instagram اینستاگرام
021 2264 8270

ادیولوژیست کیست؟ Audiologist

ادیولوژیست کیست؟

ادیولوژیست کیست؟

ادیولوژیست یا شنوایی شناس ( Audiologist ) شخصی است متخصص در زمینه تشخیص، شناسایی، درمان و نظارت بر بیماری های دستگاه شنوایی و دهلیزی سیستم شنوایی افراد. همچنین از دیگر حوزه های فعالیت شنوایی شناس می توان به مدیریت،درمان مشکلات شنوایی و تعادل اشاره کرد. تجویز سمعک، فیتینگ و دیگر وسایل کمک شنوایی در بیماران با عارضه کم شنوایی نیز بر عهده آنها می باشد. در زمینه کاشت حلزون شنوایی و برنامه ریزی پُرتز کاشت حلزون نیز مهارت داشته و مشاوره نیز ارائه می دهند.

در خانواده هایی که به تازگی تشخیص کم شنوایی در نوزادان آنها داده شده است اودیولوژیست وظیفه مشاوره به این افراد را دارد. همچنین آموزش مهارت در ارتباط با دیگران و برای سازواری با کم شنوایی اکتسابی در افراد بزرگسال نیز جزء وظایف ادیولوژیست یا شنوایی شناس می باشد.

شنوایی شناس مشارکت در برنامه هایی همانند اجرا و برنامه ریزی برنامه های حفظ شنوایی فردی و صنعتی، غربالگری نوزادان در زمان تولد، غربالگری سیستم شنوایی،پیشگیری از کم شنوایی و ساخت و فیتینگ تجهیزات شنوایی نقش مهمی را داراست.

 

اُدیولوژیست کیست؟

ادیولوژیست کیست؟

تاریخچه شنوایی شناس

سربازانی که در زمان جنگ جهانی دوم از نظر شنوایی دچار مشکل می شدند و به دلیل وجود سر و صداهای ناشی از انفجار و تیراندازی و غیره دچار افت شنوایی می شدند برای درمان و بهبود سیستم شنوایی نزد متخصصانی می رفتند که امروزه به آنها شنوایی شناس اطلاق میشود. شکل گیری این رشته یعنی شنوایی شناسی پس از جنگ جهانی دوم بود و پس از نشست متخصصین گفتار درمانی، معلمان ناشنوایان، گفتار درمان ها و پزشکان شکل گرفت. به طور دقیق مشخص نیست که چه شخصی برای اولین بار از واژه شنوایی شناس استفاده کرده است اما شخصیتی که در ترویج و شناختن این رشته تلاش نمود شخصی به نام  Reymond Carhart  بوده است. 

این رشته در دهه ۴۰ میلادی به صورت آکادمیک وجود داشت و با پیشرفته بسیار زیادی که داشت اکنون می توان تا مقطع دکترا در این رشته ادامه تحصیل داد. دلیل اهمیت این رشته به واسطه صنعتی شدن و افزایش روز افزون سالمندان در جوامع امروزی است. در ایران نیز این رشته در دانشگاه ملی ( شهید بهشتی ) و در مقطع کاردانی تدریس می شد. بعد ها در مقاطع کارشناسی زیر نظر وزارت علوم جذب نیرو در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی صورت گرفت. همچنین از سال ۱۳۷۱ در مقطع کارشناسی ارشد دانشجوی معدودی جذب و سال ۱۳۸۷ پذیرش دانشجوی دکترا آغاز شد.

حیطه های فعالیت

شنوایی شناس حفاظت و پیشگیری

شنوایی شناس توانبخشی

شنوایی شناس تشخیصی

شنوایی شناس حفاظت و پیشگیری

همانطور که از عنوان این شاخه پیداست بیشتر بر پیشگیری از آسیب و ایجاد معلولیت در سیستم شنوایی متمرکز می باشد. دراین شاخه بر اساس روشی به نام غربالگری ( Screening ) که در سوح مختلفی هم انجام می پذیرد اقدام می شود.  

سطوح غربالگری شامل :

در کاخانه ها و مکان های صنعتی

برای نوزادان قبل از تولد، مهد کودک ها و مدرسه ها

مکان های نظامی و همچنین انتظامی

انجام پروژه های بررسی میزان آلودگی صوتی، مشخص کردن نقاط مجاز و غیر مجاز

حضور در برنامه هایی در جهت ارائه راه کارهای کاهش و کنترل اصوات 

اجرای برنامه های حفاظت شنوایی 

شنوایی شناس توانبخشی

توانبخشی به دو قسمت اصلی تقسیم می شود که شامل : شنوایی و توانبخشی.

توانبخشی شامل ارزیابی شنوایی، تجویز سمعک و تنظیم نمودن وسایل کمک شنوایی همچنین ارزیابی دقیق افرادی که کاندید کاشت قسمت حلزونی هستند. تربیت شنوایی، کمک به سازگاری روانی – اجتماعی، مهارت در بحث ارتباطی، توانبخشی به افراد دارای وزوز گوش و اختلالات شنوایی از دیگر حیطه هاست.

شنوایی شناسی تشخیصی

این قسمت به دو بخش برای کودکان و بزرگسالان تقسیم می شود و شامل ارزیابی ها ارزیابی های اختلالات شنوایی همچنین ایجاد تعادل به وسیله فیزیولوژی، تست های رفتاری و الکتروفیزیولوژیک می باشد. 

وظایف متخصص

محافظت از شنوایی،جلوگیری کردن از صدمه رسیدن به شنوایی،انجام غربالگری در مراکزی مانند کارخانجات، اردوگاه ها، کارگاه ها و غیره.

تشخیص وزوز گوش و درمان آن بدون دارو و جراحی

ارزیابی میزان افت شنوایی،تجویز سمعک، فیتینگ و کمک به سازگار شدن با وسیله کمک شنوایی

حضور در انجام پروژه هایی مربوط به تعادل و شنوایی

بررسی عملکرد شنوایی در بزرگسالان،کودکان و همچنین نتیجه این بررسی به همراه مشاوره شنوایی شناس بر اساس انجام آزمون های فیزیولوژیکی، رفتاری و معاینات بالینی.

حضور و نظارت درجهت انجام مناسب راهکار هایی در جهت ارتباط بین مربیان و کم شنوایان و غیره 

حضور در پروژه های در زمینه اختلالات شنوایی و تعادل

مدیریت و ارزیابی در مراکز شنوایی شناس 

غربالگری شنوایی در افراد خرد سال، کودک و بچه های تازه متولد شده.

مشاغل

بسیاری از متخصصان در درمانگاهها، مطب‌ها و بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت هستند. همچنین در  مدارس کم شنوایان و مرکز های مختص به سالمندان متخصصان شنوایی شناس خدمات رسانی و مشغول به کار هستند. تعدادی از آنها در دفاتر خصوصی که توسط خودشان تاسیس می کنند فعالیت دارند.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: