instagram اینستاگرام
021 2264 8270

استفاده از هندزفری و هدفون تا ابتلا به کم شنوایی

ازهندزفری و هدفون تا کم شنوایی


فاصله استفاده از هندزفری و هدفون تا ابتلا به کم شنوایی بسیار کم است.
چرا که استفاده مداوم با هندزفری وهدفون رابطه تنگاتنگی با ابتلا به عارضه کم شنوایی دارد.
گوش دادن به موزیک با تن صدای بلند در طولانی مدت سبب ایجاد کم شنوایی با شدت زیاد خواهد شد. این کم شنوایی غیر قابل برگشت بوده همچنین قابل درمان هم نیست.

متخصصان و عوارض ناشی استفاده از هندزفری و هدفون

بر اساس تحقیقات انجام شده در مورد صداهای آزاردهنده ،بلند و استفاده از هندزفری و هدفون، توسط متخصصین، دریافت صداها بلند و استفاده از وسایلی مانند هندزفری و هدفون باعث بروز مشکلاتی نظیر، عفونت گوش، آسیب به عصب شنوایی، پیرگوشی ، کاهش حساسیت به صدای بلند و آلزایمرمی شود.
همچنین رئیس اداره سلامت و گوش وزارت بهداشت در مورد آمار وحشتناک رو به رشد کم شنوایی در ایران و کل دنیا هشدار داد و تا سال ۲۰۳۰، تعداد کم شنوایان به ۶۳۰ میلیون نفرخواهد رسید.

 

علیرضا جعفری عضو هیئت مدیره انجمن گوش، حلق و بینی

علیرضا جعفری عضو هیئت مدیره انجمن گوش، حلق و بینی ضمن اشاره به خطرات ناشی ازاستفاده هندزفری افزود: استفاده مداوم از هندزفری می تواند باعث بروز عفونت در گوش خارجی نیز شود. به این دلیل که شما با داخل گردن گوشی هندزفری در واقع جسمی خارجی را درون آن قرار داده اید که این عمل باعث بروز عفونت در گوش خارجی خواهد شد. علائم عفونت گوش به صورت احساس شدید درد در زمان بلعیدن و فشار دادن گوش خواهد بود. همچنین ایشان بهترین راه درمان را بسته به نوع عفونت ایجاد شده استفاده از آنتی بیوتیک دانست. اما ایشان تاکید کردن که ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کرده تا دلیل و نوع عفونت تشخیص داده شود.

اگر این عفونت گوش درمان نشود سبب ترشح مایع در گوش میانی و همچنین باعث بروز چسبندگی نیز خواهد شد. این چسبندگی تاثیراتی بر روی استخوان خواهد گذاشت که در مواردی این اثرات از بین نخواهد رفت.

 

استفاده از هندزفری و هدفون تا ابتلا به کم شنوایی

مدت زمان استفاده از هدفون و هندزفری و تاثیر آن بر شنوایی

همچنین وی اضافه کرد: استفاده روزانه ۵ الی ۶ ساعت از هندزفری و هدفون باعث تضعیف عصب شنوایی خواهد شد.
البته ایشان استفاده به مدت یک ساعت را پیشنهاد کرده است.
از آنجایی که ما معمولاً هندزفری را در زمان هایی به غیر از زمان استفاده در هر جایی قرار می دهیم(منظور قرار دادن بر روی سطوح مختلف دارای آلودگی می باشد.) باعث داخل شدنآلودگی به داخل گوش خواهیم شد .
بنابراین چون پوست گوش بسیار نازک و حساس است.
سبب ایجاد عفونت در گوش خواهد شد.

اغلب افراد امروزه با استفاده بی رویه از هندزفری و هدفون که معمولا بیشتر مواقع در زمان گوش دادن به موسیقی آن هم با صدای بلند می باشد باعث می شوند صدای بلند روی عصب و قسمت حلزونیِ شنوایی اثر منفی بگذارد. همین امر در طولانی مدت کم شنوایی فرد را نیز در پی خواهد داشت.

 

سعید محمودیان مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت

سعید محمودیان مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اظهار کرد : گوش های ما مسئول دو حس حیاتی و ضروری ما با عنوان شنوایی و تعادل هستند. در واقع صداهای شنیده شده از محیط به ما امکان شناخت دنیای اطراف می دهد. همچنین با گفتار، موسیقی،شعر و غیره ارتباط برقرار کنیم. همچنین گوش های ما در حفظ تعادل ما نیز بسیار نقش حیاتی دارند. کار کردن طور مداوم با آلات موسیقی و یا حتی گوش دادن به اصوات از طریق وسایلی مانن هندزفری و هدفون به شنوایی انسان صدمه خواهد زد. درواقع استفاده ازاین وسایل برای گوش دادن به اصواتی با تُن صدای بلند باعث بروز صدمات شنواییِ جبران ناپذیر خواهد شد.

میزان صوتی که می تواند باعث صدمه رساندن به سیستم شنوایی شود ۷۰ دسیبل می باشد.
زمانی که شما از هدفون و هندزفری استفاده می کنید،باعث حذف صداهای اطراف می شوید. صدای پخش شده در هندزفری و هدفون به طور کامل و مستقیم وارد گوش خواهد شد. همین مسئله می تواند برای سیستم شنوایی شما خطرآفرین باشد.

 

تشخیص مقدار اصوات شنیده شده بیش از ۷۰

سعید محمودیان همچنین افزود : برای تشخیص مقدار اصوات شنیده شده بیش از ۷۰ دسیبل است یا نه؟

آیا احتمال بروز خطر برای سیستم شنوایی فرد وجود خواهد داشت؟

باید گفتار خود را زمان استفاده از هدفون و هندزفری آزمایش کنیم به این ترتیب زمانی که از این وسایل استفاده می کنیم. اگرشدت گفتار ما بیشتر شد به معنای بالا بودن مقدار اصوات بیشتر از ۷۰ دسیبل است. که همین موضوع هشداری در جهت آسیب رساندن به شنوایی می باشد.

 

چگونگی ابتلا به کم شنوایی توسط هندزفری و هدفون

در دانشگاه لیچستر(Leicester) تحقیقاتی در مورد استفاده ازهدفون انجام شده است.
طبق گزارشات : زمانی که شما به وسیله هدفون موسیقی گوش می دهید. شدت صوت شنیده شده تا ۱۲۰ دسیبل افزایش پیدا کرد. این مقدار برای سیستم شنوایی انسان بسیاربسیار خطرناک است. چرا که حدود شدت اصوات مضربرای گوش انسان ۱۱۰ دسیبل است. زمانی که میزان شدت صوت از حد مجاز بالاتر میرود، غلاف میلین (غلاف میلین یک لایه لیبوپروتئینی است. نقش آن، ایجاد نارسایی بیشتر بر روی سطح تارعصبی می باشد.) از روی سلول های عصبی کنار می رود. از بین رفتن آن باعث عدم انتقال امواج الکتریکی از گوش به مغز می شود. این فرایند باعث کم شنوایی در فرد می شود.  

 

استفاده از هندزفری و هدفون تا ابتلا به کم شنواییچند راهکار ساده اما ضروری برای جلوگیری از کاهش شنوایی در بزرگسالی

برای پیشگیری از این مهم باید به هنگام گوش کردن به موسیقی با هدفون و هندزفری شدت صدای آن کاهش داد. یا زمانی که در کنسرت ها، استادیوم و فضاهای این چنینی قرار می گیرید از گوشی های کاهنده صدا استفاده کنید. از همه مهم تر برای ایجاد تمرکز درهنگام انجام بعضی از کارهای خود که نیاز به تمرکز زیاد هستند،از گوش دادن به موسیقی با هدفون و هندزفری اجتناب کنید. سازمان ایمنی محیط کار امریکا که در زیر مجموعه آن موسسه ملی بهداشت حرفه ایی (NIOSH) و بهداشت حرفه ایی و انجمن سلامتی(OSHA) قرار دارد.

 

 

میزان محدوده قرارگیری در معرض اصوات روی مقدار ۸۵ دسیبل تعیین کرده است. این میزان حدودا معادل میزان صدایی است که در خودرو نشسته اید می باشد. در حقیقت قرارگیری در برابر صداهایی با میزان شدت بالا فرد را در معرض احتمال کم شنوایی قرار می دهد، عارضه ایی که در سنین بالاتر تبیین خواهد کرد. 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: