instagram اینستاگرام
021 2264 8270

آیا سمعک شنوایی طبیعی ایجاد می کند؟

آیا سمعک شنوایی طبیعی ایجاد می کند؟

آیا سمعک شنوایی طبیعی ایجاد می کند؟

حدود ۷۰ میلیون نفر در جهان و حدود ۲۳۰ هزار نفر در ایران به کم شنوایی دچار هستند. شاید یکی از مهمترین سوال ها برای این افراد و اطرافیان آنها این است، که آیا سمعک شنوایی طبیعی ایجاد می کند؟ در ادامه این پست حتما به این سوال پاسخ خواهیم داد، اما باید بدانیم که سمعک از مهمترین ابزار ها برای کمک به این افراد می باشد. سمعک شنوایی نرمالی به افراد کم شنوا می دهد. و در زندگی افرادی که مشکل شنوایی دارند، تغییرات بسیار چشمگیری ایجاد می کند.

گوش های انسان بسیار شگفت انگیز است. در دوران جنینی میلیون ها سلول با هم همکاری می کنند، تا بعد از متولد شدن بتوانند، نیازهای شنوایی انسان را برطرف کنند. و درک و آگاهی درستی از گفتار و شنوایی ارائه دهند. با افزایش سن و به دلایل مختلف ممکن است، سلول های شنوایی عملکرد خود را از دست بدهند، و کم شنوایی یا ناشنوایی برای انسان پیش بیاید. می توان گفت که امروزه سمعک از بهترین راه ها برای جبران کم شنوایی انسان است.

تمام شرکت های سازنده سمعک سعی دارند، که با فن آوری های روز دنیا و تکنولوژی های جدید شنوایی طبیعی برای افراد کم شنوا ایجاد کنند. و سیستم شنوایی و نحوه عملکرد گوش را بازسازی کنند. اما متاسفانه هنوز راهی برای این کار پیدا نشده است. هرچند که تعریف شنوایی طبیعی از نظر هر فرد متفاوت است.

سمعک های امروزی ۲۴ کانال دارند، گوش انسان ۲۵۰۰۰ سلول میکروسکوپی مویی شکل

سمعک ها در ساده ترین حالت از ۴ جزء اصلی زیر تشکیل شده اند. میکروفن، تقویت کننده یا آمپلی فایر، بلندگو یا رسیور و باتری. تکنولوژی و نوع سمعک ها هرچه که باشد، همگی این چهار جزء اصلی را دارند. وظیفه میکروفن تبدیل صداها به سیگنال الکتریکی است. پس از دریافت سیگنال ها تقویت کننده آنها را تقویت می کند. بلندگو نیز صداهای تقویت شده را به گوش داخلی می رساند. باتری نیز منبع تغذیه سمعک می باشد.

سمعک های امروزی تعداد ۲۴ کانال دارند؛ که برای افراد کم شنوا قدرت تشخیص اختلاف جزئی بین صداها را فراهم می کند. در مقابل سیستم شنوایی گوش انسان است. که با دارا بودن میلیون ها سلول مویی شنوایی عادی ایجاد می کند. امواج صوتی از طریق گوش خارجی دریافت می شود، به وسیله کانال گوش به سمت پرده گوش هدایت می شوند. سیستم شنوایی گوش به نحوی است، که صداها با فرکانس بالا را تقویت می کند. و درک بهتری از گفتار به فرد می دهد.

هنگامی که امواج صوتی به پرده گوش می رسند، ارتعاش ایجاد می شود، و استخوانچه های گوش میانی شروع به حرکت می کنند. گوش میانی از مکانیسم استخوانچه ها استفاده می کند، و باعث تقویت بیشتر صداها می شود. ۲۵۰۰۰ سلول میکروسکوپی مویی شکل در گوش میانی وجود دارند، که باعث تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکترونیکی می شوند. و در نتیجه این مکانیسم ها انسان می تواند، صداهای مختلف را بشنود. در مرحله پایانی انرژی الکتریکی به وسیله هزاران رشته عصبی به بخشی از مغز می رسد. این بخش از مغز درک صدا را ممکن می سازد.

اگر تعداد کانال های موجود در سمعک (۲۴ کانال) را با ۲۵۰۰۰ سلول مویی شکل گوش مقایسه کنید، به راحتی می توان پی برد، که چرا تا کنون محققان نتوانسته اند سمعکی بسازند، که شنوایی طبیعی ایجاد کند.

عملکرد سمعک ها و ایجاد شنوایی نرمال

اگرچه سمعک ها نمی توانند، دقیقا عملکرد گوش را پیاده سازی کنند؛ و شنوایی طبیعی را به افراد هدیه دهند. اما دانشمندان امروزه بیش از هر زمان دیگری به رسیدن به این امر مهم نزدیک هستند. سمعک ها وسیله ای بسیار مفید و کاربردی برای کسانی که مشکل شنوایی دارند، می باشند. سمعک ها مزایای فوق العاده ای برای کم شنوایان ایجاد می کنند، و باعث بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی آنها می شوند. افراد کم شنوا با کمک این دستگاه ها می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند، و شادی و نشاط بیشتری را از در اجتماع بودن و ارتباط برقرار کردن تجربه کنند.

سمعک های امروزی مانند یک کامپیوتر هستند. دیجیتالی شدن نرم افزار ها و صدا ها این امکان را فراهم می کند، که شنوایی شناسان و ادیولوژیست ها میزان افت شنوایی را خیلی دقیق تر تعیین کنند؛ و درنتیجه تنظیمات سمعک ها بسیار بهتر انجام شود، تا بازسازی افت شنوایی بخوبی انجام شود. امروزه به ندرت پیش می آید که سمعک ها، نویز و سر و صدا ایجاد کنند. دیگر نیازی نیست که به صورت دستی آنها را کنترل کرد، و مرتب فرد کم شنوا میزان صدا را کم و زیاد کند. بلکه میزان صدا به صورت خودکار و مطابق با نیاز فرد کم شنوا در هر محیطی تغییر می کند. شاید این تغییرات هزاران بار در ثانیه انجام شود، تا فرد صدایی با کیفیت و با بلندی دلخواه را دریافت کند.

سمعک ها مانند کامپیوتر شده اند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: