instagram اینستاگرام
021 2264 8270

فواید سمعک

فواید سمعک

فواید سمعک

از آنجایی که به دنبال عدم عملکرد صحیح حس شنوایی ( یکی از حواس پنجگانه ) امکان وجود اختلالاتی ، همچون :  سرگیجه های مکرر ، فشار خون بالا ، استرس ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های تنفسی و تنگی نفس ، ضعف تعادل و پرخاشگری  و دیگر صدمات روحی و جسمی دارد.
به همین علت یکی ازمهمترین فواید سمعک، بهبود در کیفیت شنوایی در افراد و همینطور پیشگیری از عوامل نام برده شده ( اختلالات ذکر شده ) دانست .
حال سمعک وسیله ایست که می تواند صدای گفتاررا تقویت کرده و به کم شنوایان در راستای افزایش قدرت ارتباطی یاری رساند .

 ما در این بخش به بررسی مهمترین فواید سمعک خواهیم پرداخت :

۱) کیفیت بهتر زندگی فردی و اجتماعی

کاربرد سمعک در افراد با اختلالات کم شنوایی می تواند کیفیت زندگی فردی و اجتماعی آنها را تحت تاثیرقرارداده و افزایش دهد. ممانعت استفاده از آن می تواند در تعاملات آنها با افراد دراجتماع تاثیرات منفی داشته باشد و به بیانی ساده ترمنجر به کاهش ارتباطات شده، منزوی شدن شخص را در پی خواهد شد. درک گفتار در پس زمینه پرسر و صدا از دیگر مزایای سمعک است که در پی آن شاهد حضور بیشتر کم شنوایان با اعتماد به نفس بالاتر درمحیط های اجتماعی خواهیم بود.

 

۲) کاهش سرعت انحطاط  در شنوایی از فواید سمعک

پژوهش های انجام شده بر روی اشخاصی که به دلایل متفاوت دچارعارضه کم شنوایی شده اند نشان می دهد، استفاده به موقع از سمعک باعث کاهش سرعت انحطاط شنوایی خواهد شد و همچنین باعث ترمیم صداهای از دست رفته می شود .

 

 

۳) کاهش وزوز گوش

از آنجایی که عوامل مختلفی باعث بروز صدای وزوز در گوش هستند ( مانند : بیماری های قلبی، استفاده از بعضی داروها،بیماری هایی مانند سرطان، تیروئید، عفونت در گوش میانی و غیره ) در اکثر مواقع می توان با به کاربردن وسیله کمک شنوایی کمک شایانی درکاهش وزوز گوش انجام داد و در بسیاری از موارد هم می توان به طور کامل این صدای آزار دهنده را از میان برداشت .

  

۴) ایجاد نگرش مثبت از فواید سمعک

امروزه بسیاری از سمعک ها با ابعاد کوچکتری طراحی ، ساخته و به بازار عرضه می شوند و تقریبا از دید دیگران مخفی هستند. همین امر باعث رغبت کاربرد وسیله کمک شنوایی و ایجاد نگرش مثبت خواهد شد که درپی آن شاهد حضور پر رنگ تر اشخاص با عارضه کم شنوایی در عرصه های مختلف اجتماعی هستیم.

  

۵) استرس های ناشی از کم شنوایی

استرس های ناشی از کم شنوایی می توانند بسیاری از ابعاد زندگی انسان مانند زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قراردهد و خود به تنهایی می تواند به عنوان عاملی برای ابتلا به کم شنوایی شود.اکثر اشخاص کم شنوا دچارعکس العمل هایی مانند خشم، ناامیدی، انزوا وغیره هستند، لذا استفاده از سمعک یا بهتر است بگوییم استفاده به موقع از آن می تواند باعث ایجاد تنزل در استرس های ناشی ازکم شنوایی شود.

 

۶) استفاده راحت تر از رسانه های جمعی ( رادیو، تلویزیون، موبایل و غیره )

با بکارگیری سمعک فرد کم شنوا می تواند راحت تر با تلفن همراه صحبت کند، گوش دادن به موسیقی برای فرد بسیار لذت بخش تر می شود وامکان تماشای تلویزیون با تن صدای مناسب را برای دیگران فراهم خواهد کرد.

 

۷) شنیده شدن تناژهای مختلف صداها

تجربه شنیدن صداهایی که در محیط اطراف وجود داشته ولی تا به حال توسط افراد کم شنوا شنیده نشده است. صداهایی مانند صدای موج دریا، صدای پرندگان، خش خش برگ درختان و غیره که درفرد احساس خوشایندی ایجاد می کند و جزء صداهای آرام محسوب می شود.

 

۸) بازیابی صداها از فواید سمعک

به موقع استفاده کردن از سمعک ایجاد فرصت فوق العاده ایی برای بازیابی صداهایی که از قبل از دست رفته اند می باشد.

 

۹) دفع خطرات احتمالی

یاری رساندن توسط سمعک در جهت شنیدن صداهای هشدار دهنده، که باعث دفع خطرات احتمالی خواهد شد. مانند صدای بوق در خیابان و ترافیک برای جلوگیری از تصادفات احتمالی.

 

۱۰) ارتباط با دیگران

در زمان صحبت با اشخاص دیگر نیازی به تکرارصحبت از طرف مخاطب نخواهد بود. به طبع باعث موثرتر بودن ارتباط با دیگران می شود.

 

۱۱) کاهش ابتلا به آلزایمر

بر اساس بررسی های انجام شده، کاهش شنوایی رابطه مستقیمی با ابتلاء به آلزایمر دارد. طبق تحقیقات بدست آمده فردی که دچار عارضه کم شنوایی می شود بخش شنیداری قشری از مغز را به آتروفی مبتلا می کند و فرد مستعد به ابتلا به آلزایمر می شود .

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: