وبلاگ - آخرین اخبار
درمان عفونت گوش

درمان عفونت گوش به روش گرومت گذاری چگونه است؟

گرومت گذاری یا به اصطلاح “تیمپانوستومی” (tympanostomy) برای درمان عفونت گوش میانی که تحت تاثیر عفونت های مکرر گوش میانی و چسبندگی گوش قرار گرفته است به کار می رود. مشکلات شنوایی گوش میانی که بر اثر چسبندگی گوش به وجود آمده است به همراه درد و انباشت مایع در پشت پرده گوش می باشد.

گوش میانی شامل سه استخوان می باشد: استخوانچه-چکشی، سندانی و  رکابی در یک محفظه هوا است. ارتعاشات امواج صوتی پس از برخورد با صماخ گوش به استخوانچه منتقل شده و تقویت می شود سپس به بخش گوش میانی می رود.

شیپور استاش

شیپور استاش لوله ای است که گوش میانی را به پشت بینی و گلو متصل می کند. این بخش اجازه ورود هوا را به داخل گوش می دهد و همچنین باعث ایجاد تعادل فشار هوا در داخل و خارج از سیستم شنوایی فرد می شود. از دیگر وظایف آن کشیدن مایعات و مخاط از قسمت گوش میانی و ارسال آن به پشت گلو و بینی است. زمانی فشار هوا به طور مساوی در داخل گوش میانی تقسیم می شود که شیپور استاش عملکرد صحیحی داشته باشد به عبارتی دیگر باز شود. زمانی که گوش شما دچار گرفتگی می شود به معنی عملکرد نا درست این بخش همان شیپور استاش است.

در واقع اگر این بخش از گوش شما درست کار نکند و یا درون آن عفونت ایجاد شود و یا به هر دلیلی مسدود شود. اتفاقی که می افتد این است که پس از جذب هوا در این قسمت دیگر امکان خارج شدن هوا وجود ندارد. همین امر باعث بر هم خوردن تعادل هوا در گوش می شود. در قسمت گوش میانی مقدار هوا کم تر از کانال گوش می شود. در نتیجه فشار معکوس باعث جمع شدن مایع در این بخش از گوش می شود و در بازه زمانی طولانی این مایع زخیم و چسبناک می شود. این اتفاق در کودکان به دلیل نازک بودن و افقی بودن شیپور استاش شایع تر است.

اختلال شنوایی

پس از تجمع بیش از حد و چسبناکی در این قسمت گوش دچار افت عملکرد در انتقال اصوات به داخل گوش میانی می شود. که به این نوع افت شنوایی ، کاهش شنوایی انتقالی می گویند. این چسبندگی در گوش باعث اختلالاتی نظیر:

  1. افت شنوایی
  2. کاهش توجه
  3. تحریک پذیری
  4. مشکلات رفتاری
  5. مشکلات در سخنرانی
  6. در کودکان همراه با درد نامشخص

درمان عفونت گوش به روش گرومت گذاری  چیست؟

گرومت یه قطعه پلاستیکی و یا فلزی است. ارتفاع آن بین ۱/۵ تا ۲ میلی متر است. که توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و تحت بیهوشی برای اطفال در جهت درمان عفونت گوش انجام می گیرد.

درمان عفونت گوش میانی

در سایت تهران صفیر با انواع سمعک از جمله سمعک فوناک بیشتر آشنا شوید.

گرومت برای درمان عفونت گوش میانی در قسمت پرده گوش کار گذاشته می شود. در واقع اجازه ورود هوا به داخل گوش میانی که دچار افت فشار هوا شده است را می دهد. عملکرد ضعیف شیپور استاش را جبران می کند.

درمان عفونت گوش میانی در بزرگسالان

در درمان عفونت گوش چه زمانی از گرومت استفاده می شود؟

در کودکانی که به طور مرتب عفونت را تجربه می کنند گرومت گذاری را پزشک متخصص پیشنهاد می کند. اما زمانی از این تکنیک درمان عفونت گوش استفاده می شود که عفونت بیش از سه ماه به طول بیانجامد.

درمان عفونت گوش کودکان در طب سنتیجاگذاری گرومت ها

با انجام عملی به نام “میرینگوتومی” (myringotomy) گرومت ها در داخل پرده گوش قرار داده می شوند. قدم اول ایجاد یک درز در ناحیه پرده گوش (صماخ) و خارج کردن مایعات انباشت شده است. سپس لوله یا گرومت به داخل پرده گوش برای تهویه و خارج کردن مایعات درون آن فرستاده می شود. از نظر زمانی حدود ۱۵ دقیقه این عمل طول می کشد.

نکات مهم درمان عفونت گوش بعد از عمل جراحی

بعد از اعمال جراحی یا گرومت گذاری حتما از داخل شدن آب درون گوش خود ممانعت کنید چرا که میکروب های موجود درآب باعث بروز عفونت در گوش می شوند. باید در هنگام شنا در آب از گوش گیر استفاده شود. اگر بعد از گرومت گذاری احساس درد و خروج مایعات از گوش بیش از ۵ روز طول کشید سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید. در مقاله جراحی میکروتیا به رفع بدشکلی گوش خارجی نیز اشاره شده است. در سایت تهران صفیر برای آشنایی بیشتر با انواع سمعک و برندهای گوناگون، مقالات جامعی نوشته شده است. به عنوان مثال می توانید مقاله سمعک ویدکس را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

اگر عفونت گوش میانی وجود داشته باشد و درمان نشود باعث پارگی پرده گوش و تبعات بعدی آن می شود. معمولا برای رفع عفونت از داروهای ضدعفونت و چرک خشک کن استفاده می شود اما چنانچه به دارو جواب ندهد یکی از راه های جایگزین استفاده از تیوب، لوله یا گرومنت در پرده تمپان است تا عفونت راهی برای بیرون رفتن پیدا کند و کل پرده گوش را پاره نکند. این عمل تحت بیهوشی در اطفال انجام می پذیرد. برای انجام چنین عملی باید به بیمارستان ها مراجعه شود.

3.5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - سمعک نامرئی هوشمند تهران صفیر
مشاوره رایگان
×
تماس تلفنی با مشاور تهران صفیر 09129214119 Whatsapp chat
ارسال پیام در واتساپ Whatsapp chat