instagram اینستاگرام
021 2264 8270

ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر

ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر

برای آگاهی از مقوله ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر ابتدا به تعریف جداگانه ایی ازبیماری آلزایمر خواهیم پرداخت.

 

بیماری آلزایمر (Alzheimers disease) 

بیماری آلزایمر نوعی از اختلال در عملکرد مغز است. در واقع این بیماری نوعی از زوال عقلی می باشد.  همچنین حافظه فرد را دچار مشکل می کند. معمولا این بیماری رفته رفته شدت پیدا می کند و قدرت حافظه و تفکر افراد را کم کم از بین خواهد برد.  تا جایی که فرد قدرت انجام کارهای بسیار ساده را نیز از دست می دهد.

این بیماری در ابتدا خاطرات قدیمی و سپس خاطرات جدید تر را از بین میبرد. نورون ها یا سلول های عصبی در مغز  سیگنال های شیمیایی و الکتریکی را در مغز پردازش می کنند. عدم عملکرد صحیح این فرایند باعث از بین رفتن حافظه و کوچک تر شدن سلول های مغز می شود. با شدت گرفتن بیماری آلزایمر، به مرور زمان حجم مغز کاهش یافته و کوچکتر می شود.

عوامل بیماری آلزایمر

 • کم خوابی و داشتن الگوهای نامنظم خوابیدن
 • عوامل ژنتیکی
 • کم تحرکی
 • افسردگی
 • مصرف زیاد نمک
 • اختلالات اضطرابی
 • مصرف دخانیات
 • کمبود ذخیره شناختی (تحصیلات کم)
 • کمبود ویتامینِ D
 • مصرف زیاد گوشت
 • چاقی و لاغری
 • فشار خون بالا
 • پیری گوش
 • تنها ماندن و گوشه گیری
 • ضربات وارده به مغز
 • شام خوردن دیر هنگام
 • آلودگی هوا
 • تبخال

ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر

آلزایمر و کم شنوایی

کم شنوایی می تواند باعث افزایش سرعت پیشرفت آلزایمر و حتی منجر به آلزایمر زودرس شود.  این موضوع کاملاً وابسته به میزان کم شنوایی فرد می باشد.  هر چه قدر میزان کم شنوایی فرد شدت بیشتر باشد فرد منزوی تر خواهد شد. همین امر باعث کاهش فعالیت وی شده و در نتیجه سیستم شنوایی اصوات کمتری نیز دریافت خواهد کرد.  در نتیجه گوش فعالیت کمتری خواهد داشت، پردازش های کمتری نیز بین سیستم شنوایی وعملکرد مغز رخ می دهد.  همین امر موجب کاهش فعالیت مغز و ابتلا به آلزایمر خواهد شد. 

به دنبال دریافت کم اصواتی همانند صدای گفتار و محیط پیرامون به وسیله شخص کم شنوا، قسمت هایی از مغز که از سلول های عصبی شنوایی تشکیل شده اند، نیز تضعیف شده و به تدریج از کار خواهند افتاد. بسیاری از افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند به مرور زمان توانایی انجام پیش پا افتاده ترین کارها را نیز از دست خواهند داد. بنابراین به افراد توصیه می شود با مراجعه به مراکز شنوایی شناسی در جهت تشخیص به موقع کم شنوایی و جلوگیری از بیماری آلزایمر اقدام نمایند.

ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر

کم شنوایی در افراد سالمند و آلزایمر

یکی از راههای تقویت حافظه،دریافت و پردازش اطلاعات به وسیله حس شنوایی است. کم شنوایی عارضه ایست که بسیاری از افرادِ بالای ۶۰  تا ۷۰ سال به آن مبتلا می شوند.
اکثر سالمندان این تغییر فیزیولوژیکی را به دلیل افزایش سن پذیرفته اند. 
به همین جهت اقدامی در جهت بهبود شنوایی خود انجام نمی دهند. همین امر موجب افزایش خطر ریسک درابتلا به بیماری آلزایمرخواهد شد.

بر اساس مطالعات بر روی ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر، اختلال در قسمت گوش میانی اغلب باعث بروز کم شنوایی شده است.

همچنین مختل شدن عصب شنوایی نیز در بروز این مشکل نقش بسزایی دارد. خطر ابتلا به آلزایمر در افراد سالمندِ کم شنوا پنج برابر افرادی است که مبتلا به این اختلالات شنوایی نیستند. در این عارضه حتی قدرت پردازش فرد نیز کاهش پیدا کرده تا جایی که فرد اصوات را کم و بیش شنیده اما از درک موضوعی آن عاجز است.

طبق تحقیقات،استفاده از سمعک به تنهایی نمی تواند باعث پیشگیری از ابتلا به دمانس یا زوال عقلی شود.  اما افراد با حضور در اجتماعات کوچک و بزرگ و بیشتر کردن تعاملات خود می توانند شدت آن را کاهش دهند. با ابتلا به کم شنوایی مغز فشار زیادی را متحمل می شود و تمام فرایندهای طبیعی مغز مختل می شود. در نتیجه افراد اختلالات دیگری همچون دمانس و افسردگی را نیز تجربه خواهند کرد. همچنین افرادی که مداومت در امر یادگیری در هرزمینه ایی را دارند نیز به مراتب کمتردچار دمانس خواهند شد.

شنوایی شناسی 

گوش یکی از حواس مهم انسان است. علاوه بر این نقش مهمی در حفظ تعادل، پردازش های مغز، فعالیت های اجتماعی، مکان یابی و امنیت در ترافیک شهری دارد. به همین دلیل ضرورت مراجعه به مراکز شنوایی سنجی حداقل سالی یکبار، بیش از پیش ضرورت می یابد. طبق تحقیقات، زمانی که فرد چار کم شنوایی می شود فشار زیادی به مغز وارد می شود.

همچنین این عارضه فعالیت های مغز را نیز دچار مشکل می کند. به همین دلیل فرد می تواند در معرض ابتلا به بیماری هایی نظیردمانس و افسردگی شود.  به بیانی ساده تر زمانی که افراد دچار کم شنوایی می شوند مغز تلاشی بیشتر از پیش انجام می دهد تا این ضعف را بهبود ببخشد،در واقع تلاشی در جهت تنظیم قدرت شنوایی فرد.  این فرایند باعث ایجاد فشار در ناحیه مغز خواهد شد، در نتیجه دیگر توانایی های مغز تحت تاثیر قرار گرفته و دچار اختلالات دیگری می شود.   

در گزارش منتشر شده از ایسنا، یک از دلایل افزایش بیماران کم شنوا پشت گوش انداختن درمان این عارضه است.  در حال حاضر تعداد کم شنوایان به ۴۶۰ میلیون نفر در جهان رسیده است. از این افراد تعداد معدودی به فکر بهبود این اختلال هستند.

کم شنوایی و مشکلات شناختی بسیار باهم در تعامل و ارتباط هستنند.  با افزایش کم شنوایی سیکل معیوبی برای توانایی های شناختی ایجاد می شود.  به دلیل ارتباط موجود بین کم شنوایی و آلزایمر همچنین عواقبی که اختلالاتِ سیستم شنوایی می تواند در پی داشته باشد. باید سالی یکبار برای پیشگیری ازاین عواقب، برای چکاب شنوایی خود به مراکز شنوایی شناسی مراجعه کنیم.

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: