instagram اینستاگرام
021 2264 8270

کشیدن گوش توسط کودک

کشیدن گوش توسط کودک

عفونت گوش با کشیدن گوش توسط کودک و یا نوزاد شما رابطه مستقیم دارد. کشیدن گوش توام با درد در ناحیه گوش و گریه های مداوم از علائم عفونت گوش می باشد. بسیاری از افراد با دیدن این علائم موضوع رو به رویش دندان های نوزاد یا کودک خود مرتبط می سازند گرچه این موضوع نیز می تواند اغلب اوقات صحت داشته باشد.وقتی نوزاد یا کودک شما دچار بیماری سرما خوردگی می شود عفونت گوش یکی از اختلالات رایجی است که دچار خواهد شد. طبق آمار های بدست آماده حدود ۸۰ درصد از کودکان در سن ۴ سالگی معالجه می شوند. همچنین پنجاه درصد از کودکان زیر سه سال دچار عفونت گوش هستند و از این بیماری رنج می برند.

کودک معمولاً در بین ماههای ۶ تا ۲۴ برای اولین بار دچار این عارضه می شود.والدین می توانند به وسیله علائم عفونت وجود این بیماری را در وجود فرزند خود تشخیص دهند و در جهت درمان آن هر چه سریع تر اقدام کنند.

کلینیک شنوایی سنجی تهران صفیر با مدیریت مستقیم آقای دکتر ایوب ولدبیگی متخصص شنوایی، تعادل و تجویز سمعک با بیش از یک دهه تجربه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. از دیگر خدمات این مرکز : مشاوره، ارزیابی و درمان وزوز گوش می باشد.شما عزیزان می توانید با شماره های موجود در این وبسایت نسبت به درمان اختلالات شنوایی اقدام فرمایید.

علت شایع بودن این عارضه در سیستم شنوایی کودکان چیست؟

شیپور استاش گوش در واقع به کانالی گفته می شود که بخش میانی گوش را به حلق کودک متصل می کند. وظیفه این بخش کنترل و تعدیل فشار هوا می باشد. قسمت حلق و بینی انسان هر دو یک محیط مرطوب و بسیار حاصلخیز برای رشد باکتری هاست. به علت اینکه بخش شیپور استاش در کودکان بسیار کوتاه و پهن است آلودگی ها توسط این قسمت آسان تر وارد سیستم شنوایی می شود. زمانی هم که هر مایعی یا هر میکروبی در این بخش گیر بیفتد این قسمت برایش همانند یک محیط مناسب کشت عمل خواهد کرد. به همین علت عفونت یا اوتیت در کودکان و نوزادان جزء شایع ترین بیماری ها می باشد.

چرا درمان نکردن عفونت گوش باعث ایجاد کم شنوایی می شود؟

به محض دیدن علائم عفونت در کودکان و یا نوزادان باید این عارضه درمان شود. چرا که عدم درمان به موقع باعث ایجاد کم شنوایی در آنها خواهد  شد.شنیدن صداها توسط فرزند شما به لرزش پرده گوش در سیستم شنوایی و البته بخش گوش میانی دارد. پس زمانی که مکرراً عفونت رخ می دهد به پرده گوش یا صماخ آسیب وارد خواهد شد.هم چنین به دلیل انباشته شدن مایع عفونت در پشت پرده مانع از لرزش آن می شود. هر دو مورد ذکر شده از جمله عواملی هستند که باعث بروز کم شنوایی در فرد می شوند.

علائم عفونت گوش

مطمئناً یکی از علائم عفونت در گوش کودک یا نوزاد شما بیدار شدن های مکرر در خواب شبانه است. کودک احساس درد در ناحیه گوش می کند و مرتباً با گریه از خواب بیدار می شود. در طول شبانه روز بسیار بی قرار است و ممکن است مدام با گوش خود ور رفته یا آن را بکشد.

لازم به ذکر است که در زمان عفونت کودک یا نوزاد شما تب نخواهد داشت به این علت که عفونت موجب بالا رفتن حرارت نخواهد شد. نشانه دیگر تغییر رنگ و غلظت مخاط یا آب بینی کودکان است که در حالت عادی به طور شفاف و بی رنگ خواهد بود اما در زمان عفونت به رنگ های زرد و سبز تغییر خواهد کرد. همچین غلظت مخاط بینی نیز بیش تر خواهد شد.ترشحات چشمینیز می توانند در تشخیص این عارضه کمک کنند چرا که در زمان عفونت ترشحات چشمی بروز خواهد کرد. (البته لازم است بدانید که در ماه های اولیه تولد نوزاد ترشحات چشمی می تواند نشانه مسدود شدن مجرای اشکی باشد. ولی زمانی که با سرماخوردگی باشد نشان دهنده عفونت در گوش و التهاب در ناحیه سینوس باشد.)

در زمان دیدن علائم عفونت حتماً به متخصص شنوایی مراجعه کنید.

پس از دیده شدن این علائم لازم است که حتماً نزد متخصص بروید چرا که تشخیص بیماری عفونت در ناحیه گوش بدون بررسی های لازم غیر ممکن است. متخصص در وهله اول تمام سیستم تنفسی شما را مورد بررسی قرارخواهد داد. پس از آن پرده گوش شما را به طور دقیق مورد آزمایش و بررسی قرار خواهد داد. اگر عفونت موجود در گوش کم باشد بدون تجویز و استفاده از آنتی بیوتیک درمان خواهد شد. در این وضعیت با وجود عفونت انباشته شده پشت گوش متخصص کودک را ۲ تا ۳ روز تحت نظر قرار می دهد سپس در صورت بهبود نیافتن وضعیت آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در هر صورت برای درمان عفونت نمی توان به صورت خودسرانه عمل کرد. به محض مشاهده علائم ذکر شده سریعاً باید به متخصص یا مراکز شنوایی (مرکز شنوایی تهران صفیر) برای تشیص و درمان مراجعه کنید.

راه های پیشگیری از عفونت در نوزادان و کودکان

حال که دانستید ابتلا به این عارضه می تواند سلامت سیستم شنوایی کودک شما را تحت تاثیر قرار داده و تا کم شنوایی کودک یا نوزاد شما پیش برود. بهتر است از بروز این بیماری پیشگیری کنید بنابراین بهتر است اقدامات زیر را برای مقابله انجام دهید:

کودک خود را در زمان خوردن غذا یا آشامیدن در زاویه سی درجه قرار دهید.
کودکان خود را به مصرف ماهی، میگو (غذاهای دریایی)، میوه و سبزیجات عادت بدهید. مداومت در مصرف این مواد غذایی باعث می شود تا سیستم ایمنی بدنشان قوی تر شود.
تغذیه از شیر مادر یکی از بهترین راه های برای پیشگیری از این عارضه می باشد. چرا که باعث باعث قوی تر شدن سیستم ایمنی می شود .
کودک خود را به استفاده ازپستانک عادت ندهید. استفاده از پستانک باعث ایجاد عفونت در گوش می شود.

ذکر این نکته الزامی می باشد همیشه ور رفتن و دست زدن گوش در کودکان نشانه عفونت نیست. در بسیاری از مواقع نشانه دهنده رشد دندان های کودکان می باشد. حتی در بسیاری ممکن است کودک در حال بازی کردن باشد.اما زمانی که ور رفتن گوش به همراه علائمی مانند آبریزش، بی قراری، بی خوابی، سرماخوردگی و غیره بود یقیناً نشانه رشد دندان ها نمی باشد.بنابراین شما در اولین فرصت برای تشخیص و درمان به کلینیک های شنوایی و یا متخصص مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *