instagram اینستاگرام
021 2264 8270

نقش مادر در زبان آموزی کودک

نقش مادر در زبان آموزی کودک

نقش مادر در زبان آموزی کودک

امروزه همگان می دانندکه از مهمترین عوامل در بیان اندیشه و احساس و حتی انتقال میراث فرهنگی زبان می باشد. حال هرچقدر که زبان انسان کامل و غنی و اندشمندانه باشد، او می تواند بهتر و شیواتر منظور و مفهوم خود را بیان کند. نقش مادر در زبان آموزی کودک بسیار حائز اهمیت است. نوزاد تازه متولد شده بیشتر از هرکسی چشم هایش را به روی مادر می گشاید. اولین آواها و کلمات را از مادر خود می آموزد. و درکل در دامان مادر این ابزار قدرتمند را فرامی گیرد. تا در آینده بتواند مسائل را توجیه و تشریح کند.

مادر از بدو تولد تا زمانی که کودک خود را به مدرسه می فرستد، با او همراه است. و با دقتی خاص و با دلسوزی و گاه بصورت ناخودآگاه زبان را به دلبند خود می آموزد. خطاهای او را می گیرد. و فرزند خود را با روح زبان آشنا می کند. از این رو اولین معلم زبان نسل های انسانی مادر است. نقش مادر در زبان آموزی کود مخصوصا در جوامع سنتی بسیار پررنگ تر می باشد. چراکه در این جوامع پدر مدت زمان کمی را با کودک خود سپری می کند. و چه بسا در همین مدت زمان اندک بی حوصله باشد. کودک در چنین جوامعی تنها از طریق مادر با سخن گفتن آشنا می شود و آرام آرام تارهای صوتی اش را به کار می گیرد.

زبان آموزی کودک در گروه همسالان

پس از مدتی زندگی کودک به گروه همسالان بسط داده می شود. کودک در این گروه نیز به زبان آموزی ادامه می دهد. اما دو تفاوت اساس میان این دو آموزش وجود دارد. مادر بیشتر اوقات بصورت آگاهانه، بادقت و نیت قبلی و به شکلی درست زبان را به کودک خود می آموزد. اما زبان آموزی در بین همسالان بصورت ناخودآگاه می باشد.

کودکان دانسته های خود را به راحتی و بدون دانش بیرون می ریزند، و هرکس هرچیزی را که نمی داند، فرامی گیرد. اما گاهی بخاطر نداشتن دانش در مورد قواعد زبانی و اطلاع نداشتن از استثناها سخنان اشتباهی بر زبان می آورند. حال عواقب اینکه این آموخته ها تا چه حد درست یا غلط باشند، باز با مادر است. او باید با نهایت صبر و حوصله آموخته های غلط فرزند خود را حذف و درست را جایگزین آن کند. 

دردنیای امروز ، رسانه ها مخصوصا تلویزیون و همچنین مهدکودک ها بخشی از زبان آموزی کودک را انجام می دهند، اما همچنان نقش مادر در زبان آموزی کودک بی همتاست. هنوز هم مادران و مادربزرگ ها سنگ بنای جامعه پذیری کودکان را می گذارند، و دیگران بناهایی محکم و استوار، روی این سنگ بنا می سازند.

زبان آموزی در گروه همسالان

نقش مادر در زبان آموزی کودک و مراحل و زمان سخن گویی

در این پست می خواهیم علاوه بر اشاره به نقش پراهمیت مادر به مراحل سخن‌گویی کودک و زمان آن بپردازیم. شاید بیشتر ما می دانیم که کودک به زبان گفتاری را به آسانی نمی آموزد، بلکه باید جریانی پیچیده و طولانی طی شود تا این فرآیند تکامل یابد. در گزارش بیشتر تحقیقات اینطور آمده است، که کودک اولین لغت خود را در حدفاصل بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی بیان می کند. و قبل از آن برای فهماندن منظور خود از روش تفهیم و نفهم پیش از تکلم بهره می گیرد.

روش های پیش از تکلم

۳ روش زیر کودک را در بیان منظور خود یاری می کند.

      * گریه کردن

      * صداها و آواهای غیرمشخص

      *  اشاره کردن

مادر و زبان آموزی

تاثیر مادر در گریه کردن نوزادان

امروزه نتایج تحقیقات اینطور نشان می دهد که مادران حتی در نوع گریه کردن نوزادان نیز تاثیر دارند. بر مبنای این تحقیقات نوزادان در هنگام گریه کردن ، صدای مادر خود را تقلید می کنند. دانشمندان معتقدند که اولین مراحل زبان آموزی از رحم مادر شروع می شود.

جنین از همان ماه های اولیه درون رحم مادر به صدای او گوش می دهد؛  و تلاش می کند که آهنگ و طنین زبان او را فرابگیرد و تقلید کند. شباهت هایی که بین گریه کردن نوزاد و صدای مادر وجود دارد بسیار شگفت انگیز است. نوزاد از قبل تولد قابلیت تقلید از صدای مادر را آموخته و درست از لحظه تولد این آموزش را عملی می کندو آن را با نوع گریه کردن خود نشان می دهد.

در دوران جنینی تنها صدا است که می تواند به درون رحم نفوذ کند، و بر جنین تاثیر بگذارد. درحالی که جنین نمی تواند نور و بو را بخوبی درک کند. و حس لامسه نیز در این دوران به رشد کافی نرسیده است. 

همانگونه که ما صدای همسایه خود را از بین دیوار های نازک می شنویم، جنین نیز درون رحم مادر صداها را به همین شکل می شنود. به همین خاطر جنین می تواند ریتم و ملودی کلمات را دریافت و آنها را تحلیل کند. بنا به توضیحات داده شده زبان آموزی از دوران جنینی شروع می شود، و همین امر یکی از نشانه های تاثیر بسیار زیاد نقش مادر در زبان آموزی کودک می باشد.

تاثیر مدت زمان شیردهی

طبق تحقیقات انجام شده در زمینه شیردهی و گفتار کودکان، مدت زمان شیردهی با احتمال ایجاد اختلال دز گفتار و زبان ارتباط دارد. بدین گونه که کودکانی که در مدت طولانی تری از شیر مادر استفاده کرده اند، نسبت به کودکانی که اصلا از شیر مادر تغذیه نشده اند؛  یا مدت زمان شیردهی برای آنها کمتر از ۶ ماه بوده است، کمتر دچار اختلالات زبانی شده اند. و در مقابل تاخیرات رشد زبان و گفتار مصونیت بیشتری دارند. این کودکان مهارت های زبانی را زودتر می آموزند و کمتر در معرض خطر تاخیر رشد زبانی قرار می گیرند.

تاثیرات قصه گویی مادران در رشد زبان و گفتار

برا اساس تحقیقات انجام شده کودکان از شنیدن صدای آهنگین و زمزمه های پراحساس مادر بسیار لذت می برند. حتی می توان گفت که کودکان خردسال به صدای افراد مونث پاسخ بهتری می دهند. درنتیجه قصه گویی مادر بر رشد زبان و گفتار کودک تاثیرات فراوانی دارد. 

    * قصه گویی مادر، زبان آموزی کودک را عمق می بخشد.

    * کودک مدام با امکانات بالقوه و بالفعل زبان آشنا می شود.

    * او را با اسطوره ها و ادبیات سرزمینش مانوس می کند.

    * وسعت دایره واژگان کودک هر روز از روز قبل بیشتر می شود.

    * به مرور گذشته زبان را نیز می آموزد.

نقش مادر در زبان آموزی کودکان

صدای مادر 

دانشمندان دانشگاه مونترال و محققین مرکزی بیمارستان دانشگاه سنت جوست دریافتند؛ که صدای مادر نقش بسزایی در فعال کردن قسمتی از مغز که مربوط به یادگیری زبان می شود، بر عهده دارد. این دانشمندان مغز تعدادی از نوزادان را در هنگام صحبت های مادرانشان و همچنین افراد غریبه اسکن کردند. 

نتایج این اسکن ها اینطور بیان شد: “هنگامیکه مادر کودک با او سخن می گوید، نیمکره چپ کودک بطور واضحی فعال می شود و بخش پردازش زبان مغز شروع به کار می کند. در مقابل وقتی که افراد غریبه با نوزاد سخن می گویند، نیمکره راست که مربوط به شناسایی است، واکنش نشان می دهد.”

نکاتی که مادران در هنگام آموزش زبان باید در نظر داشته باشند:

    * بیان کلمات را از ساده به سمت مشکل پیش ببرند. 

    * با کلمات تک هجایی شروع کنند و کم کم به کلمات چند هجایی برسند.

    * زبان گفتار آنها با کودک روان و قابل فهم باشد. هیچ وقت با زبان علمی غلیظ با کودک خود صحبت نکنند. هرچند رعایت این نکته به این معنی نیست که مادر درست و صحیح حرف نزند.

    * بیشتر از کلماتی استفاده شود که کودک برای رفع نیازهایش به آنها نیاز دارد.

    * بیان سریع عبارات باعث ایجاد دشواری هایی در انتقال به ذهن کودک می شود. لذا سخنان و عبارات با لحن مناسب و به آرامی بیان شود.

    * سعی شود که عبارات طولانی نباشد، چراکه فهم عبارات کوتاه تر برای کودک قابل درک تر است.

    * اگر کودک در هنگام صحبت کردن دچار اشتباهی شد، هرگز تنبیه و تمسخر نشود. بلکه با ملایمت و در زمان مناسب او را اصلاح کنند.

    * از زمانی که کودک قادر به تشخیص صداهای حروف بود، اصلاح تلفظ او شروع شود.

    * تلفظ غلط کلمات توسط مادر و بزرگتر ها حتی اگر نوع تلفظ این کلمات برایشان جالب باشد، بسیار اشتباه است.

    * در هنگام آموزش از کلمات اصلی و صحیح استفاده شود. مثلا در هنگام آموزش کلمه گوسفند، همان گوسفند بکار گرفته شود و از بع بعی استفاده نشود.

    * در حین آموزش همواره کودک تشویق شود و هرگز نگذارید که احساس عدم لیاقت به کودک دست دهد.

روش های آموزش زبان توسط مادران

    * بیان داستان و بازی با حروف و در آوردن صدای آنها از طریق بازی

    * آموزش شعر و سروده های ساده

    * بی توجهی هنگام گریه و فریاد و یا اشاره کودک، و ایجاد انگیزه برای سخن گفتن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: