instagram اینستاگرام
021 2264 8270

ارزیابی شنوایی کودکان

تشخیص آستانه شنوایی کودکان

ارزیابی شنوایی کودکان

از مهمترین مسائل در حیطه شنوایی سنجی نوزادان وکودکان با سنین پایین، تشخیص آستانه شنوایی یا ارزیابی شنوایی کودکان است. چراکه با تشخیص درست و دقیق آستانه شنوایی می توان سمعکی مناسب و با تنظیمات دقیق به نوزاد یا کودک داد.

بااینکه تست‌های الکتروفیزیولوژیکی مثل ABR, OAE  و ASSR وجود دارد، ولی همیشه اطلاعات قابل اعتمادی به پزشکان ارائه نمی دهند.

به همین جهت متخصصان ادیولوژی توصیه می کنند؛ برای داشتن دقت بالا ، یک سری آزمونهای رفتاری-شنوایی کودک انجام شود.  و در نهایت با در نظر گرفتن جواب تمام آزمون ها و کنار هم قرار دادن آنها بهترین و مناسب ترین سمعک با تنظیمات دقیق در اختیار کودک قرار بگیرد.

 

در این قسمت سعی می کنیم نحوه انجام برخی آزمون های رفتاری شنوایی را بطور مختصر برایتان توضیح دهیم.

 

ارزیابی شنوایی کودکان با ادیومتری رفتاری – مشاهده ای ( BOA Audiometry : Behavioral Observational )

در آزمون BOA ارزیابی نوزادان بدون تقویت پاسخ ها انجام می شود.  در این آزمون محرک های صدایی توسط ادیولوژیست برای کودک ارسال و رفتار کودک مشاهده می شود.

آزمون BOA با‌شدت پایین صداساز شروع می‌شود. هرمحرک صدایی۲ تا۵ ثانیه باشدت ثابت برای نوزاد ارسال می‌شود. همچنین شروع هر محرک باید تا حد امکان سریع باشد. پس از آن عکس العمل نوزاد دیده شود.

عکس العمل‌ها شامل تغییر‌در الگوی مکیدن،باز کردن چشمها، توقف فعالیتی که توسط نوزاد در حال انجام بوده وچرخش سر می‌باشد. در هر مرحله، اگر پاسخی از نوزاد مشاهده نشد، شدت محرک صوتی بیشتر می شود. آخرین مرحله بیشترین شدت را داردو پاسخ استارتل به وجود می آید، درنتیجه نوزاد از شدت ترس به گریه می افتد.

 

ادیومتری تشویق بینایی ( Behavioral Observational Audiometry )

VRA آزمونی که متخصص ادیولوژی می تواند برای نوزادان ۶ ماهه تا ۲٫۵ ساله انجام دهد. اساس این آزمون(ارزیابی کودکان) بر مبنای تمایل طبیعی کودک برای برگشت به سمت صدا می باشد.

ادیومتری تشویق بینایی

دراین آزمون که به نوعی شرطی‌سازی فعال رخ می‌دهد. صداها به‌وسیله یک دستگاه ادیومتر کلینیکال و‌در یک اتاق آکوستیک برای نوزاد ارسال می‌شود. همزمان با آن ، یک اسباب بازی جالب و البته متحرک درون یک جعبه شروع به حرکت می کند.  کودک در هر مرحله شرطی می شود که با شنیدن صدا به سمت جعبه اسباب بازی نگاه کند.در این روش برای تعیین آستانه های شنوایی نوزاد در فرکانسهای تعریف شده ادیوگرام،ادیومتری انجام می شود.

 

 

ادیومتری بازی شرطی سازی ( Conditioned Play Audiometry )

 

ارزیابی کودکان

 

این آزمون برای کودکان بالای ۲ یا ۲٫۵ سال قابل انجام است. این آزمون را می توان برای کودکان در اتاق مخصوص ادیومتری و همراه با مادرانشان انجام داد. اما نکته قابل توجه این است که قبل از شروع آزمون مادر باید بخوبی آموزش ببیند. بطوریکه در هنگام آزمون کودک خود را راهنمایی نکند و کاملا ساکت باشد.

مراحل انجام آزمون به این صورت است که ادیولوژیست بیرون از اتاق، صدایی را برای کودک پخش می کند. همچنین از قبل به کودک آموزش داده می شود که با هر بار شنیدن صدا، بازی را که مطابق میلش هست، انجام دهد. بازی‌هایی مثل  انداختن توپ در سبد، چیدن لگو ها و یا هر بازی دیگری که کودک به آن علاقه‌مند است.

در این آزمون کودک و مادر باید هردو به خوبی آموزش ببینند. و کودک متوجه شود که در هر مرحله منتظر باشد و گوش دهد و تنها زمانی  که صدا را می شنود؛ پاسخ را ارائه دهد.

در ابتدای مقاله نیز گفته شد؛ که برای بدست آمدن آستانه شنوایی دقیق و قابل اعتماد، مخصوصا برای نوزادانی که سن کمتری دارند، نباید به یک آزمون یا تست اتکا کرد. بلکه باید مجموعه آزمون های رفتاری انجام شود ، در نهایت با مقایسه تمام پاسخ ها در تمام آزمون ها به نتیجه درستی در مورد شنوایی کودک رسید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: