instagram اینستاگرام
021 2264 8270

انواع سمعک ها

انواع سمعک ها

سمعک ها به طور کلی از سه جز اصلی تشکیل شده اند:

  1. میکروفون که وظیفه دریافت صدا را بر عهده دارد.
  2. برد سمعک که وظیفه پردازش صدا و گفتار را بر عهده دارد.
  3. رسیور یا بلندگو که صدای پردازش شده را تقویت می­کند و از سمعک خارج می سازد.

بر این اساس، انواع مختلفی از سمعک ها وجود دارند که گاها ممکن است بر اساس جایگاه این اجزاء نامگذاری شوند. با توجه به ساختار گوش و همچنین انواع مختلف سمعک هایی که از قدیم تا به امروز ساخته شده است شش نوع سمعک از نظر شکل ظاهر وجود دارند که شامل:

  • سمعک داخل گوشی
  • سمعک داخل کانال
  • سمعک کاملا در داخل کانال
  • سمعک پشت گوشی
  • سمعک عینکی
  • سمعک جیبی

 

سمعک داخل گوشی (ITE: In the ear) :

به تمام سمعک هایی که داخل گوش قرار می گیرند سمعک های داخل گوشی گفته می شود.  این سمعک ها با توجه به اینکه، چه مقدار از حجم داخل لاله و مجرا گوش را پر کنند اسامی مختلفی دارند. سمعک هایی که در داخل بخش حفره (گودی) لاله گوش قرار می­گیرند و بخش انتهایی آنها نیز درون مجرا یا کانال خارجی گوش واقع شده است سمعک های ITE گفته می شود. همچنین در همین مدل هم، چنانچه سمعک ساخته شده کل حفره گوش یا قسمتی از آن را پر کند.

انواع سمعک های داخل گوشی عبارتند از:

۱- شل (Shell) : که همه ی بخش های کونکای گوش خارجی(گودی لاله گوش) را پر می کند.

۲- سمعک (Low Profile): که بخش داخلی کونکا را از بالا به پایین پر می کند.

۳-  سمعک های داخلی نیمه شل(half shell): تنها نیمه ی پایینی کونکا را در نزدیکی کانال گوش پر می کند.

سمعک داخل گوشی (ITC: In the canal) :

این نوع سمعک ها به عنوان یک زیر مجموعه از ITE مورد بررسی قرار می گیرد.  این نوع سمعک ها تنها به طور جزئی یک چهارم بخش پایینی کونکا را پر می کند. این نوع از سمعک ها، کوچکترین نوع از سمعک هاست که می تواند حاوی تکنولوژی میکروفون دایرکشنال باشد.  سمعک ITC در افرادی که میخواهد از سمعک داخل گوشی استفاده کنند و افت شنوایی زیادی هم دارند توصیه می شود.

سمعک های نامرئی : (CIC)

اخیرا و با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از افراد با مشکل شنوایی، خواستار استفاده از سمعک در ابعاد کوچکتر هستند. یکی از این مدل سمعک ها، سمعک های نامرئی است.  سمعک های CIC: Complete in the canal  که به صورت رایج سمعک های نامرئی نام دارند این سمعک ها به طور کامل داخل کانال گوش را پر می کند. هیچ قسمتی از بدنه این سمعک در بخش کونکا (حفره بیرونی گوش ) قرار نمی گیرد لذا از نمای روبرو کاملا مخفی است.

سمعک های نامرئی واقعی: (ICC)

با توجه به تمایل به دید نداشتن سمعک ها، نسل جدیدی از سمعک های داخل گوشی اخیرا بوجود آمده است. این سمعک ها طوری ساخته می شوند که در تمام زوایای ۳۶۰ درجه قابل دیده شدن نیست.  علت نامرئی بودن این سمعک ها قرارگیری بعد از خم دوم طبیعی کانال گوش است لذا ۱۰۰% مخفی می می ماند.  این سمعک ها با نام اختصاصی IIC مخفف کلمات Invisible in the canal  شناسایی می شوند.

این سمعک ها برای افرادی که مشکل شنوایی و درک گفتار دارند و از طرفی میخواهند سمعکشان کاملا مخفی باشد و بدون هیچ دغدغه ای استفاده کنند مناسب است. تبحر و مهارت در قالب گیری و تنظیم این سمعک ها یکی از ارکان فیتینگ و تجویز مناسب این سمعک هاست.

سمعک پشت گوشی(BTE: Behind the ear) :

سمعک های پشت گوشی به سمعک هایی اطلاق می شود که سمعک پشت لاله گوش قرار می گیرد. این سمعک ها توسط یک تیوب به قالبی که داخل گوش قرار میگیرد متصل می شود. در واقع این نوع از سمعک ها به خاطر اندازه بزرگتری که دارند می توانند مدارات و اجزاء بزرگتری را در خود جای دهند. این سمعک ها قدرت زیادی دارد و به عبارتی مناسب برای افرادی می باشند که افت شنوایی زیادی دارند.

سمعک های RIC:

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی نوع خاصی از سمعک های جدید پشت گوشی وارد بازار شده است. در این سمعک ها بلندگو یا رسیور سمعک داخل کانال گوش قرار می­گیرد. به این نوع سمعک ها RIC مخفف کلمات receiver in the canal ، گفته می شوند.  این سمعک ها مزایای زیادی نسبت به ورزن قدیمی خود دارند. از جمله مهمترین آنها :سایز کوچکتر، طراحی زیبا، دید کمتر  و کیفیت صدای مناسب می باشد.

همچنین دارای کیفیت صدای واضح تری است چراکه کانال گوش را مسدود نمیکند و احساس پری ناشی از سمعک که در دیگر سمعک های قالب دار یا داخل گوشی وجود دارد احساس نمی شود. این سمعک ها بیشتر برای کساییکه دارای افت در فرکانس های بالای شنوایی هستند مناسب است. همچنین مناسب برای محیط های شلوغ است به طوریکه باعث افزایش درک گفتار می شود.  

سمعک عینکی (Eyeglass hearing aid) :

نوع دوم سمعک ها ترکیبی از سمعک و عینک می باشد. امروزه تقریبا نسبت به بقیه انواع سمعک ها جایگاه پایین تری هم در تولید و هم فروش دارند.  اما هنوز به عنوان یکی از انواع سمعک نام برده می شوند. هر ساله، سازندگان این سمعک ها نوع جدیدی از این سمعک ها را معرفی می کنند.

استفاده از چندین میکروفون کارگذاری شده در قالب فریم عینک، افزایش اثر دایرکشنالیتی را به وجود می آوردند. این نوع سمعک برای افرادی که در دستگاه انتقالی شنوایی دچار مشکل هستند مفید می باشند.  از جمله مشکلات انتقال می توان به پارگی های پرده تمپان، چسبندگی استخوانچه ها و … میتوان نام برد. این سمعک ها برای اختلالاتی که مجاز به استفاده از قالب یا سمعک در کانال گوش نیستند گزینه مناسبی است.

 

 

سمعک جیبی (Body worn Hearing aid) :

سمعک جیبی دارای بزرگترین اندازه در میان سمعک ها است. تا زمانی که مدل های پشت گوشی در سال ۱۹۵۰میلادی معرفی شدند، این سمعک ها تنها نوع سمعک در دسترس بودند. سمعک های جیبی فروش خوبی در آمریکا و اروپا را نشان ندادند در حالیکه توانستند یک محل فروش خوب در کشورهای در حال توسعه پیدا کنند. به علت اندازه سمعک و اندازه باتری همراه شان، سمعک جیبی می تواند یک رنج وسیعی از بهره و خروجی را ارائه دهند. این سمعک ها  در افراد با مشکلات حرکتی و مهارت دستی ضعیف، آسانتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 


 

 

 

 

 

 

در کلینیک ارزیابی و تجویز سمعک تهران صفیر تمام انواع سمعک ها تجویز می شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: