instagram اینستاگرام
021 2264 8270

استفاده از گوش پاک کن ممنوع

مضرات استفاده از گوش پاک کن

استفاده از گوش پاک کن ممنوع

گوش انسان مانند بسیاری قسمت های دیگر بدن، می تواند بهداشت و حالت طبیعی خود را حفظ کند. و به طورطبیعی نیازی به تمیز کردن گوش توسط افراد وجود ندارد. اما متاسفانه استفاده از گوش پاک کن تاحدی رایج است. و در بسیاری اوقات پیش می آید، که افراد در هنگام تمیز کردن گوش خود با گوش پاک کن، به گوش خود آسیب می رسانند. در این مقاله سعی داریم، که در مورد جرم گوش و اینکه چرا استفاده از گوش پاک کن ممنوع است،  اطلاعاتی به شما بدهیم؛ و امیدواریم که این اطلاعات برای شما عزیزان مفید باشد.

سرومن یا واکس گوش (جرم گوش)

سرومن یا واکس گوش و یا در اصطلاح عموم جرم گوش، نوعی چرک است، که نه تنها برای گوش ضرر ندارد. بلکه در مقادیر نرمال نشانه ای از سلامت گوش می باشد. سرومن یا واکس گوش یک عامل تمیزکننده، نرم کننده، محافظت کننده است؛ که خاصیت ضد میکروبی نیز دارد. نبودن واکس گوش باعث خشکی و خارش گوش می شود. سرومن یا واکس گوش به صورت خود بخود و با یک جریان آهسته تمییز می شود. این جریان از پرده صماخ تا مجرای گوش وجود دارد.

واکس های قدیمی گوش به وسیله حرکات فک و یا عمل جویدن از کانال گوش به طرف مجرای گوش حرکت می کنند؛ و بصورت یک تکه خشک از گوش خارج می شوند. واکس یا جرم گوش در قسمت های عمقی گوش و نزدیکی پرده گوش وجود ندارد. اما ممکن است، افراد به دلیل دستکاری گوش با گوش پاک کن،سنجاق یا وسایل دیگر به انسداد گوش در نزدیکی پرده صماخ مبتلا شوند. استفاده از گوش پاک‌کن و سنجاق و .. برای تمیز کردن گوش واکس یا جرم گوش را به قسمت های عمیق گوش هدایت می کند؛ و همین دلیل می تواند انسداد گوش را پیش آورد.

گوش پاک کن نامی اشتباه برای این وسیله | استفاده از گوش پاک کن ممنوع

گاهی با کلماتی مواجه می شویم، که موارد کاربردشان با نام آنها هیچ سنخیتی ندارد، چه بسا همین نام اشتباه خسارت های جبران ناپذیری به وجود می آورد. گوش پاک کن یکی از همین وسایل با نام اشتباه  است. از گوش پاک کن می توان برای تمیز کردن لاله گوش، بین انگشتان پا، تمیز کردن آرایش دورچشم و یا استعمال دارو ها در نقاط باز استفاده کرد. اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از این وسیله برای پاک کردن قسمت داخلی گوش استفاده می شود. و مسئولان بهداشتی ویا کارکنان داروخانه‌ها با وجود آگاهی در این زمینه، اطلاعاتی در اختیار مردم قرار نمی دهند.

استفاده از گوش پاک کن غلط است

چه زمانی باید گوش خود را تمیز کنیم؟

در حالت عادی هیچ گاه نیازی به تمیز کردن گوش نیست. اما برای افراد مسن گاهی نیاز به تمیز کردن گوش  احساس می شود. زمانی که تجمع جرم گوش زیاد می شود، و فرد نشانه هایی می بیند، باید به پزشک مراجعه کند. در این حالت پزشک می تواند جرم گوش را تمیز کند. به دلیل تجمع زیاد واکس یا جرم گوش ممکن است علائم زیر به وجود آید:

درد گوش ، احساس پری گوش یا احساس گرفتگی گوش

کاهش شنوایی ،وزوز گوش ، احساس صدا در گوش یا زنگ زدن

خارش ، بوی بد یا ترشح وسرفه

روش تمیز کردن صحیح گوش

بعضی از افراد تمایل دارند، که بعد از استحمام یا استخر یا درمواقع دیگر گوش خود را تمیز کنند. بهترین راه برای تمیز کردن گوش استفاده از پارچه یا حوله تمیز بدون فشردن زیاد در داخل گوش می باشد. و یا می توان از سشوار برای خشک کردن گوش استفاده کرد. بدین صورت که بریای چند ثانیه سشوار را در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی از گوش خود بگیرید. پزشکان برای تمیز کردن گوش از شستشوی دستی استفاده می کنند. شستشوی دستی اغلب موثر واقع می باشد؛ اما این کار حتما بایدتوسط متخصص گوش و حلق و بینی با ساکشن و وسایل مخصوص و زیرمیکروسکوپ انجام شود.

چرا استفاده از گوش پاک کن ممنوع است؟

استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن واکس و جرم گوش نه تنها مناسب نیست، بلکه باعث راندن جرم گوش به قسمت های عمیق گوش می شود. و ممکن است، باعث عفونت یا انسداد گوش شود. انسداد گوش یکی از شایع ترین علل کاهش شنوایی می باشد. گوش پاک کن ها در هر شکلی می توانند باعث آسیب رساندن به گوش شوند. علاوه بر راندن جرم گوش به نزدیکی پرده گوش، این وسیله باعث ساییدگی دیواره کانال خارجی گوش می شود. و ممکن است به دنبال آن خونریزی و ورود میکروب ها پیش آید.

حتی در برخی موارد دیده شده است، هنگامی که پدر یا مادر در حال استفاده از گوش پاک کن بوده اند، به دلیل بازی یا شوخی کودکان به پرده گوش خود آسیب زده اند؛ و باعث پاره شدن پرده گوششان شده اند. هیچ گاه از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش نوزادان و کودکان استفاده نکنید. التهاب گوش میانی در کودکان و نوزادان شایع است؛ و استفاده از گوش پاک کن می تواند این التهاب را تشدید کند، یا باعث به وجود آمدن التهاب شود.

استفاده از گوش پاک کن برای کودکان و نوزادان بسیار خطرناک استبرای تمیز کردن گوش نوزادان و کودکان تنها از دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید. و حتما به یاد داشته باشید، که با دستمال کاغذی تنها دهانه سوراخ کوش فرزندتان را پاک کنید.

برای کودکان از گوش پاک کن استفاده نکنید

حرف آخر 

مقدار، رنگ و حالت واکس یا جرم گوش در هر فردی متفاوت است. مهمترین نکته این است،  از هر وسیله ای که باعث راندن جرم گوش به قسمت های عمیق گوش می شود، یا سطح خارجی گوش را می پوشاند، و مانع از بیرون آمدن جرم گوش می شود، استفاده نشود. علاوه بر گوش پاک کن که نباید از آن استفاده شود، باید میزان استفاده از هندزفری را نیز کاهش داد. موهای زیاد گوش، حفره باریک گوش، رشد غضروف های گوش و شنا کردن در آب ممکن است، مانع از خروج واکس گوش شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: