instagram اینستاگرام
021 2264 8270

جراحی میکروتیا و درمان بد شکلی گوش خارجی

جراحی میکروتیا

بد شکلی گوش خارجی بر اثر نقص کروزومی و استفاده مادر از داروهای تالامید، عوامل ارثی و سرخچه مادرزادی می باشد که با جراحی میکروتیا قابل حل خواهد بود. این نوع عرضه مادرزادی طیف وسیعی از سیستم شنوایی ناقص را در بر می گیرد. از گوش های ناقص با اندازه های کوچک تا فقدان کامل آن. این نقص شکل، اندازه و حتی مکان گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. که در این نوع عارضه از اعمال جراحی برای بهبودی کمک گرفته می شود. در کودکانی که با این نوع از نقص متولد می شوند و کم شنوایی انتقالی دارند از سمعک های استخوانی برای افت شنوایی استفاده می شود.

جراحی میکروتیا چیست؟

به بد شکلی ها در ناحیه گوش خارجی اطلاق می شود و در چهار گروه نیز تقسیم بندی می شود. در نوع درجه یک آن اندازه گوش از حالت نرمال کوچک تر و اکثر ساختارهای گوش وجود دارند. در نوع درجه دوم بخش هایی از قسمت خارجی گوش وجود ندارد. در نوع درجه سوم آن بخش خارجی گوش اصلاً وجود ندارد و نوع درجه چهارم آن که آنتونیا نام دارد کل گوش خارجی به اضافه کانال گوش وجود ندارد. جراحی میکروتیا در رفع بد شکلی ها موثر است.

جراحی میکروتیا چطور است

برای آشنایی با سمعک اینترتون به بخش مقالات مراجعه نمایید.

درمان با جراحی میکروتیا

به علت بروز نقص در قسمت خارجی گوش افت شنوایی از درجه متوسط تا شدید وجود دارد. کودکان مبتلا به این عارضه درمعرض ابتلا به عفونت می باشند. همچنین در سنین بالاتر نقص این عضو باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد خواهد شد. البته جای نگرانی برای مبتلایان به این عارضه با وجود سه روش جراحی میکروتیا مختلف وجود نخواهد داشت. زمان مناسب برای جراحی ها بین سنین ۵ تا ۸ سال می باشد.

آترزی گوش چیست؟

در واقع آترزی گوش “Atresia ear” به فقدان یا بسته بودن مجرایِ گوش اطلاق می شود. از هر ده تا بیست هزار نفر یک نفر به بد شکلی گوش خارجی مادرزادی مبتلا می شوند. آترزی گوش به چهاردرجه مختلف تقسیم می شود. این عارضه علاوه بر منشاء مادرزادی می تواند بعد از حادثه نیز رخ دهد. معمولاً آرترزی یکطرفه و بیشتر مواقع در گوش راست شایع است.

انواع مختلفی از سندروم های آرترزی وجود دارد که شایع ترین آن Treacher-Collins است و از دیگر انواع آن می توان به  Mobius-Goldenhar-Pierre Robin-DiGeorge-CHARGE-VATER-Crouzon و غیره اشاره کرد.

درمان آترزی

از عمل جراحی میکروتیا برای درمان این اختلال استفاده می شود و اگر بیمار به سندروم دیگری مبتلا نباشد به روال عادی زندگی بر خواهد گشت. گام اول برای درمان، انجام سی تی اسکن است. تا از وضعیت استخوانچه های گوش میانی، عصب صورت، وجود یا فقدان دریچه های گرد و بیضی و همچنین لوله استاش، متخصص آگاه شود و در زمان جراحی صدمه ایی متوجه آنها نشود. پس از آن باید وضعیت شنوایی فرد به طور کامل بررسی شود. در جراحی میکروتیا کانال گوش را بازتر و یا اگر وجود نداشته باشد ساخته می شود. همچنین از سمعک ها استخوانی یا سیستم BAHA مخفف (Bone-anchored hearing) برای شنوایی کودکان استفاده می شود.

انواع سمعک های استخوانی شامل: سمعک استخوانی تلی و هدبندی، عینکی و استخوانی کاشتنی.

 

درمان میکروتیا

جراحی میکروتیا

جراحی میکروتیا چیست؟

سیستم BAHA مخفف (Bone-anchored hearing)

ازاین سیستم شنوایی متصل به استخوان در بهبود کم شنوایی کودکانِ مبتلا به آترزی و میکروتیا استفاده می شود. این سیستم دارای سه جزء است. قسمت داخلی که کاشته شده است، قسمت میانی و قسمت خارجی که پردازنده می باشد. در سیستم شنوایی BAHA صدا مستقیماً از طریق جمجمه قسمت حلزونی را تحریک می کند.

جراحی میکروتیا چگونه انجام می شود؟

علت آترزی و  جراحی میکروتیا

در دوران جنینی و مراحل اولیه تشکیل گوش این دو عارضه ایجاد می شود. معمولاً به غیر از موارد سندرومیک علت ایجاد آن را اتفاقی می دانند. به علت عدم مراقبت مادر در دوران جنینی نمی باشد. در پژوهش های انجام شده نشان داده شده است که عواملی همچون ژنتیک، محیطی و استفاده از برخی داروها نیز در ایجاد این عارضه اثرگذارهستند.

اقداماتی که باید انجام داد

اولین قدم مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی می باشد سپس مراجعه به متخصص شنوایی سنجی یا اودیولوژیست برای انجام تست های شنوایی سنجی است. در نهایت توسط نتایج به دست آمده از تست های شنوایی سنجی و سی تی اسکن (و در صورت لزوم ام آر آی) پزشک متخصص در راستای درمان یا جراحی میکروتیا اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

در سایت تهران صفیر برای آشنایی بیشتر با انواع سمعک و برندهای گوناگون، مقالات جامعی نوشته شده است. به عنوان مثال می توانید مقاله سمعک ویدکس را مطالعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *