instagram اینستاگرام
021 2264 8270

آشنایی با سمعک

آشنایی با سمعک و انواع سمعک از نظر ظاهری

آشنایی با سمعک

آشنایی با سمعک  نیازمند شناخت عملکرد این وسیله کمک شنوایی به همراه اجزای تشکیل دهنده آن می باشد.بنابراین دراین متن به آشنایی با سمعک ( وسیله کمک شنوایی) می پردازیم :

 

 سَمعَک چیست ؟ 

سَمعَک یا (Hearing Aids )، وسیله ای است الکتریکی که اصلی ترین و مهم ترین وظایف آن تقویت اصوات ضروری ( گفتارها ) ، بهبود شنوایی افراد با اختلالات کم شنوایی و حذف صداهای مزاحم و غیر ضروری است.
این دستگاه اصوات که شامل گفتار و صداهای محیط اطراف می باشد را دریافت می کندو پس از تشخیص گفتار، آن را تقویت کرده،پردازش می کند وسپس به گوش تحویل می دهد.سیستم شنوایی انسان دارای پیچیدگی های زیادی است. لذا تقویت کم شنوایی با یک تقویت کننده ساده امکان پذیر نمی باشد و مستلزم استفاده از تکنولوژی های پیشرفته پردازشی و عملکردی است. سمعک ها فقط صداها را تقویت نمی کنند، بلکه پردازش های متنوعی بر روی اصوات قبل از رسیدن به گوش انجام می دهند .

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده سمعک

اجزای تشکیل دهنده سمعک شامل میکروفن ، تقویت کننده( آمپلی فایر) و بلندگو (رسیور) می باشد که هر کدام کارکرد ویژه خود را دارند.

– میکروفن Microphone :

این وسیله وظیفه دریافت صداهای متفاوت را دارد و قبل از ارسال آنها به آمپلی فایرها بر روی آنها تقویتی صورت می پذیرد. امروزه سمعک ها دارای یک یا دو میکروفن هستند که امکان دریافت و تمرکز صداها در دیگر جهت ها امکان پذیر می شود.

تقویت کننده ها یا آمپلی فایرAmplifier :

جزء اصلی ترین اجزای سمعک می باشد، وظیفه آن پردازش الکتریکی و عملکردی بر روی صداها است.بدین صورت که میکروفن ها صدا را از محیط گرفته، به آمپلی فایر ارسال کرده و در آنجا صدا بر اساس میزان و کم شنوایی ، پردازش ( تنظیم ) و تقویت می شود. همچنین سیستم هایی نظیر حذف کننده های صوت و تقسیم بندی فرکانس ها و ایجاد تمرکز در جهت های مختلف که از نوعی تکنولوژی هستند در همین قسمت وجود دارند. آمپلی فایر میزان تقویت صدا را براساس سیگنال های الکتریکی مشخص می کند.

بلندگو ( رسیور) Receiver :

بلندگوها صداهای پردازش شده را از تقویت کننده ها گرفته وپس از تبدیل آنها به سیگنال هایی از نوع صوتی به گوش ارسال می کند. هر چقدر که میزان کم شنوایی بیشتر باشد نیاز به تقویت بیشتری می باشد بنابراین سایز بلندگو افزایش می یابد. رسیور( بلندگو) مقاومت کمی نسبت به مایه موجود در گوش و رطوبت موجود دارد. صدای ایجاد شده را دچار مشکل خواهد کرد به همین علت فیلترهایی بر روی آنها قرار می دهند. هر وسیله کمک شنوایی محدوده خاصی از کم شنوایی را تحت پوشش قرار می دهد.

 

سمعک ها انواع مختلفی دارند که از نظر نوع پردازش و سایز به گروه های زیر قابل تقسیم هستند :

 

– آشنایی با سمعک ها از نظر نوع پردازش :

انواع سمعک ها

– سمعک آنالوگ (Analog)

سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)

– سمعک هوشمند(Inteligent)

– سمعک دیجیتال (Digital)

– سمعک وایرلس یا بلوتوث دار(Wireless)

   

سمعک آنالوگ (Analog)

۱) سمعک آنالوگ (Analog)

این نوع سمعک پایین ترین سطح ازتکنولوژی و پردازش صدا را دارد. دارای ولوم کنترل برای تنظیم صدا هستند چرا که قابلیت اتصال به کامپیوتر را برای تنظیم اختصاصی فرد کم شنوا ندارند. جزء اولین سمعک ها هستند و البته ارزان ترین. نحوه کارکرد آنها به این شکل است که تمام امواج را گرفته و به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند. در آخر به آمپلی فایر می فرستند و درآنجا سیگنال ها پردازش و به امواج صوتی تبدیل می شوند و قابلیت صدا به زیر و بم را دارا هستند. همچنین قابلیت جدا سازی انواع صدا را نداشته و همه آن ها را به یک میزان تقویت می کنند. در ضمن این نوع ازسمعک ها دارای ابعاد بزرگتری نسبت به دیگر انواع سمعک ها هستند .

 

۲) سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)

از انواع قبلی پیشرفته تر هستند. به کامپیوتر متصل شده و قابلیت تنظیم دارند و می توان تا چندین برنامه به آنها اضافه کرد .

 

سمعک دیجیتال (Digital)

۳) سمعک دیجیتال (Digital)

مانند نوع قبلی قابلیت اتصال به کامپیوتر و قابلیت برنامه ریزی دارد. اما تفاوتی که این سمعک دارد این است که ، علاوه بر دارا بودن میکروفن ، تقویت کننده ( آمپلی فایر) و بلندگو (رسیور) جزئی دیگر به نام مدارات پردازشی را در خود جای داده است. این قسمت خود شامل تعدادی کانال و باند و هر چه تعداد آن بیشتر شود سمعک تولیدی پیشرفته تر خواهد بود.

 

آشنایی با سمعک

۴) سمعک هوشمند(Inteligent)

ازجدیدترین و پیشرفته ترین نوع سمعک می باشد. از نسل بعد از دیجیتال و به طور اتوماتیک درمحیط های شنیداری مختلف تنظیم خواهد شد. به دلیل داشتن ردیاب گفتاری که در ساختار خود دارد صدای گوینده را تشخیص می دهد. تمرکز بر روی صدا را انجام میدهد و باعث تقویت همان صدا خواهد شد و باقی صداها مزاحم را حذف می کند. از نظر هزینه نسبت به دیگرانواع سمعک به طبع گران تر خواهد بود.

 

۵) سمعک وایرلس یا بلوتوث دار(Wireless)

از پیشرفته ترین نوع سمعک می باشد و توانایی شبیه سازی مکانیزم گوش طبیعی را دارد. در این نوع از سمعک هم ما قابلیت ردیابی گفتار را داریم به این سمعک فوق هوشمند یا سمعک هوشمند نیز گفته می شود. امکان ارتباط و هماهنگی بین دو گوشی با استفاده از بلوتوث وجود داشته و کیفیت خروجی نهایی صدا بسیار بالاست. از دیگر قابلیت های این دستگاه اتصال به دیگر وسایل صوتی وتصویری ( مانند تلویزیون و موبایل ) می باشد.

 

 آشنایی با سمعک از نظر شکل ظاهری

 

سمعک داخل گوشی در عمق مجرا ، کاملا نامرئی IIC یا Micro

این نوع سمعک برای افت شنوایی از کم تا زیاد طراحی شده است. با توجه به اندازه مجرای گوش و ویژگی های کم شنوایی فرد قالبگیری و ساخته خواهد شد. برای ساخت سمعک IIC مجرای گوش باید شکل و اندازه مناسبی داشته باشد.

 

 

آشنایی با سمعک

 

سمعک داخل گوشی کاملا درون مجرا ، نامرئی (CIC)  (مخفف  Completely In The Canal)

سمعک (CIC) بر اساس ابعاد گوش کم شنوا قالبگیری می شود. دید بسیار کمی دارد و برای درجه کم شنوایی از کم تا نسبتا زیاد می باشد.این دستگاه به طور کامل در مجرای گوش قرارمی گیرد و نسبت به جرم داخل گوش حساس و آسیب پذیر خواهد بود .

 

آشنایی با سمعک

سمعک داخل گوشی درون مجرا (ITC)  (مخفف   In The Canal)

این سمعک ها نسبت به نوع قبلی (CIC) بزرگتر هستند اما مانند آنها بر اساس ابعاد و فرم مجرای گوش کم شنوا قالبگیری و ساخته می شوند و در نتیجه قدرت بیشتری دارند. چون هر چه ابعاد آنها بیشتر باشد تعداد پردازشگرها بالاتررفته به همان نسبت قدرت آنها افزایش می یابد. به دلیل تغییرابعاد ابزار کمک شنوایی می توان از ولوم یا کلید تغییر برنامه استفاده کرد.

 

 سمعک داخل گوشی درون صدفه   ITE (مخفف   In The Ear)

با توجه به فرم لاله گوش فرد و مجرای آن قالبگیری و ساخته می شود. به نسبت بقیه سمعک های نوع داخل گوشی از همه بزرگتر است ، کاربرد آن از افت شنوایی کم تا متوسط و شدید می باشد. همچنین میتوان با توجه به ابعاد بزرگ آن از کلید ولوم و دکمه های تغییر برنامه بر روی آن به راحتی استفاده کرد.

 

 سمعک پشت گوشی مرسوم (BTE)   (مخفف  Behind The Ear)

این سمعک پشت گوش قرار می گیرد. توسط یک تیوپ به قالب متصل شده و قالب درون گوش قرار می گیرد به این ترتیب صدا به پرده صماخ منتقل می شود. این نوع به علت ابعاد بزرگتری که دارند امکانات بیشتر، عملکردهای متفاوت برای بهتر شنیدن و دارای مقاومت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند. در انواع مختلف مینیاتوری، ظریف تا سمعک های بزرگتر وجود دارند. به دلیل مقاومت زیاد آنها در مقابل ضربه نوع مناسبی برای کودکان کم شنوا هستند. به دلیل سهولت در استفاده برای همه گروه های سنی کاربرد دارند. انواع کم شنوایی از کم تا شدید را تحت پوشش قرارمی دهند. اکثرا دارای میکروفن جهت دار هستند و در محیط های پر سرو صدا نیز کاربرد دارند. از نظر استایل و رنگ دارای تنوع بسیار زیادی هستند و قابلیت اتصال به دیگر لوازم کمک شنوایی را دارند.

 

آشنایی با سمعک

سمعک های پشت گوشی با فیتینگ باز (Open Fitting)

دید نسبتا کمتری دارند. دارای تیوپ شیشه ای است که از یک طرف به پروب کوچک باز در داخل مجرای گوش و از طرف دیگر به سمعک متصل است. صدای سمعک به وسیله تیوپ به پروب داخل گوش منتقل می شود. به دلیل قالب باز از تجمع رطوبت و پیچش صدای فرد جلوگیری می شود و معمولا در فرکانس های زیر استفاده می شود. به این طریق که صداهای بم مستقیم وارد گوش می شوند و صدای زیرتقویت شده و بعد داخل گوش می شوند.

 

 

سمعک جیبی (BW)

از نظر ظاهری شبیه به تلفن همراه می باشد میکروفن و تقویت کننده آن در درون محفظه قرار دارد. بلند گوی آن از طریق یک رابط به محفظه متصل است . استفاده از آن خیلی رایج نیست .

 

آشنایی با سمعک

سمعک عینکی

 برای افرادی ساخته شده که اشکالاتی در زمینه لاله گوش ، عفونت های گوشی و غیره می باشند.این سمعک تمام اجزای خود را در دسته خود جای داده است و از لحاظ اندازه بزرگ می باشد .

 

 

 

برای آشنایی با انواع سمعک در جهت بهبود سیستم شنوایی از مراکز مشاوره در این زمینه نیز کمک بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: