وبلاگ - آخرین اخبار
فواید سمعک برای کم شنوایان

فواید سمعک برای کم شنوایان

از آنجایی که به دنبال عدم عملکرد صحیح حس شنوایی امکان وجود اختلالاتی، همچون سرگیجه های مکرر، فشار خون بالا، استرس، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و تنگی نفس، ضعف تعادل و پرخاشگری  و دیگر صدمات روحی و جسمی وجود دارد. به همین علت از مهمترین فواید سمعک برای کم شنوایان، بهبود در کیفیت شنوایی در افراد و همینطور پیشگیری از عوامل نام برده شده دانست حال سمعک وسیله ایست که می تواند صدای گفتار را تقویت کرده و به کم شنوایان در راستای افزایش قدرت ارتباطی یاری رساند.

مهمترین فواید سمعک برای کم شنوایان

استفاده از سمعک برای افرادی که دچار مشکل شنوایی هستند بسیار مهم است چراکه شنوایی جزء مهمترین حواس انسان است که اختلال در آن ممکن است در بسیاری از بخش های زندگی وی اثرگذار باشد. آشنایی با انواع سمعک و فواید آن ضروری است تا افرادی با مشکل شنوایی بهتر با این مسئله کنار آمده و در جهت بهبود شرایط خود اقدام مؤثرتری داشته باشند. در ادامه با بررسی فواید انواع سمعک ها با جوانب مختلف مشکل کم شنوایی و وزوز گوش آشنا شده و به بررسی نحوه کار سمعک در بهبود شنوایی پرداخته خواهد شد.

کیفیت بهتر زندگی فردی و اجتماعی

کاربرد سمعک در افراد با اختلالات کم شنوایی می تواند کیفیت زندگی فردی و اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرارداده و افزایش دهد. ممانعت استفاده از آن می تواند در تعاملات آنها با افراد در اجتماع تاثیرات منفی داشته باشد و به بیانی ساده تر منجر به کاهش ارتباطات شده، منزوی شدن شخص را در پی خواهد شد. درک گفتار در پس زمینه پرسر و صدا از دیگر فواید سمعک برای کم شنوایان است که در پی آن شاهد حضور بیشتر کم شنوایان با اعتماد به نفس بالاتر در محیط های اجتماعی خواهیم بود.

کاهش سرعت انحطاط  در شنوایی

پژوهش های انجام شده بر روی اشخاصی که به دلایل متفاوت دچار عارضه کم شنوایی گوش شده اند نشان می دهد، استفاده به موقع از سمعک باعث کاهش سرعت انحطاط شنوایی خواهد شد و همچنین باعث ترمیم صداهای از دست رفته می شود. و توانایی های مرکزی شنوایی را بهبود می دهد.

کاهش وزوز گوش

از آنجایی که عوامل مختلفی باعث بروز وزوز یا سوت کشیدن در گوش می شود که از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد: بیماری های قلبی، استفاده از بعضی داروها، بیماری هایی مانند سرطان، تیروئید، عفونت در گوش میانی و غیره). لذا در اکثر مواقع می توان با به کاربردن وسیله کمک شنوایی کمک شایانی در درمان قطعی وزوزگوش و یا کاهش آن انجام داد و در بسیاری از موارد هم می توان به طور کامل این صدای آزار دهنده را از میان برداشت.

ایجاد نگرش مثبت از فواید سمعک برای کم شنوایان

دانستنی های سمعک زیمنس

ایجاد نگرش مثبت از فواید سمعک برای کم شنوایان

امروزه بسیاری از سمعک ها با ابعاد کوچکتری طراحی، ساخته و به بازار عرضه می شوند و تقریبا از دید دیگران مخفی هستند. همین امر باعث رغبت کاربرد وسیله کمک شنوایی و ایجاد نگرش مثبت خواهد شد که درپی آن شاهد حضور پر رنگ تر اشخاص با عارضه کم شنوایی در عرصه های مختلف اجتماعی هستیم.

کاهش استرس های ناشی از کم شنوایی

از دیگر فواید سمعک برای کم شنوایان استرس های ناشی از کم شنوایی است که می توانند بسیاری از ابعاد زندگی انسان مانند زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قراردهد و خود به تنهایی می تواند به عنوان عاملی برای ابتلا به کم شنوایی شود. اکثر اشخاص کم شنوا دچار عکس العمل هایی مانند خشم، ناامیدی، انزوا و غیره هستند. لذا استفاده از سمعک یا بهتر است بگوییم استفاده به موقع از آن می تواند باعث ایجاد تنزل در استرس های ناشی از کم شنوایی شود.

استفاده راحت تر از رسانه های جمعی

از دیگر فواید سمعک برای کم شنوایان با بکارگیری سمعک فرد کم شنوا می تواند راحت تر با تلفن همراه صحبت کند، گوش دادن به موسیقی برای فرد بسیار لذت بخش تر می شود و امکان تماشای تلویزیون با تن صدای مناسب را برای دیگران فراهم خواهد کرد.

شنیده شدن فرکانس های مختلف صداها

تجربه شنیدن صداهایی که در محیط اطراف وجود داشته ولی تا به حال توسط افراد کم شنوا شنیده نشده است. صداهایی مانند صدای موج دریا، صدای پرندگان، خش خش برگ درختان و غیره که درفرد احساس خوشایندی ایجاد می کند و جزء صداهای آرام محسوب می شود.

بازیابی صداها از فواید سمعک برای کم شنوایان

به موقع استفاده کردن از سمعک ایجاد فرصت فوق العاده ایی برای بازیابی صداهایی که از قبل از دست رفته اند می باشد. برای آشنایی با انواع سمعک نامرئی هوشمند از جمله سمعک یونیترون می توانید مقالات سایت تهران صفیر را مطالعه کنید.

دفع خطرات احتمالی

از دیگر فواید سمعک برای کم شنوایان یاری رساندن توسط سمعک گوش در جهت شنیدن صداهای هشدار دهنده، که باعث دفع خطرات احتمالی خواهد شد. مانند صدای بوق در خیابان و ترافیک برای جلوگیری از تصادفات احتمالی.

ارتباط با دیگران

از دیگر فواید سمعک برای کم شنوایان در زمان صحبت با اشخاص دیگر نیازی به تکرار صحبت از طرف مخاطب نخواهد بود. به طبع باعث موثرتر بودن ارتباط با دیگران می شود.

کاهش ابتلا به آلزایمر از فواید سمعک برای کم شنوایان

بر اساس بررسی های انجام شده، کاهش شنوایی رابطه مستقیمی با ابتلاء به آلزایمر دارد. طبق تحقیقات بدست آمده فردی که دچار عارضه کم شنوایی می شود بخش شنیداری قشری از مغز را به آتروفی مبتلا می کند و فرد مستعد به ابتلا به آلزایمر می شود. برای کسب اطلاع از انواع سمعک ها از جمله سمعک مخفی به دیگر مقالات سایت رجوع کنید

پرسش های رایج درباره فواید سمعک

انتخاب بهترین نوع سمعک می تواند اثر بسزایی در کیفیت شنوایی افراد بگذارد. یکی از دغدغه های اصلی و اساسی افرادی که از مشکل شنوایی رنج می برند انتخاب بهترین و مناسبترین نوع سمعک متناسب با مشکل خود است. تناسب ابعاد، کیفیت با جنسیت، سن و وضعیت شنوایی اهمیت بسیاری دارد. در ادامه با بررسی متداولترین سوالات دررابطه با بهترین نوع سمعک و متناسب ترین آنها می تواند به شما در انتخاب مناسب کمک کند.

مهمترین فایده سمعک چیست؟

اصلی ترین فایده سمعک برای افرادی که کم شنوایی دارند برطرف کردن مشکل کم شنوایی است به طوری که این افراد مشابه افراد طبیعی صدا را دریافت می کنند.

استفاده نکردن از سمعک چه مضراتی دارد؟

افرادی که کم شنوا هستند و از سمعک استفاده نمی کنند به مرور کم شنوایشان بیشتر شده به طوری که اگر این موضوع شامل گذر زمان طولانی هم بشود از سمعک هم استفاده چندانی نمی برند.

رابطه کم شنوایی و وزوز گوش چگونه است؟

در بسیاری از کم شنوایی ها، متعاقب طولانی شدن زمان کم شنوایی، وزوز یا تینیتوس گوش هم اتفاق می افتد لذا برای جلوگیری از بروز وزوز گوش بهتر است از سمعک استفاده شود.

آیا سمعک باعث بهبود روابط اجتماعی می شود؟

سمعک با برطرف کردن مشکلات کم شنوایی به افراد کمک می کنند که از افسردگی، انزوا و اختلال در روابط که متعاقب مشکل در شنیدن اتفاق می افتد رهایی یابند و به این صورت سمعک باعث بهبود روابط اجتماعی نیز می شود.

آیا با سمعک مانند یک فرد عادی می توان شنید؟

سمعک با برطرف کردن مشکل کم شنوایی باعث می شود که افراد مانند افراد طبیعی صداها را دریافت کنند اما این نکته شایان ذکر است که میزان کم شنوایی و نیز محرومیت حسی شنوایی تاثیر متفاوتی بر درک گفتار افراد کم شنوا می گذارد.

تاثیر سمعک بر توانایی های مغزی چگونه است؟

سمعک با برطرف کردن مشکل کم شنوایی فعالیت های مغزی را بیشتر می کند و همچنین باعث می شود که فردی که مستعد بیماری های شناختی و آلزایمر است دیرتر اتفاق بیفتد یا روند آن را به کلی کاهش دهد.

4/5 - (3 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - سمعک نامرئی هوشمند تهران صفیر
مشاوره رایگان
×
تماس تلفنی با مشاور تهران صفیر 09129214119 Whatsapp chat
ارسال پیام در واتساپ Whatsapp chat