instagram اینستاگرام
021 2264 8270

سمعک استخوانی

سمعک استخوانی

کاربرد سمعک های استخوانی گاه در فرآیند کلینیکی به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل می شود. از جمله مواردی که این ضرورت ایجاد می شود در افراد مبتلا به اوتیت مزمن گوش میانی است. که امکان بهبود شنوایی با جراحی یا تدابیر درمانی به هر دلیلی فراهم نیست. سمعک های انتقال استخوانی، مستقیما حلزون را تحریک می کنند.

در واقع صدا بدون عبور راه معمول و از طریق گوش میانی، مستقیما حلزون را مرتعش می کند. مبدل خروجی، یک مرتعش کننده شناخته شده بنام انتقال دهنده ی استخوانی است. ارتعاشات از طریق انتقال دهنده ی استخوانی به طور موثری به جمجمه می رسند.

انتقال صدا و ارتعاش به جمجمه باعث دریافت ارتعاش و صدا در حلزون می شود. سمعک های استخوانی در انواع جیبی، تل باند، و عینکی قابل ارایه هستند. از فنر کششی برای فشار دادن انتقال دهنده استخوانی به سر با استفاده از هد باند استفاده میکنند.  انتقال دهنده ی استخوانی می تواند روی دسته عینک قرار بگیرد. در این مواقع به این سمعک ها، سمعک های عینکی هم گفته می شود.

کاربرد سمعک انتقال استخوانی

سمعک های انتقال استخوانی برای سه گروه از بیماران مفید هستند. تمام افراد کاندید این سمعک ها تقریبا کم شنوایی انتقالی یا آمیخته دارند.  این گروه ها در ادامه توضیح داده می شوند. این سه گروه عبارتند از:

  1. مشکلات پزشکی
  2. ناهنجاری های ارثی
  3. افت انتقالی بیش از حد

۱– مشکلات پزشکی: 

این افراد به دلیل مسائل پزشکی نمی توانند از سمعکی استفاده کنند که باعث انسداد گوش می شود. این حالت به طور خاص زمانی اتفاق می افتد که سمعک باعث انسداد گوش شود. انسداد گوش باعث عفونت گوش خارجی و یا تشدید عفونت می گردد. همچنین افرادی که عفونت های مکرر گوش میانی دارند مجاز به استفاده از سمعک های مرسوم نیستند.

در افرادی که دارای پرده گوش سوارخ شده هستند هم جزو این گروه هستند. با استفاده از سمعک انتقال استخوانی، هیچ بخشی از گوش مسدود نمی شود. روش جایگزین، برای این افراد، استفاده از یک سمعک پشت گوشی همراه با قالب خیلی باز است. اگرچه امکان دارد که با استفاده از قالب های باز، بهره کافی با استفاده از سمعک به دست نیاید.

۲- ناهنجاری های ارثی  :

گروه دوم کاندید سمعک های انتقال استخوانی، آن هایی هستند که یک ناهنجاری ارثی دارند. این افراد ممکن است فاقد گوش خارجی یا گوش میانی باشند. در این افراد به علت نبود لاله و یا مجرای گوش امکان استفاده از سمعک های مرسوم وجود ندارد. استفاده از سمعک های استخوانی گزینه مناسب برای این افراد است.

بد شکلی های ساختاری گوش خارجی در نوزادان مورد حیاتی دیگری است که تا زمان فراهم آمدن امکان مداخله جراحی ضرورت ارایه تقویت از طریق انتقال استخوانی حتمی است. اینکه چه ارزیابیهایی برای افراد قبل از دریافت سمعک استخوانی انجام گردد به سن فرد بستگی دارد. در بزرگسالان فاصله بین راه هوایی و استخوانی(ABG)  شاخص بسیار مهمی است. در اطفال و نوزادان  انجام  ABR به صورت  هوایی و استخوانی ضرورت دارد. در ناهنجاریهای ساختاری امکان تجویز هوایی به هیچوجه وجود ندارد.

۳– افت انتقالی بیش از حد:

گروه سومی کاندید سمعک استخوانی، افرادی هستند که افت انتقالی بیش از حدی دارند. افت انتقالی باعث می شود فرد اصوات را با شدت کمتری دریافت کند. در این افراد امکان دریافت صدا به صورت هوایی و استخوانی وجود دارد. تئوری این موضوع ، شدت ارتعاش اصوات رسیده از طریق استخوانی در این افراد بیشتر است. شاید امکان استفاده از سمعک های مرسوم وجود داشته باشد. اما کارائی سمعک استخوانی در این موارد بیشتر است. 

در سمعک استخوانی ارتعاشات جمجمه بدون عبور از راه معمول گوش میانی، به حلزون می رسد. احتمالا تحریک حلزون با سمعک انتقال استخوان قویتر از سمعک های مرسوم انتقال هوایی است. سمعک های قابل کاشت بواسطه تهاجمی بودن و گران بودن و جدید بودن موضوع انتخاب دور از دسترسی به نظر می رسد.

معایب سمعک های انتقال استخوانی

سمعک های انتقال استخوانی نسبت به سمعک های انتقال هوایی، چند ضعف دارند. در ادامه به این نقاط ضعف اشاره می شود:

  1. تداوم استفاده از مبدل به علت فشار، می تواند باعث سختی و فرورفتگی در پوست و درد گردد.
  2. مرتعش کننده استخوان وسایلی که آن را روی جمجمه نگه می دارند، کوچک و ظریف نیستند.
  3. تضیف جهت یابی و توانایی استفاده از علایم دوگوشی به علت کاهش انتقال دو گوشی.
  4. کابل و اتصالات بین سمعک و مبدل ممکن است که غیرقابل اطمینان باشند.
  5. دستیابی محدود به پاسخ فرکانسی پایین یا خیلی بالا را به علت پوست ومحدودیت های مبدل.
  6. مبدل به آسانی جابجا یا کنده می شوند و این موضوع میتواند ناراحت کننده باشد.

با وجود تمام این محدودیت های قابل ملاحظه، استفاده از سمعک های استخوانی ، راه حل وگزینه ی بهتری به نسبت سمعک های انتقال هوایی برای بخش کوچکی از افراد مبتلا به کم شنوایی هستند.

“در کلینیک تجویز سمعک تهران صفیر انواع سمعک های استخوانی، تحت مدیرت جناب آقای دکتر ولدبیگی تجویز می گردد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: