گوش) را در برگیرد به نام شل یا (Shell) و اگر تنها نیمه پایینی کونکا و صدفه را در برگیرد نیمه شل یا (half shell) و چنانچه بخش داخلی صدفه را پر کند (Low Profile)  می گویند.

سمعک نامرئی مدل ITE

سمعک نامرئی مدل ITC

این سمعک های داخل گوشی که ITC: In the canal، نامیده می شوند تنها قسمت پایین صدفه را در بر میگیرند و به عبارتی تنها یک چهارم گودی لاله را پر میکند. سمعک نامرئی از نمای روبرو قابل دیده شدن نیستند ولی از زوایای کناری قابل دید می باشند. این سمعک ها مناسب افرادی هستند که کم شنوایی زیادی دارند اما دوس دارند همچنین سمعک آنها قابل دید نباشد. این سمعک ها کوچکترین سمعک هایی هستند که توانایی جایگذاری میکروفون جهت دار یا دایرکشنال در آنها وجود دارد.

سمعک نامرئی مدل ITC

سمعک نامرئی مدل CIC

این مدل سمعک ها که به اختصار CIC: Complete in the canal نامیده می شوند درون کانال گوش قرار می گیرند. در واقع این سمعک به طور کامل داخل کانال گوش را پر می کند و هیچ قسمتی از بدنه این سمعک در بخش صدفه یا گودی لاله قرار نمیگیرند. این سمعک ها ار نمای روبرو قابل دیده شدن نیستند. تنها زاویه ای که میتوان قسمت بیرونی سمعک را مشاهده کرد زاویه ۹۰ درجه است. در سایر زوایا قابل دید نیستند. این نوع سمعک نامرئی بیشترین استفاده کننده را دارند.

سمعک نامرئی مدل CIC

سمعک نامرئی مدل IIC

این سمعک ها که مخفف کلمات انگلیسی Invisible in the canal هستند به صورت اختصار  IICنامیده می شوند. این مدل سمعک نامرئی ۱۰۰درصد ناپیدا هستند در واقع طوری درون مجرای گوش قرار می گیرند که در تمام زوایا و حتی از کنار هم قابل رویت نیستند. این سمعک ها در حقیقت سمعک های نامرئی واقعی هستند. علت دیده نشدن این سمعک ها این است که بعد از انحناء طبیعی گوش یعنی بعد از خم دو کانال گوش قرار می گیرند.

این سمعک در فاصله نزدیکی از پرده گوش قرار میگیرند. تبحر ادیولوژیست نقش مهمی در ساخت بهتر و راحتر این نوع سمعک ها ایفا می کند. قابل ذکر است تکنولوژی ساخت این سمعک ها در چند سال اخیر حاصل شده است. این سمعک ها برای افرادی که کم شنوایی متوسط دارند جوابگو است و در کم شنوای های بیشتر امکان استفاده از این سمعک ها مقدور نیست.

سمعک نامرئی مدل IIC

کلینیک شنوایی و سمعک تهران صفیر، مجهز به تکنولوژی ساخت سمعک نامرئی IIC می باشد.

سمعک نامرئی آماده و از پیش ساخته

این سمعک ها بر اساس میانگین گوش افراد به صورت آماده و از پیش ساخته وجود دارند. تعدادی از شرکت های بزرگ تولید سمعک این سمعک ها رو درست می کنند.  این سمعک ها دارای دو قسمت اصلی هستند: ۱- بدنه سمعک که در همه سمعک ها یکسان است و ۲- پروپ ها یا سری های که به این سمعک ها وصل می شوند و در اندازه های متفاوت موجود می باشند.  برای تجویز این مدل سمعک نامرئی نیاز به قالبگیری وجود ندارد. می توان در همان روز ارزیابی این سمعک ها را بدون فوت وقت تجویز و تنظیم کرد.

سمعک نامرئی آماده و از پیش ساخته

مزایای سمعک نامرئی

شاید استفاده از سمعک و دیده شدن سمعک برای بسیاری از افراد با مشکل شنوایی به حدی از نظر روانی سخت باشد که بسیاری از این افراد ترجیح می دهند از سمعک استفاده نکنند. استفاده از سمعک نامرئی این مشکل را مرتفع کرده است به طوریکه افراد بدون کوچکترین نگرانی در مورد دیده شدن سمعک به راحتی می توانند از این سمعک ها استفاده کنند و مشکل کم شنوایی آنها از بین برود.

در کنار مسائل روانشناسی استفاده از سمعک نامرئی، خود این سمعک ها از نظر کارکرد و ویژگی های الکترواکوستیکی مطابق با کم شنوایی مزایای متعددی دارند. در ادامه به مهمترین این ویژگی ها به صورت خلاصه اشاره می کنیم.

برخی مزایا

 1. مکان یابی بهتر صدا محیطی
 2. جهت یابی بهتر اصوات گفتاری
 3. کوچک بودن و نامرئی بودن
 4. استفاده از رزونانس طبیعی لاله گوش
 5. رضایت مندی بیشتر بیماران از این سمعک ها
 6. کیفیت بهتر صدا بواسطه نزدیکی به پرده گوش
 7. انتقال و وضوح بهتر صدا به گوش بواسطه نزدیکی به پرده
 8. فیدبک و سوت کشیدن کمتر بخاطر فیت شدن بهتر
 9. کاهش اثر انسداد گوش و کاهش احساس کیپ بودن گوش
 10. مقبولیت بیشتر در بین دیگر مدل های سمعک نامرئی
 11. پتانسیل تجویز سمعک های نامرئی هوشمند
 12. استفاده از سیستم وایرلس در سمعک نامرئی
 13. مورد استفاده در محیط های شنیداری مختلف
 14. پردازش های دو گوشی و شنوایی متعادل تر
 15. تطبیق اتوماتیک با تلفن همراه و تلفن های رومیزی
 16. استفاده طبیعی از گوش حین مکالمه با این سمعک ها
 17. قابل استفاده برای تقریبا همه افراد
 18. مصرف باتری کمتر به خاطر قدرت کمتر نسبت به بقیه سمعک ها
 19. استفاده از اپلیکیشن های موبایلی برای کنترل بهتر سمعک
 20. عدم تاثیر از نویز باد به واسطه قراگیری در عمق مجرا

محدودیت های سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی علی رغم مزایای فراوانی که دارند دارای محدودیت های نیز می باشند که باعث می شود در همه شرایط و برای همه افراد قابل استفاده نباشد. هرچند نداشتن شرایط لازم برای استفاده از سمعک نامرئی، نباید باعث شود که فرد از سمعک استفاده نکند. استفاده نکردن از سمعک باعث تاثیرات منفی بر دستگاه شنوایی و گاها پیشرفت کم شنوایی و نیز ممکن است در توانایی های شناختی هم آسیب ایجاد کند. در ادامه محدودیت های سمعک نامرئی ذکر می گردد.

برخی محدودیت ها

 • عدم استفاده در کم شنوایی های شدید و عمیق
 • محدودیت استفاده در افرادی که مجرای کوچک دارند
 • محدودیت استفاده در افرادی که مشکل حرکتی دارند
 • نسبتا سمعک های گران قیمتی هستند
 • عدم کارائی در بیماران با عفونت و ترشحات دائمی گوش
 • عدم استفاده در افرادی که جراحی گوش انجام داده اند
 • عدم استفاده از میکروفون های جهت دار در ساخت آنها
 • عدم استفاده در افرادی با مجرای ناهنجار یا کلاپس
 • محدودیت در افرادی که پرده گوش پاره دارند

محدودیت های سمعک نامرئی

تجویز سمعک نامرئی

تجویز سمعک های نامرئی بر اساس اصولی پایه ریزی شده است.  افرادی که تمایل به استفاده از این سمعک ها را دارند باید جزو افرادی نباشند که با محدودیت استفاده از سمعک های نامرئی روبرو هستند. به طور کلی می توان گفت فرد پس از مراجعه به کلینیک از نظر شنوای مورد ارزیابی قرار می گیرد چنانچه کم شنوایی در حد متوسط داشت در صورت داشتن سایر شرایط لازم می تواند از سمعک استفاده کند.

هر چه که کانال فرد بزرگتر باشد ساخت بهتر و کوچکتری امکان پذیر است.  در کودکان به علت رشد مجرا و نیاز به ساخت دوره ای سمعک، تجویز این سمعک ها توصیه نمی شود. پس از ارزیابی شنوایی، قالبگیری از گوش فرد انجام می شود. مهارت و تجربه در این قسمت بسیار مهم است چرا که یک قالبگیری نامناسب باعث ساخت سمعک نامناسب می شود.

بعد از اینکه قالب گرفته شد سمعک بر اساس این قالب ساخته می شود. مرحله بعد تنظیم اولیه سمعک و دستورالعمل های لازم برای استفاده و عادت کردن به این سمعک ها است. مرحله نهایی شامل تنظیم نهایی و تثبیت فیتینگ مربوطه بعد از یک بازه زمانی متغییر خواهد بود. چکاب های دوره ای سالانه هم برای این سمعک ها بهتر است انجام شود.  پس به صورت خلاصه مراحل زیر برای تجویز یک سمعک نامرئی انجام می شود.

مراحل تجویز

 • بررسی شرایط لازم برای تجویز سمعک نامرئی
 • قالبگیری از گوش فرد با ویژگی های سمعک نامرئی
 • ساخت سمعک نامرئی در لابراتوار شرکت ها
 • تنظیم اولیه در کلینیک و با حضور خود فرد
 • تنظیم نهایی بعد از بازه زمانی متغیر با شرایط هر فرد
 • چکاب های سالانه برای استفاده مفید و بهینه از سمعک

اجزا سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی هم همه اجزای اصلی یک سمعک معمولی را دارا هستند. این اجزا عبارتند از ۱- میکروفون که وظیفه دریافت صدا را بر عهده دارد. ۲- برد سمعک (آمپلی فایر) که وظیفه پردازش صدا و گفتار را بر عهده دارد. ۳- رسیور یا بلندگو که صدای پردازش شده را تقویت می­کند و از سمعک خارج می سازد. به علت سایز کوچک این سمعک، جایگذاری چیپ یا قطعه وایرلس در این سمعک ها امکان ندارد و لذا سمعک نامرئی معمولا با وسایل جانبی سمعک ها سازگار نیستند. اما در برخی از شرکت های سازنده سمعک ها، اپلیکیشن های موبایلی وجود دارد که از آن طریق می توان صدای سمعک را زیاد و کم کرد و یا به عبارتی سمعک را کنترل کرد.

اجزا سمعک نامرئی

نحوه قرارگیری سمعک داخل گوش

سمعک های نامرئی به علت اینکه در عمق مجرا قرار میگیرند گذاشتن و برداشتن آنها نسبت به سمعک های معمولی متفاوت است. برای این منظور در قسمت بیرونی سمعک و معمولا در قسمت پایین سمعک یک سیم پلاستیکی بسیار نازک و البته محکم به نام پین تعبیه می شود. از طریق این پین می توان سمعک را به راحتی از گوش خارج کرد. برای گذاشتن سمعک هم سمعک را داخل گوش قرار میدهید و پس از فشار دادن با انگشت کوچک در عمیق کانال قرار می گیرد. با چند بار تمرین کردن به راحتی و با سرعت بالا می توان سمعک نامرئی را داخل گوش قرار داد و همچنین آنها را از گوش خارج کرد.

قیمت سمعک نامرئی

مهمترین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت سمعک تکنولوژی و فناوری به کار رفته در سمعک است. لذا ممکن است قیمت یک سمعک پشت گوشی پیشرفته چند برابر قیمت یک سمعک رده پایین باشد.  اما به طور کلی قیمت های سمعک نامرئی شرکت های مختلف در بازه قیمتی ۳ میلیون تومان تا حدود ۹ میلیون تومان متغییر است. قطعا قالبگیری، تنظیم و در نظر گرفتن ویژگی های الکترواکوستیکی مجرا و سمعک یکی از ارکان تجویز درست این نوع از سمعک است.

توصیه می شود حتی المقدور این نوع سمعک را در مطب های ادیولوژی معتبر سفارش دهید.

سمعک نامرئی زیمنس

شرکت آلمانی زیمنس یکی از مهمترین شرکت های تولید سمعک است که تقریبا تمام رده سمعک نامرئی از رده پایه تا پیشرفته را شامل می شود. در ادامه به صورت خلاصه سمعک های نامرئی این شرکت را به صورت کاملا خلاصه معرفی میکنیم.

سمعک زیمنس مدل Insio Nx/ New

این سمعک ها داخل گوشی زیمنس جدیدترین سمعک نامرئی زیمنس محسوب می شوند.

در دو مدل CIC  و IIC امکان ساخته شدن دارند. در سه سطح عملکردی ۳Nx,5Nx,7Nx موجود می باشند.

در مدل CIC دکمه فشاری آپشنال برای تنظیم برنامه یا صدا امکتن پذیر است.

به واسطه ارتباط دو گوشی درک گفتار عالی را رقم میزند. این سمعک ها قابلیت کنترل با اپلیکیشن touch control  را دارند.

همچنین قابلیت انقباط با سمعک های کراس در این سمعک ها وجود دارد.

سمعک نامرئی زیمنس

سمعک  زیمنس مدل  Insio Primax

این رده از سمعک های داخل گوشی زیمنس همه انواع سمعک های داخل گوشی ITE,ITC,CIC و IIC را شامل می شود.  در پنج سطح عملکردی قابل عرضه هستند. این مدل سمعک نامرئی دارای میکرون های جهت داری دوطرفه برای حذف نویز و وضوخ بهتر گفتار می باشند. مجهز به برنامه ناچ تراپی برای درمان وزوز گوش می باشند.  و ارتباط بی سیم از طریق اپلیکیشن های موبایلیtouch Control  برای کنترل صدای سمعک و همچنین استفاده از easyTek برای انتقال صدا به سمعک را دارا می باشد.

سمعک زیمنس مدل Silk Nx

این سمعک ها که به صورت آماده و پیش ساخته هستند جزو سمعک نامرئی زیمنس به حساب می آیند.  در سه سطح عملکرد قابل عرضه هستند و کلا در یک مدل Click CIC موجود می باشند. برای کانال های مختلف از سر های پلاستیکی با سایز های مختلف استفاده می شود. دارای ارتباط دوطرفه و بلوتوثی هم می باشد. با برنامه موبایلی touch control  هم سازگار است. با سمعک های کراس هم قابل تطبیق می باشد.

سمعک زیمنس مدل Silk Nx

*  Silk Primax  همه مشخصات مدل Nx  را داراست و در ۵ سطح عملکردی موجود می باشد.

سمعک نامرئی اتیکن

یکی دیگر از کمپانی بزرگ تولید سمعک که سمعک نامرئی بسیار با کیفیتی را ارائه می کند شرکت سمعک اتیکن است.  سه گروه از سمعک های رده عالی این شرکت دارای چیپ های هستند که می توان برای ساخت سمعک های داخل گوشی نامرئی واقعی یعنی IIC استفاده کرد.

این سه گروه عبارتند از:

 1. Alta2
 2. Nera2
 3. Ria2

سمعک نامرئی اتیکن

این سمعک ها تا کم شنوایی های نزدیک ۷۵ دسی بل افت را پوشش می دهند. از انجاییکه این سمعک ها داخل مجرای گوش قرار میگیرند انتخاب رنگ مناسب باعث می شود که سمعک ها کاملا مخفی بمانند. برای استفاده در جوامع مختلف با رنگ پوست بدن متفاوت از رنگ های بژ، قهوه ای روشن، قهوه ای متوسط ، قهوه ای تیره و مشکلی برای ساخت این سمعک ها استفاده می شود. این سمعک ها بر اساس سطح تکنولوژی جدیدی سمعک های اتیکن به نام brain hearing استفاده میکند.  این فناوری باعث درک بهتر گفتار به میزان ۲۰درصد می شود و همچنین مجهز به برنامه های کنترل وزوز می باشند.

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی استارکی

شرکت آمریکایی تولید کننده سمعک، ساخت دو نوع از بهترین سمعک نامرئی دنیا را در اختیار دارد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این گروه سمعک ها پرداخته می شود. این سمعک ها عبارتند از:

 • SoundLens
 • AMP

سمعک های گروه اول یا SoundLens  به صورت IIC ساخته می شوند و در سه رده انتخابی ، پیشرفته و عالی قابل عرضه می باشند.  این سمعک از تکنولوژی Synergy استفاده میکنند.  این فناوری باعث وضوح گفتار عالی همراه با شنوایی راحت است.  از این سمعک ها با عنوان لنز شنوایی یاد می کنند. در سطوح پیشرفته دارای ۲۴ کانال تراکمی است.

و خصوصیت های وایرلس بودن را دارا می باشند. برنامه حذف وزوز و نیز انتقال فرکانسی نیز در این سمعک ها فراهم شده است. سمعک های گروه دوم یا AMP که به صورت پیش ساخته و آماده در دسترس می باشد. از ویژگی های این سمعک پیش ساخته و نامرئی آمریکایی، دیجیتال بودن ان است.  دارای چهار کانال تراکمی است. و همچنین مدار حدف فیدبک و نویز را نیز دارا می باشد. بدون اتصال به نرم افزاری های کامپیوتری قابل تنظیم می باشد. برای تنظیم این سمعک از اصوات از پیش اماده استفاده می شود.

سمعک نامرئی استارکی

سمعک نامرئی ویدکس

شرکت دانمارکی ویدکس یکی از تولیدکننده های سرآمد سمعک است. دو گروه از سمعک های این شرکت توانایی ساخت سمعک های IIC را دارند. این دو عبارتند از :

 • Menu
 • Mind

این مدل سمعک نامرئی با استفاده از قالب گرفته شده از فرد ساخته می شوند. دارای وضوح گفتار عالی و همچنین راحتی فراوان می باشند.  اصطلاحی که سازنندگان این سمعک های برای این مدل سمعک ها انتخاب کرده اند: Widex introduces IIC – a truly invisible solution است.

سمعک نامرئی ویدکس

سمعک نامرئی فوناک

در سمعک فوناک که با نسل پردازشی Belong کار می کنند دارای سمعک های داخل گوشی نامرئی IIC می باشند. این مدل سمعک ها عبارتند از :

 • Vitro B-Titanium
 • Vitro V-Nano

سمعک نامرئی جدید IIC فوناک که با اسم تیتانیوم نیز اسم گذاری شده اند از جنس تیتانیوم می باشند.  استفاده از این ماده علی رغم سبکی و ظرافت بیشتر نسبت به دیگر پوسته های مرسوم ۱۵ بار مقاومت بیشتری دارد.  طبق ادعای فوناک، این سمعک ها ۲۶% کوچکتر از سمعک های IIC دیگر شرکت ها می باشند.

سمعک نامرئی فوناک

مدل دیگر سمعک IIC فوناک، Vitro V-Nano است. این سمعک ها در چهار رده قیمتی با کیفیت های متفاوت قابل عرضه می باشند. این سمعک ها همچنین مدار ویژه حذف و مدیریت وزوز را نیز دارند.

قیمت سمعک نامرئی

سمعک نامرئی ریساند

شرکت دانمارکی ریساند، دارای سمعک مدل IIC به نام Resound LiNX 3DTM است. این سمعک ها در سه رده کیفیتی LT5,LT7,LT9 با قدرت پاور موجود می باشند. نوع پیشرفته دارای ۱۷ کانال تراکمی است. این سمعک ها مجهز به پوشش نانو برای دوام بیشتر هستند. برخی از ویژگی های این سمعک ها از نظر فناوری های به کار رفته در آنها به شرح زیر می باشد.

ویژگی های سمعک نامرئی ریساند:

 • کاملا هوشمند و استفاده از مدار WDRC
 • مجهز به برنامه شنیدن بهتر صدا در محیط (Environment Optimizer II)
 • کاهش نویز محیط با Noise Tracker II
 • استفاده از مدار Expansion برای کاهش نویز در محیط های ساکت
 • مجهز به برنامه استفاده از موسیقی Music mode
 • مجهز به برنامه مدیریت وزوز گوش

سمعک نامرئی ریساند

پاسخ به سوالات رایج در مورد سمعک نامرئی

پرسش و پاسخ هایی که در زمینه این سمعک پیش می‌آیند به شرح زیر است:

آیا واقعا سمعک نامرئی، به هیچ وجه دیده نمی شوند؟

پاسخ: اگر این نوع سمعک واقعی یعنی IIC باشند و قالبگیری صحیح انجام شده باشد کاملا مخفی هستند.

 آیا این سمعک  وایرلس هم هستند؟

پاسخ: سمعک های قدیمی اکثر این تکنولوژی را ندارند اما سمعک هایی که در چند سال اخیر تولید شده اند اکثرا این امکان برای آنها فراهم شده است که به صورت بی سیم کنترل شوند. یکی از مصدایق این کنترل ها، استفاده از اپلیکیشن های است که روی موبایل نصب می شوند و از این طریق می توان سمعک را کنترل کرد.

آیا سمعک نامرئی نیاز به مراقبت بیشتری دارند؟

پاسخ: سمعک نامرئی هم از ظرافت بیشتری برخوردار هستند و هم اینکه به علت نزدیکی به پرده و قرارگیری بیشتر با جرم طبیعی گوش احتمال آسیب دیدن قطعات آنها بیشتر است. لذا نیاز است به فاصله زمانی کوتاهتری تمیز نگه داشته شوند. و فیلترهای که برای جلوگیری از ورود جرم و عفونت گوش به داخل سمعک تعبیه شده است را باید زودتر تمیز و یا تعویض کرد.

آیا این سمعک ضدآب هم هستند؟

پاسخ: برای ضدآب بودن معمولا از پوشش های نانو در قطعات و همچنین روی سمعک استفاده می کنند. لذا سمعک هایی که این پوشش را دارند ضدآب هستند .

آیا سمعک نامرئی باعث عفونت بیشتر گوش می شوند؟

پاسخ: استفاده از سمعک های نامرئی در افرادی که عفونت و ترشح گوش دارند با تردید انجام می پذیرد چرا که نیاز به مراقبت های روزانه و استفاده از دستورالعمل های خاص برای استفاده دارند. در صورت رعایت نکردن اصول استفاده، احتمال اینکه سمعک باعث عفونت بیشتر گوش شود وجود دارد.

آیا سمعک های نامرئی گران هستند؟

پاسخ: قیمت سمعک به تکنولوژی به کار رفته در آنها ارتباط دارد اما به صورت کلی می توان گفت بخاطر استفاده از چیپ های کوچک و حرفه ای برای ساخت این سمعک ها، قیمت این سمعک ها نسبت به سایر سمعک ها به صورت نسبی بالاتر است.

آیا با استفاد از این نوع سمعک مشکل شنوایی برطرف می شود؟

پاسخ: چنانچه سمعک نامرئی که برای فرد تجویز می شود مطابق اصول تجویز و تنظیم شود و کنتراندیکاسیون (محدودیت های سمعک) وجود نداشته باشد مشکل شنوایی فرد مرتفع خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *