instagram اینستاگرام
021 2264 8270

بهترین نوع سمعک

لازمه بهبود و کیفیت شنوایی فردی که دچار عارضه کم شنوایی می باشد استفاده از سمعک، تشخیص درست نوع کم شنوایی و تجویز وسیله کمک شنوایی توسط اودیولوژیست (audiologist) است. از نظر هر فرد کم شنوا بهترین نوع سمعک با توجه به ویژگی های مختص به خود در اختلالات شنوایی تعریف های متعددی خواهد داشت. ما در اینجا برای شما به بررسی تعدادی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب سمعک خوب خواهیم پرداخت.

عواملی که باعث انتخاب شدن بهترین نوع سمعک

  1. گزینش یک متخصص اودیولوژیست برتر
  2.  تعیین دقیق موقعیت هایی که فرد کم شنوا در آن قرار خواهد گرفت
  3.  تکنولوژی به روز در سمعک
  4. کیفیت صدای سمعک
  5. ضد آب بودن
  6. دارا بودن باتری با طول عمر بالا
  7. حداقل اندازه سمعک
  8. برند سمعک
  9. گارانتی سمعک
  10.  لوازم جانبی

گزینش یک متخصص اودیولوژیست برتر

ابتدا اودیولوژیست با استفاده از تست های مختلف شنوایی سنجی میزان دقیق کم شنوایی در هر فرکانس را خواهد سنجید. سپس، بعد از تشخیص نسبت به تجویز سمعک مورد نیاز با ویژگی های فرد کم شنوا اقدام می نماید. در واقع امر مهمی که اتفاق می افتد، ارزیابی شنوایی دقیق توسط متخصص مربوطه می باشد.

تعیین دقیق موقعیت هایی که فرد کم شنوا در آن قرار خواهد گرفت

درهنگام تجویز یا مشاوره برای مشخص کردن سمعک متناسب با ویژگی های اختلالات شنوایی فرد کم شنوا باید به شرح موقعیت های مختلفی که در آن قرار می گیرد اقدام نماید. به عنوان مثال شغل فرد، فعالیت هایی که در آن شرکت دارد و حتی فضاهایی که قرار است در آن حضور یابد. ممکن است برای شخصی که در طول روز به تماشای طولانی مدت تلویزیون می پردازد وضوح صدا دارای اولویت باشد. پس بر اساس اولویت های هر فرد برنامه ریزی سمعک متفاوت خواهد بود.

تکنولوژی به روز از مزیت های بهترین نوع سمعک

وجود تکنولوژی در سمعک باعث کنترل بیشتر فرد استفاده کننده بر روی سمعک خواهد شد. تکنولوژی در سمعک شامل: فیلترها، کنترل کننده های صدا های مزاحم (نویزها) ، بلوتوث ها، وایرلس ها و طراحی بعضی اپلیکیشن ها برای کنترل آنها می شود. تکنولوژی های مختلف ایجاد تفاوت قیمت در مارک های مختلف خواهند کرد.

تکنولوژی حذف و کنترل نویز

پردازشگرهای سمعک توانایی شناسایی طیف نویزه را از صداهای غیر مزاحم یعنی گفتارها دارند. بنابراین نویزهارا تشخیص داده، کنترل و حذف می کنند، در عوض صدای گفتار را تقویت می کنند. به عنوان مثال در تعدادی از سمعک ها باد را به عنوان نویز شناسایی و حذف می کنند.

تکنولوژی وایرلس

باعث راحتی در شنیدن می شود، آن توانایی شنیدن در دو گوشی و امکان ارتباط با وسایلی همچون تلفن همراه هوشمند می شود.

وزوز در گوش یا (tinnitus)

به طور کلی به دوسته تقسیم می شود: وزوز آبجکتیوی یا عینی  و  وزوز سابجکتیوی یا ذهنی.

نوع اول که توسط افراد دیگر شنیده می شود و توسط متخصص قابل درمان است و نوع دوم فقط توسط فرد شنیده می شود، هیچ منبع خارجی ندارد و یک معضل است نه توهم توسط فرد که البته راه حل های متعددی برای درمان وجود دارد.

دلایل وزوز گوش

طبق تحقیقات از دلایل وزوز گوش می توانمواردی همچون: افزایش فعالیت متابولیکی در نیمکره چپ فرد، اختلالات در داخل سیستم پردازش شنوایی، عدم عملکرد صحیح مفصل فک، (ساییدن دندان ها) و یا کشیدگی مزمن عضله گردن، استرس ( البته هنوز از نظر علمی این مورد اثبات نشده می باشد.)

اما میزان سروصدا در هنگام استرس و زمان آرامش در سر متفاوت است و ناشی از داروهای مصرفی ( که با قطع داروهای مصرفی قطع و در پاره ایی از موارد به علت آسیب رساندن به گوش داخلی دائمی خواهد شد.)، عفونت گوش میانی ، پارگی پرده گوش ، شکستگی و از هم گسیختگی استخوانچه ها و یا وجود جسم خارجی یا موم گوش بر روی پرده گوش را نام برد.

کیفیت صدا

کار اصلی انواع سمعک ها در تمامی برند ها و مدل ها، تقویت یا بلند تر کردن صداهای شنیده شده توسط فرد ناشنوا به غیر از اصوات مزاحم می باشد. اما مهم تر از مورد ذکر شده کیفیت و وضوح صدای تقویت شده و حذف اصوات محیط می باشد.

ضد آب بودن از مزایای بهترین نوع سمعک

منظور از ضد آب بودن سمعک، نوعی از آن می باشد که در برابر رطوبت و قطرات باران حساس نباشد و درمقابل این عوامل نسوزد. اما قطعا نمی توان با این نوع ازسمعک در آب شنا کرد. از نظر تکنولوژی و شکل با سایر آنها تفاوتی ندارد. در ضمن هیچگونه برتری به جز لایه ضد آب بودن در آنها دیده نخواهد شد.

البته لازم به ذکر است برای جلوگیری از صدمه دیدن سمعک در مقابل افرادی که تعریق زیادی در ناحیه گوش دارند، نیازی به استفاده از سمعک ضد آب نیست و تنها می توان از سمعک هایی استفاده کرد که مقاوم در برابررطوبت هستند.

مزایای سمعک ضد آب

از مزایای این دستگاه این است که افراد سالمند به دلیل امکان فراموش کردن و درآوردن این وسیله کمک شنوایی در زمان استحمام صدمه ایی به آن وارد نخواهد شد و حتی درزمان بازی کودکان که امکان قراردادن سمعک در آب وجود دارد، این نوع سمعک ها مقاوم خواهند بود . مناسب بودن استفاده از این نوع سمعک ها در مناطقی با آب و هوای مرطوب را می توان از دیگر مزایای آن دانست .

دارا بودن باتری با طول عمر بالا

شرایط داشتن باتری با طول عمر بالا مستلزم رعایت نکاتی مانند: قرار ندادن باتری در دمای پایین، هر چه سمعک خریداری شده کوچکتر باشد عمر آن نیز کمتر خواهد بود.

حداقل اندازه مهمترین مزیت بهترین نوع سمعک

یکی از اصلی ترین دلایل طفره رفتن استفاده از سمعک توسط افرادی که دچارعارضه کم شنوایی هستند. دیده شدن این وسیله (سمعک) توسط مخاطبین آنها می باشد. که خوشبختانه با به حداقل رساندن ابعاد و به کاربردن تکنولوژی درساخت آن توانسته اند، افراد نیازمند سمعک را تشویق به استفاده ازآن در جهت ارتقاء سطح شنوایی خود کنند.

برند

برند سمعک به تنهایی معرف خوب بودن وسیله کمک شنوایی نخواهد بود. و عوامل دیگری مانند: متخصص اودیولوژیست، تشخیص نوع کم شنوایی، سمعک تجویزی و غیره تاثیر خواهند داشت.

گارانتی

یکی دیگر از ویژگی های ضروری سمعک وجود گارانتی معتبراست که در طول زمان استفاده به شدت کاربردی خواهد بود .

لوازم جانبی

لوازمی که برای استفاده از دیگر دستگاه های شنیداری (مانند: تلویزیون، کامپیوتر، موبایل و غیره) به افراد کم شنوا یاری می رساند لوازم جانبی نام دارند. که البته امروزه استفاده از اپلیکیشن تا حدودی جایگزین آنها شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *